Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubice už spalovnu nechtějí. Ať koupí a zruší letiště, navrhl kritik

  11:20aktualizováno  11:20
Zastupitelé Pardubic odmítli odkoupit od firmy AVE CZ spalovnu nebezpečného odpadu v Rybitví. Ta požadovala za odstavené zařízení s pozemky 35 milionů. Společnost se tak bude i nadále snažit získat povolení pro spalování chemikálií na návětrné straně města.

Zastupitelé Pardubic od koupi spalovny upustili, podle AVE CZ je tedy projekt spalovny stále aktuální. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

V březnu pardubičtí zastupitelé schválili záměr koupit roky odstavenou spalovnu v Rybitví. Transakcí s firmou AVE CZ by definitivně zabránili zprovoznění spalovny, proti níž v minulosti protestovalo formou petice na padesát tisíc lidí.

Jenže nakonec se nic z toho nestane. Zastupitelé nakonec odmítli zaplatit částku, která se jim zdála přemrštěná.

„Znalecký posudek říká, že tamní nemovitosti mají cenu 6,1 milionu korun. Nemůžeme se nechat tlačit do kouta od firmy těžko zdůvodnitelnou cenou,“ pronesl opoziční zastupitel Václav Snopek, kterému se stejně jako většině kolegů nelíbila požadovaná suma 35 milionů korun. Tu z valné většiny přitom tvořila platba za podnikatelský plán firmy AVE CZ, pro který se jí už deset let nedaří sehnat povolení.

„Pokud dnes nákup spalovny odhlasujeme, tak lidé z Pardubic budou mít jistotu, že se u města nikdy chemikálie pálit nebudou. Měli bychom vyslyšet tento veřejný zájem,“ uvedl primátor města Martin Charvát, který se zástupci firmy cenu dohodl.

Primátora nepodržela koalice

Nakonec však hlasování pro něj dopadlo až krutým debaklem. Návrh získal pouhých 13 hlasů, potřeba přitom bylo dvacet. Je tak zřejmé, že Charváta nepodržela jím řízená koalice.

Debata byla velmi dlouhá a místy vyhrocená. Nakonec vedla až ke groteskním výstupům, kterým vládl zastupitel za ODS Karel Haas.

Silný kritik nákupu se totiž naštval a „švejkovsky“ navrhoval, aby Pardubice odkoupily dvě desítky podniků, které nejvíce znečišťují ovzduší.

„Tak ukažte, jak to se zdravím lidí z Pardubic skutečně myslíte. Například jim vadí také hluk z letiště, takže navrhuji odkoupit a zlikvidovat vojenské letiště, jež obtěžuje obyvatele hlukem,“ uvedl Haas.

Korunu pak jeho žertu nasadil zastupitel za Patrioty Jan Linhart, když požadoval, aby byla z Pardubic vyloučena pozemní doprava, neboť je největším původcem znečištění. „Tady si myslím, že pan Haas zapomněl na to nejhorší zlo,“ uvedl k tomu Linhart.

Jenže Haasovy argumenty nakonec našly podporu. Od začátku zastupitel tvrdil, že město tady není od toho, aby kupovalo soukromé podnikatelské záměry.

„O problému spalovny mají v právním státě rozhodnout správní orgány. Město by nemělo dát ani korunu na odkup nějakého podnikatelského záměru, který ani neleží na území města a město s ním nemá vůbec nic společného,“ doplnil Haas s tím, že ale rozhodně nechce, aby se u Pardubic chemikálie pálily.

Jenže to se klidně může jednou stát. Alespoň tak se tváří zástupci AVE CZ, kteří po krachu jednání s městem budou nadále usilovat o zisk všech potřebných povolení.

„Naše společnost bude pokračovat v krocích směřujících ke zprovoznění spalovny, případně k prodeji strategickému investorovi, který projevil o spalovnu zájem,“ říká obchodní ředitel a prokurista AVE CZ Aleš Hampl, podle kterého je pro firmu dobře, že nedávno opět neuspěla u krajského soudu v Hradci Králové při žádosti o integrované povolení k přestavbě spalovny.

„Firma na základě rozhodnutí podala dovolání k ministerstvu životního prostředí. To nyní musí rozhodnout, že EIA byla zpochybněna pouze na základě veřejného odporu, což z hlediska procesu není zákonný důvod. Jsme rádi, že lze konečně v povolovacím řízení procesně pokračovat,“ dodal Hampl s tím, že projekt spalovny je tak pro AVE CZ stále aktuální.

Celá anabáze tak skončila evidentním neúspěchem primátora Charváta, který do akce investoval hodně času i politického kapitálu.

„Osobně mě mrzí, že zastupitelé neschválili odkup spalovny. Snad všichni v Pardubicích cítíme, že se provozování spalovny může stát reálnou skutečností. Měli jsme možnost tuto hrozbu vyřešit jednou provždy. Mohu říci, že jsem udělal maximum,“ uvedl Charvát.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Řidič zběsile ujížděl policii, na kolejích vůz otočil na střechu

Jízda bezohledného řidiče skončila v kolejišti.

Až dvousetkilometrovou rychlostí ujížděl policistům bezohledný třicetiletý řidič na Litomyšlsku. Jeho zběsilá jízda...

Zastupitel za ANO končí. Jurenka neřekl, že před lety podváděl

Nové logo Pardubického kraje.

Krajský zastupitel hnutí ANO a šéf kontrolního výboru Miroslav Jurenka se rozhodl rezignovat. Odchod mu doporučili...

Další z rubriky

Tisíce sportovců, ale i vědci, jdou dnes do akce. Park se otvírá

Olympijský park Pardubice

Minimálně dvanáct tisíc lidí, kteří si už pořídili hrací karty, mají dnešní datum vyznačené v kalendáři. Začíná totiž...

Sejdeme se u soudu! Průšvihy politiků zaujaly filmaře, točí nový seriál

Průvodcem po aférách v seriálu Průšvihy první republiky bude herec Martin...

K některým dnešním praktikám v politice jakoby se jejich aktéři inspirovali událostmi před necelými sto lety. Tehdejší...

Řidič skútru zahynul na okraji Chrudimi, střetl se s nákladním autem

Střet řidiče skútru s kamionem u Sobětuch na Chrudimsku skončil tragicky.

Po střetu s nákladním autem zemřel odpoledne na okraji Chrudimi sedmapadesátiletý řidič skútru. Silnice od Chrudimi na...

Najdete na iDNES.cz