K největším investičními akcím příštího roku patří dokončení revitalizace Tyršových sadů a 90 milionů korun.

K největším investičními akcím příštího roku patří dokončení revitalizace Tyršových sadů a 90 milionů korun. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Pardubice mají rozpočet. Nejvíc ho zatíží třída Míru a Tyršovy sady

  • 6
Město Pardubice počítá na příští rok zejména s investičními akcemi, které začaly už letos a mají uzavřené smlouvy. Dále s projekty podpořenými dotacemi a s prioritami dříve stanovenými zastupitelstvem. Vyplývá to ze schváleného rozpočtu, v němž bude celkem na investice 522 milionů korun.

Přebytkový rozpočet s příjmy 1,996 miliardy a výdaji 1,895 miliardy korun, který v čtvrtek schválili zastupitelé, se tak od toho letošního příliš neliší.

Největšími investičními akcemi bude dokončení revitalizace Tyršových sadů za 90 milionů korun a rekonstrukce třídy Míru za 120 milionů korun.

Na oba projekty město získalo evropské dotace stejně jako na rekonstrukci vnitrobloků Dukla a Višňovka za 45 milionů korun. Nově by radnice chtěla příští rok například rozšířit kapacitu mateřské a základní školy Svítkov, zateplit domov pro seniory Dubina nebo se věnovat úsporám energií v dalších školských zařízeních. I tyto projekty by měly být podpořeny dotacemi.

Mezi priority patří rekonstrukce Polní ulice v části Nemošice za 6,5 milionu korun a naléhavé opravy v mateřských a základních školách celkově za více než 25 milionů korun. Třicet milionů korun město vyčlenilo na demolice areálů ve svém vlastnictví.

V minulosti se uvažovalo o zbourání bývalého závodu Tesly v Kyjevské ulici, aby se dal lépe prodat a využít pro komerční účely, nebo Brány borců u letního stadionu. Uvolněná plocha by mohla fungovat jako parkoviště pro devadesát aut.

Hlasování o rozpočtu předcházela debata s připomínkami zastupitelů. Nejvíce návrhů změn předložil zastupitel František Brendl. Požadoval například navýšení dotace pro pardubický skatepark. Zastupitelé však jeho návrhy do jednoho během pár rychlých hlasování doslova smetli.

Zastupitel Karel Haas navíc poukazoval na to, že městu každoročně klesá saldo rozpočtu, tedy přebytek rozpočtu, který se dá využít při nenadálých výdajích. „Před pár lety bylo toto saldo 70 milionů korun, dnes jsme na devatenácti,“ uvedl Haas.