Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Inteligentní doprava zpohodlní jízdu i parkování a odhalí přestupky

  8:11aktualizováno  8:11
Změří rychlost, přečte značku hříšníka, zaměří autobus, kterému následně spustí zelenou. Tyto a řadu dalších funkcí by měl mít inteligentní systém dopravy, který si chtějí společně pořídit Pardubice a Hradec Králové. Platit bude Evropská unie.

Nový systém by měl pružně reagovat na ucpané ulice a dočasně zavést proudy aut jiným směrem. Ilustrační foto. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Stavba obchvatů, které by měly pardubické dopravě definitivně ulevit, je stále v nedohlednu. Proto se radní zajímají o možnosti, jak jinak odšpuntovat ucpané ulice.

 Zelenou tak dostal plán na pořízení inteligentního dopravního systému.

„Město by projekt vyšel na 150 milionů a dotace na něj dá Evropská unie. Určitě je to možnost, jak pomoci přetížené dopravě v centru města,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Novinky se budou pořizovat v několika etapách v příštích letech. Jako první by mělo fungovat propojení mezi všemi 25 pardubickými světelnými křižovatkami, díky kterému bude možné spouštět zelené vlny.

„Na základě údajů z počítadel budeme vědět kolik, v jakou dobu a kde jede aut. Díky tomu budeme moci nastavit intervaly semaforů tak, aby doprava byla co nejvíce plynulá,“ uvedl šéf odboru dopravy na radnici Vladimír Bakajsa.

Čidla v asfaltu ohlásí volná parkovací místa

Systém však toho bude umět mnohem více. Například by měl řidičům přes informační tabule poradit, kde nejpohodlněji zaparkují.

„Plánujeme přímo do asfaltu na vybraných parkovištích instalovat čidla, která budou na dispečink hlásit, kde je zrovna volno. Tabule, které lidé znají třeba z dálnic, pak budou hlásit informaci řidičům,“ doplňuje Vladimír Bakajsa.

Systém by také měl značně vylepšit rychlost městské hromadné dopravy. „Bude provázán s GPS systémem v městských autobusech, které si zaměří, a pokud se přiblíží k semaforu, vozu přijde zelená,“ uvedl náměstek hradeckého primátora pro rozvoj Jindřich Vedlich.

Už horší zprávou pro řidiče je to, že systém bude natolik inteligentní a hlavně „pozorný“, že bude hlavně pomocí kamer odhalovat téměř všechny dopravní přestupky.

Kamerový systém totiž dokáže změřit rychlost vozidel a zaznamenat jejich poznávací značku. Uměl by také zvážit kamiony. Nákup takovýchto dopravních kamer by přivítal i komisař hradeckého policejního dopravního inspektorátu Stanislav Blažek.

Zjistit stovky přestupků je jedna věc, vyřešit je věc druhá

„Samozřejmě je to přínos, velmi dobrá forma prevence a jen ty nejlepší zkušenosti má policie s takzvaným úsekovým měřením rychlosti. Jen bych se rád dozvěděl, jakým systémem se budou likvidovat stovky nejrůznějších přestupků, které kamery logicky zaregistrují,“ uvedl komisař.

Podle pardubických zástupců, kteří teď začali celý obsáhlý projekt připravovat, jsou však represivní možnosti systému až na druhém místě.

„Celý projekt je na roky příprav. Spouštět se bude postupně. Určitě začneme křižovatkami, tak abychom dopravě ulevili a dokázali třeba řešit zácpy, které se konají pravidelně v dopravní špičce,“ uvedl Vladimír Bakajsa s tím, že první části celého systému by mohly fungovat do dvou roků.

O spuštění řízení dopravy se ovšem mluví v Pardubicích už dlouho. V minulém volebním období o něj stál náměstek primátorky Martin Bílek. „Do pololetí chceme zjistit, jak koordinují dopravu v jiných větších městech. Do konce roku by měla být vize hotová a možná už v roce 2013 fungovat v praxi,“ uvedl už v dubnu 2011 Martin Bílek. Nic se však nestalo. Nyní je ale situace jiná v tom, že Unie nabízí na projekt své dotace.

Náklady na zavedení systému v Pardubicích se podle zpracované studie předběžně odhadují na 150 milionů korun a v Hradci Králové na 250 milionů korun.

Vyšší náklady v Hradci Králové jsou podle Vedlicha proto, že má již zastaralé a dosluhující řízení semaforů, které bude nutné zcela vyměnit.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Špaček se cítí silnější, ve Winnipegu si vzal pod křídlo Reichela

Michael Špaček (80) oslavuje se spoluhráči z Winnipegu svou trefu.

Minule se v kempu Winnipeg Jets udržel málem až do konce. A letos pardubický hokejový odchovanec Michael Špaček...

Další z rubriky

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Skauti v Hlinsku slaví sto let. A také své válečné hrdiny

Výstava o historii skautů v Městském muzeu Hlinsko potrvá do 11.listopadu 2018.

Hlinečtí skauti slaví sto let od založení výstavou. Přibližuje dějiny hnutí, stejně jako klíčové momenty hlineckého...

Starosta Svitav mimořádnou odměnu nedostal, opozice zablokovala jednání

Strany ve Svitavách do svých volebních programů zahrnuly také to, jak udělat...

Svitavští radní navrhli, aby starosta Svitav a jeho zástupce dostali mimořádné ocenění za svoji práci. O vyplacení...

Najdete na iDNES.cz