Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubice se možná zbaví obludného torza, chtějí z něj nové centrum

  11:49aktualizováno  11:49
Naskytla se další šance pro nikdy nedostavěnou halu na míčové sporty, která už dvacet let hyzdí okraj pardubických Tyršových sadů. Radní začínají zvažovat, že by z hrubé stavby vytvořili společenské centrum. Už existuje i studie, jak by mohlo vypadat. Náklady na výstavbu se zatím odhadují asi na 300 milionů korun.

Návrh nové podoby haly, jejíž torzo už dvě desetiletí hyzdí okraj Tyršových sadů v Pardubicích. | foto: Pavel Křivánek, SIDERIS s.r.o.

Původně to měl být stánek pro schůze svazáků, sjezdy komunistů a sportovní výkony borců Rudé hvězdy. Revoluce se však postarala o to, že místo červeného sukna pokrývá sportovní halu u pardubických Tyršových sadů už dvě desetiletí jen rez.

Torzo sportovní haly v pardubických Tyršových sadech

Torzo sportovní haly v pardubických Tyršových sadech

Ta by však už brzy mohla začít mizet. Vedení pardubické radnice zvažuje, že torzo haly využije pro výstavbu velkého společenského centra.

"Velmi rádi bychom z této haly vytvořili něco, co bude sloužit všem obyvatelům Pardubic. První ve hře je společenský sál nebo kongresové centrum," řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

Hala u Tyršových sadů

Hala se začala stavět na sklonku minulého režimu. Soudruzi ji budovali jako stánek pro míčové sporty, ale aby lépe získali peníze na stavbu, uvedli, že se v ní budou konat i i sjezdy Socialistického svazu mládeže. Budování uťal 17. listopad 1989. Od té doby hala jen chátrá. V poslední době v ní našli střechu nad hlavou bezdomovci.

Dlouho se mluvilo o tom, že by se hala měla dostavět. Jak však skelet chátral, radní města se zase spíše přiklonili k demolici. Nyní to zase vypadá, že by se hala mohla přeměnit na společenské centrum. Hledání řešení od začátku komplikuje to, že pozemek pod torzem patří státu.

Možná to bude právě ona, která o sobě bude moci jednou říct, že město zbavila nepěkného vředu. Chátrající skelet totiž "zdobí" Pardubice už dvacet roků.

Město kvůli hale mění s krajem a státem budovy i pozemky

Předchůdci Fraňkové však s ním nemohli nic dělat. Pozemky pod halou i ona samotná totiž nepatřili městu. Už v minulém volebním období však radnice koupila za milion korun stavbu od ČSTV a nyní se zdá, že ještě od vlády získá i parcelu.

"Pokud to schválí vláda, tak můžeme začít podepisovat smlouvy. Na konci procesu bychom měli být majiteli haly i pozemků pod ní," řekla Fraňková na adresu obchodu, který se chystá mezi městem, státem a krajem.

Trojsměna by se měla odehrát tak, že by Pardubický kraj od města získal budovu Střední průmyslové školy potravinářské, krajský soud od kraje budovu Střední průmyslové školy chemicko-technologické a do majetku města by přešly pozemky pod rozestavěnou sportovní halou u letního stadionu.

Návrh nové podoby haly, jejíž torzo už dvě desetiletí hyzdí okraj Tyršových

Návrh nové podoby haly.

"Pardubická pobočka krajského soudu bude moci přesídlit do prostor bezprostředně sousedících se stávajícím okresním soudem. Pro město znamená zisk pozemku možnost pracovat ve svých plánech s areálem, který byl léta zanedbáván, a zapojit jej do projektu na společenské využití celé oblasti zahrnující zámek, Tyršovy sady, nábřeží či zimní a letní stadion," řekl k tomu mluvčí města Ondřej Tušl.

Pardubice by navíc mohly přestavbou torza zlikvidovat hned dva problémy najednou. Tím druhým by bylo, že město by konečně získalo kvalitní a velký společenský sál. Ten nedávno otevřený v Afi Paláci třeba primátorku příliš nenadchl.

"Prostory v nákupním centru jsou podle mě pro pořádání větších akcí malé. Vedle nového centra by navíc mohl stát hotel, který by postavil soukromý investor," říká Fraňková.

Hala se buď zbourá, či přestaví. Rozhodnutí padne do září

Otázka je, jak se hala bude měnit. Ve hře jsou dvě varianty. Například náměstek primátorky Martin Bílek to vidí spíše na demolici a stavbu na volné parcele. Město má podle něj i nabídky firem, které by likvidaci skeletu provedly zdarma a stačil by jim jen stavební materiál získaný z demolice.

Torzo sportovní haly v pardubických Tyršových sadech
Návrh nové podoby haly, jejíž torzo už dvě desetiletí hyzdí okraj Tyršových
Návrh nové podoby haly, jejíž torzo už dvě desetiletí hyzdí okraj Tyršových

"Torzo haly je pro další rekonstrukci velmi svazující. Během prázdnin bychom měli mít schůzku s investory hotelového byznysu. Spojení společenského centra a hotelu by mohlo být zajímavé. Kongresová část by se dala postavit za rozumné peníze," řekl Bílek.

Na druhou stranu architekt Křivánek, kterého hlavní architektka města Petra Nacu oslovila s tím, aby našel pro halu využití, nechce o demolici ani slyšet. Přijde mu úplně zbytečná. "Značnou část konstrukce lze použít," říká jasně.

Navíc už má plány, jak nevábné místo přebudovat. "Na opláštění je použit lehký dřevěný sendvič, dřevěné prvky jsou i na fasádě. Celý hlavní objekt se sály má předsazenou treláž z ocelových nerezových sítí," popisuje svůj návrh.

Návrh nové podoby haly, jejíž torzo už dvě desetiletí hyzdí okraj Tyršových


Nejčtenější

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Vdávala se narychlo den po příjezdu tanků, rodina se bála stanného práva

Paní Jozífová se svými háčkovanými svatebními šaty z roku 1968.

Jsou to krásné šaty. Ostatně svatební. Sice tak nevypadají, ale jsou „dobové“. Navíc na jednu výraznou historickou dobu...

Policie pátrá po dvojici mužů, kteří vyhrožovali ženě zabitím a okradli ji

Kriminalisté pátrají po dvojici mladých mužů, kteří na nábřeží Závodu míru v...

Kriminalisté se zabývají případem loupeže v Pardubicích. Dvojice mladých mužů na nábřeží Závodu míru okradla 59letou...

Najdete na iDNES.cz