Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubice se změní. Vyroste galerie i přístav. Otázka je kdy

  16:16aktualizováno  16:16
Pardubičtí radní mají v šuplíku grandiózní plán na velkou přestavbu centra města. Změny čekají hlavně na okolí arény, odkud by měl zmizet fotbalový stadion.

Sportoviště a parkoviště v centru Pardubic mají ustoupit odpočinkové zóně | foto: Michal Klíma, MAFRA

Místo fotbalového stadionu bude u arény stát společenský sál, či bazén. Rezavé torzo nikdy nedostavěné haly u Tyršových sadů vystřídá letní kino. Za malou arénou bude místo aut stát krajský soud a tenisové kurty klubu Pernštýn zase zabere hotel a galerie.

Odbor hlavního architekta města vypracoval návrhy, podle kterých by se v následujících letech měly Pardubice měnit. Pokud se podaří plány naplnit, střed města se promění od základů. Většina domů by se měla stavět za soukromé peníze, veřejné budovy by pak platilo město či stát.

"Je to zatím jenom vize. Celá oblast mezi arénou a Tyršovými sady je velmi cenná, a proto chceme mít připravené plány na její celkovou změnu. Město by se mělo angažovat ve výstavbě soudu či radnice, většina ostatního pak zbude na soukromníky," uvedla hlavní architektka Pardubic Petra Nacu.

Hlavním bodem změn má být likvidace chátrajícího fotbalového stadionu, který je nyní prakticky bez využití. Nový stánek, na kterém by se mohla hrát v budoucnu i třeba druhá liga, by měl stát v bývalém vojenském prostoru nedaleko kurtů Pod Vinicí.

"Dlouho jsme neřešili otázku poničeného stadionu, protože jsme nevěděli co s ním. Teď konečně existuje plán, kam ho přesunout. Pod Vinicí už působí třetiligový klub, jsou tam tréninková hřiště, takže se určitě jedná o vhodnou lokalitu," řekl náměstek primátora Alexandr Krejčíř.

Centrum má sloužit městskému životu, říká architektka

Z oblasti mezi arénou a parkem by měli odejít ale i tenisté z klubu Pernštýn. Jejich kurty se zřejmě přesunou ke koupališti Cihelna. "Hlavní myšlenkou celého návrhu je, aby daná oblast více sloužila městskému životu než sportování a parkování," říká Nacu.

V tom se s ní shoduje i pardubický architekt Milan Košař, který jinak kroky radnice spíše kritizuje. "Fotbalový stadion ve středu města nemá smysl, protože stejně nemůže mít pořádné zázemí. Posílení městských prvků je podle mě správným krokem. Otázkou je, jak se to celé v reálu pojme," uvedl.

Radniční architekti už mají i poměrně přesnou představu o tom, co by sportoviště mělo nahradit. Na místě dnešního vjezdu na parkoviště u arény by měla stát velká veřejná budova s podzemním parkovištěm.

"Ideální by bylo blok, který nyní končí malou arénou, dostavět. Vidím zde místo pro sídlo krajského soudu, nebo novou centrální radnici," uvedla Nacu.

Přímo na dnešní fotbalové ploše by pak mohl vyrůst víceúčelový sál opět s podzemním parkováním. Ve hře je i výstavba bazénu. Místo by se mělo najít i pro hotel. Na dnešních kurtech by pak měla stát galerie, či hudební klub.

Na břehu Labe má být promenáda

"Velkou změnou by měl projít i samotný břeh Labe. Z něho bychom rádi dostali parkoviště a silnici a místo toho by tam mělo být klasické nábřeží s promenádou a cyklostezkou," říká Nacu s tím, že v plánech je i výstavba přístavu naproti kotvišti parníku Arnošt z Pardubic, pěší lávka přes Labe a také nový amfiteátr pro letní kino. Ten má nahradit torzo nedostavěné haly.

Jasné je, že všechny stavby nevyrostou během pár měsíců. Nacu si však myslí, že zmíněné plány nejsou vzdušné zámky, na které se bude čekat desítky let.

"Vše bude záležet na tom, kdy se začne zvedat ekonomika. Bude záležet na první stavbě, která vše rozjede. Pak by mohla být většina plánovaných budov hotova do deseti let," uzavřela Nacu.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

V Letohradu málem shořely saně, na kterých prchal Napoleon z Ruska

Požár v letohradském muzeu ohrozil tamní nejatraktivnější exponát, kterým jsou...

V letohradském muzeu hořela vitrína se saněmi, na kterých ujížděl císař Napoleon I. po krachu svého vojenského tažení...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Další z rubriky

Všichni proti ANO. Malé strany v Pardubicích vytvářejí koalice

Radnice Pardubice.

Lidovci společně s TOP 09 nebo Pardubáci s Patrioty a Starosty. Tak by měly vypadat pardubické předvolební koalice....

Pardubickým radním se daří získávat pozemky pro terminál

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Zdá se, že by v Pardubicích mohlo už příští rok začít růst nové autobusové nádraží. To radní nazývají terminálem B,...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Najdete na iDNES.cz