Obnova Svitavského betlému potrvá asi deset let.

Obnova Svitavského betlému potrvá asi deset let. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Svitavy získaly od Pardubic svůj betlém. Čekaly na to dvacet let

  • 0
Svitavy od počátku devadesátých let marně usilovaly o to, aby se do města vrátil Svitavský betlém uložený ve sbírkách Východočeského muzea v Pardubicích. Tento týden se dočkaly. Betlém je však poničený. A nikdo netuší, jak dřív vypadal.

Do Svitav se tento týden po čtyřiceti letech z Pardubic vrátil Svitavský betlém, který tamní němečtí řezbáři a malíři tvořili od počátku 19. století až do druhé světové války.

Pardubičtí restaurátoři ho na konci šedesátých let ze Svitav neodvezli jako loupeživí Švédové, nýbrž jako zachránci rozpadající se památky.

Pardubické muzeum po revoluci nechtělo Svitavám betlém odevzdat, ale Svitavy si nakonec prosadily svou. "Předcházela tomu dlouhá a náročná jednání s ministerstvem kultury o převodu betlému do majetku města Svitavy, která vyústila v zápůjčku na dobu 10 let," uvedla krajská radní pro kulturu Jana Pernicová.

Jenže radost z převozu betlému se teď mísí ve Svitavách se smutkem. Betlém je hodně poničený, z pohyblivého mechanismu zbylo jen torzo a řada figurek je poškozená. Pokusit se ho srovnávat s Třebechovickým betlémem je nemyslitelné.

"Původně betlém stál na osmi metrech. Měl obrovskou hodnotu, ale po tom, čím prošel, to srovnání s Třebechovicemi opravdu kulhá. Je to smutné, v jakém je stavu, ale tušili jsme to," uvedla ředitelka Městského muzea a galerie Blanka Čuhelová.

Rekonstrukce bude těžká, chybí fotodokumentace

Ani pořízení kopie chybějících staveb či figurek podle dobového snímku není ani v budoucnu možné. Žádná fotografie betlému se nedochovala. "Nechápu to. Mnozí Svitaváci nostalgicky vzpomínají na betlém, přesto se nedochovala žádná jeho fotodokumentace. Vyzývali jsme několikrát lidi, zda nemají fotografii betlému. Hledali jsme v knížkách, v tehdejších novinách, ptali jsme se v Německu," uvedla Čuhelová.

Svitavský betlém má za sebou pohnutý osud. Na rozdíl od Třebechovického betlému je dílem několika generací svitavských řezbářů, vznikal od roku 1826 do roku 1942. Vystaven byl i po válce, ale nikdo se o něj nestaral. V šedesátých letech byl betlém rozebrán a uložen do beden.

Když je po deseti letech otevřeli, byl zdevastovaný. Komise, která v sedmdesátých letech posuzovala stav svitavských sbírek, ho určila k likvidaci. Jenže pardubičtí restaurátoři ho odvezli a zachránili. Nebo alespoň jeho část. A začali jej pomalu i restaurovat.

Svitavy nyní mají k dispozici 400 figurek včetně zvířat a 130 staveb. Nyní v muzea pracují restaurátorky, které se snaží připravit alespoň část betlému tak, aby ho bylo možné už v prosinci vystavit.

Město se nyní bude snažit dosáhnout toho, aby betlém byl skutečně vrácen městu, a ne jen zapůjčen. "Pro nás je betlém nesmírně důležitý a budeme se jej snažit dát do pořádku. A pořád ve skrytu duše doufám, že jednou se dá betlém dohromady a bude se i pohybovat," řekla Čuhelová.

"Je to práce ještě na deset let," řekla restaurátorka Východočeského muzea v Pardubicích Renata Vašicová, která nyní ve Svitavách pomáhá s obnovou betlému.