Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubice opraví zničené ulice v historickém jádru

  12:18aktualizováno  12:18
Pardubice chystají komplexní opravu ulic v historickém jádru města. Obnovovat se budou povrchy v Kostelní a Bartolomějské ulici či Wernerovo nábřeží za radnicí. Podle předběžných odhadů radních by práce v památkové zóně měly vyjít na zhruba 25 milionů korun.

Většina ulic v historickém jádru Pardubic potřebuje důkladnou opravu.Hlavně chodníky a povrchy vozovek. | foto: ČTK

Silnice plné záplat, rozbité chodníky nebo rozlámané obrubníky. Na to, že historické centrum je největší chloubou Pardubic, některé ulice v památkové zóně vypadají už nějakou dobu docela otřesně.

„Nebojím se jejich stav označit za zoufalý,“ uvedl starosta prvního obvodu Jaroslav Menšík.

Proto magistrát připravuje velkou rekonstrukci historické Kostelní ulice a přilehlého okolí. Studie na lokalitu včetně Wernerova nábřeží a Bartolomějské ulice je již hotová.

„Zastupitelé města by měli záměr schválit už na svém únorovém zasedání, poté by měly začít práce na projektové dokumentaci,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

A zdaleka nepůjde jen o kosmetické práce. Tamní obyvatele i lidi na nedělní procházce budou nějaký čas obtěžovat velké výkopy.

„Měl by se rekonstruovat povrch Kostelní ulice a s tím související rekonstrukce sítí. Kanalizace je ve velice špatném stavu a společnost Vodovody a kanalizace čekají na nás, až s rekonstrukcí začneme. Logicky se do nutné opravy nechtěly pouštět před opravami,“ uvedl Menšík.

Fotogalerie

Na Wernerově nábřeží se upraví povrch a současná vzrostlá zeleň, obnoví se i Bartolomějská ulice. Předběžný odhad nákladů činí více než 25 milionů korun. Revitalizace území o přibližné rozloze 3350 metrů čtverečných by se měla konat v letech 2019 nebo 2020.

„Jsme v kontaktu i s památkáři, aby byla oprava co nejvíce šetrná k historickým objektům,“ řekl starosta Menšík a dodal, že změnou kvality povrchu ulic se zlepší také podmínky pro provozovatele restauračních předzahrádek, což přispěje ke zvýšení atraktivity této části města.

Památková rezervace Pardubice dostane nutnou opravu ke svým 55. narozeninám.

Psal se totiž 5. březen 1964, když bylo výnosem ministerstva kultury historické jádro města, vymezené původním rozsahem městských hradeb a areálem zámku s obranným systémem valů a prostorem dřívějších vodních příkopů, zařazeno mezi nejkrásnější památky tehdy Československé republiky.

„Součástí rezervace je kromě zámku a středověké části Pardubic, zahrnující i vodní kanál napájející Císařský náhon či masné krámy na Wernerově nábřeží, také Pernštýnské náměstí s dominantou města Zelenou bránou, kostel Zvěstování Panny Marie a kostel svatého Bartoloměje,“ uvedla mluvčí města Nataša Hradní.
Nejčtenější

Foxconn chce Mongoly proto, že se neumějí ozvat, říká šéfka neziskovky

Helena Grundmanová, ředitelka obecně prospěšné společnosti Most pro kritizuje...

Pardubický výrobce elektroniky Foxconn chtěl přivézt do města další stovky dělníků z Mongolska, ale město nesouhlasí....

Na Svitavsku zemřel řidič auta. Nezvládl řízení a narazil do stromu

Řidička na Orlickoústecku nezvládla řízení a narazila do stromu (17. února...

V sobotu odpoledne mladý řidič nezvládl řízení na Svitavsku a s autem narazil do stromu. Muž na místě zemřel. Obdobná...Spor o výsadbu u silnice z Chrudimi vyhrály stromy. Ale až u soudu

Spor o stromořadí. Policie mluví o ohožení bezpečnosti

Pro spor mezi zastánci a odpůrci výsadby stromořadí v těsné blízkosti silnic může středeční rozhodnutí pardubické...

Překonat nejde jen Kratochvílová. Welsch ztraceného rekordu nelitoval

Jiří Welsch (vlevo) v dresu Boston Celtics fauluje Shaquilla O'Neala z Miami...

Dlouhých třináct let byl Jiří Welsch nejlepším českým střelcem v basketbalové NBA. Na jeho 24 bodů si úspěšně troufl až...

Boj se státem je náročný. Chci ale dokázat zlo dotací, říká podnikatel

Podnikatel v nesnázích. Petr Fryč chce, aby mu stát nahradil škodu, kterou měly...

Dotace na stavbu dálnic či zateplení škol, proč ne? Ale posílat veřejné peníze do soukromého sektoru je čiré zlo, říká...

Další z rubriky

Školy mají málo míst. Pro dojíždějící děti Pardubice určí dvě spádové

Základní škola Závodu míru se po prodloužené rekonstrukci opět otevře žákům.

Město Pardubice se dlouhodobě potýká s tím, že nemá dostatek míst pro děti ve školách a školkách. Může za to především...

Zloděje z obchodu v Hlinsku usvědčilo tetování, lidé jej poznali na videu

policejní auto

Policie dopadla zloděje, který vykradl obchod v Hlinsku na Chrudimsku. Pomohl jí zveřejněný záznam z bezpečnostní...

V centru Pardubic rostou nové byty. Primátor vítá návrat lidí ze satelitů

Věž nabízí moderní byty, které jsou již v prodeji.

Hned několik projektů výstavby nových bytů se momentálně rozjelo v centru Pardubic. Primátor města Martin Charvát to...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz