Místo odpočinku slavného projektanta Jana Pernera a architekta Ladislava Machoně na pardubickém městském hřbitově získalo důstojnější vzhled až loni.

Místo odpočinku slavného projektanta Jana Pernera a architekta Ladislava Machoně na pardubickém městském hřbitově získalo důstojnější vzhled až loni. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Lidé mají navrhnout osobnosti, o jejichž hroby se postarají Pardubice

  • 1
Obyvatelé Pardubic mohou radnici pomoci zachránit hroby slavných rodáků. Stačí posílat návrhy na zařazení opuštěných hrobů významných osobností mezi ty, o něž bude pečovat město.

To prý nechce dopustit, aby na pardubických hřbitovech zanikala místa posledního odpočinku lidí, jejichž činnost byla pro společnost velkým přínosem, jen proto, že se o tyto hroby nemá kdo postarat.

„Nemůžeme dopustit, aby místo posledního odpočinku všeobecně uznávaných osobností, které byly významné pro Pardubice, popřípadě pro celou republiku, bylo zrušeno, ostatky exhumovány a hrobové místo znovu pronajato,“ řekl primátor Martin Charvát s tím, že ho vyděsil pohled na opuštěnou hrobku bývalého pardubického starosty Václava Bubeníka.

Udělení statutu hrobu v péči města Pardubic podléhá pravidlům schváleným zastupitelstvem města. Musí jít o hrob, který vykazuje známky opuštěnosti a není nikdo z rodiny, kdo by se o něj staral, nebo není uzavřena smlouva na pronájem daného hrobového místa a hrozí tedy, že by hrob zanikl.

„Návrh mohou podávat občané i spolky či jiné právnické osoby sídlící na území města. Návrh musí být písemný a vedle jména a adresy toho, kdo jej podává, musí specifikovat osobnost, o jejíž hrob se jedná, datum jejího úmrtí, umístění a označení hrobového místa. Návrh lze podat nejdříve 10 let po úmrtí osobnosti,“ uvedla mluvčí radnice Nataša Hradní.