Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubice opraví zničené ulice v historickém jádru

  12:18aktualizováno  12:18
Pardubice chystají komplexní opravu ulic v historickém jádru města. Obnovovat se budou povrchy v Kostelní a Bartolomějské ulici či Wernerovo nábřeží za radnicí. Podle předběžných odhadů radních by práce v památkové zóně měly vyjít na zhruba 25 milionů korun.

Většina ulic v historickém jádru Pardubic potřebuje důkladnou opravu.Hlavně chodníky a povrchy vozovek. | foto: ČTK

Silnice plné záplat, rozbité chodníky nebo rozlámané obrubníky. Na to, že historické centrum je největší chloubou Pardubic, některé ulice v památkové zóně vypadají už nějakou dobu docela otřesně.

„Nebojím se jejich stav označit za zoufalý,“ uvedl starosta prvního obvodu Jaroslav Menšík.

Proto magistrát připravuje velkou rekonstrukci historické Kostelní ulice a přilehlého okolí. Studie na lokalitu včetně Wernerova nábřeží a Bartolomějské ulice je již hotová.

„Zastupitelé města by měli záměr schválit už na svém únorovém zasedání, poté by měly začít práce na projektové dokumentaci,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

A zdaleka nepůjde jen o kosmetické práce. Tamní obyvatele i lidi na nedělní procházce budou nějaký čas obtěžovat velké výkopy.

„Měl by se rekonstruovat povrch Kostelní ulice a s tím související rekonstrukce sítí. Kanalizace je ve velice špatném stavu a společnost Vodovody a kanalizace čekají na nás, až s rekonstrukcí začneme. Logicky se do nutné opravy nechtěly pouštět před opravami,“ uvedl Menšík.

Fotogalerie

Na Wernerově nábřeží se upraví povrch a současná vzrostlá zeleň, obnoví se i Bartolomějská ulice. Předběžný odhad nákladů činí více než 25 milionů korun. Revitalizace území o přibližné rozloze 3350 metrů čtverečných by se měla konat v letech 2019 nebo 2020.

„Jsme v kontaktu i s památkáři, aby byla oprava co nejvíce šetrná k historickým objektům,“ řekl starosta Menšík a dodal, že změnou kvality povrchu ulic se zlepší také podmínky pro provozovatele restauračních předzahrádek, což přispěje ke zvýšení atraktivity této části města.

Památková rezervace Pardubice dostane nutnou opravu ke svým 55. narozeninám.

Psal se totiž 5. březen 1964, když bylo výnosem ministerstva kultury historické jádro města, vymezené původním rozsahem městských hradeb a areálem zámku s obranným systémem valů a prostorem dřívějších vodních příkopů, zařazeno mezi nejkrásnější památky tehdy Československé republiky.

„Součástí rezervace je kromě zámku a středověké části Pardubic, zahrnující i vodní kanál napájející Císařský náhon či masné krámy na Wernerově nábřeží, také Pernštýnské náměstí s dominantou města Zelenou bránou, kostel Zvěstování Panny Marie a kostel svatého Bartoloměje,“ uvedla mluvčí města Nataša Hradní.Nejčtenější

Kajínkův synovec pobodal na Chrudimsku muže a dítě, oba jsou v nemocnici

Ilustrační snímek

V Prachovicích na Chrudimsku napadl muž nožem dva lidi, jedním z nich bylo dítě. Oba musela odvézt záchranná služba do...

Obyvatelé skalních domků ve Zderazi zavěšovali děti pod strop nad zvířata

Skalní obydlí ve Zderazi na Chrudimsku. (12.7.2018)

Kdysi nenápadná vesnička Zderaz na Chrudimsku nedaleko Toulovcových Maštalí se stává čím dál častěji cílem turistů,...Na mostě někdo natahuje mezi sloupky fólii, cyklista se vážně zranil

Zbytky fólie u mostu mezi Rosicemi a Svítkovem, která po natažení mezi sloupky...

Policie varuje zvláště cyklisty a motorkáře, aby byli opatrní při jízdě po mostě přes Labe mezi Rosicemi a Svítkovem na...

Virtuos z publika zachránil po indispozici houslisty koncert v Litomyšli

Houslista Leoš Čepický (vlevo) si zahrál ve středu večer v Litomyšli pro něj...

Když střídá na poslední chvíli před sportovním zápasem původně nahlášeného hráče náhradník, není to nic výjimečného. U...

Na psychiatrii si ho nechtěli nechat, říká matka Kajínkova synovce po útoku

Miluše Kajínková popisuje zdravotní stav útočníka z Prachovic

Synovec omilostněného vraha Jiřího Kajínka, který je podezřelý ze středečního pobodání dvou lidí v Prachovicích na...

Další z rubriky

Futsalistu hledá chrudimský klub přes úřad práce. Nařizuje to zákon

TITUL JE ZASE NÁŠ. Chrudimští fotbalisté jsou znovu českými šampiony, pohár...

Neobvyklý inzerát se objevil na vývěsce chrudimského úřadu práce. Mezi nabídkami práce pro konstruktéry či obchodní...

V Ústí nad Orlicí bodují místní uskupení, velké strany mají problémy

Na přípravě 60. ročníku Kocianovy houslové soutěže a festivalu Kocianovo Ústí...

Situace před volbami nahrává v Ústí nad Orlicí místním hutím. Favoritem voleb je znovu sdružení Oušťáci. Klasické...

VIDEO: Vrchol Létofestu na pardubickém závodišti zařídili rozjetí Kabáti

Kabát na pardubickém Létofestu.

Slabší pátek, skvostná sobota. Asi tak by se dal ve zkratce hodnotit Létofest, který se konal na pardubickém dostihovém...

Najdete na iDNES.cz