Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pardubice ruší stavbu startovacích bytů pro mladé, nenesly by peníze

  • 2
V ubytovně v Ohrazenicích měly vzniknout byty pro mladé lidi. Pardubická radnice však už ukončenou soutěž na rekonstrukci zrušila a dům chce prodat. Startovací byty pro mladé rodiny a studenty by totiž městu přinesly málo peněz.

Přestavba by stála 23 milionů korun. "Návratnost takové investice by byla hrozně dlouhá. Ten, kdo ji naplánoval, buď neumí počítat, nebo je diletant," řekl náměstek primátorky Martin Bílek, který je zároveň místopředseda představenstva městské akciovky.

Bývalý šéf představenstva Fondu Milan Tichý to vidí jinak. "Návratnost kolem patnácti let není u takové investice nijak dlouhá. A ubytování pro rodiny a studenty přece může pomoci tomu, co je klíčovým úkolem města: přivést sem mladé a vzdělané lidi," řekl.

Současné vedení Fondu však na prodeji trvá. Dokonce tolik, že si raději nechá dát pokutu a bude se soudit s vítězem už vyhrané soutěže. "Se stížnostmi na Fond a případnou pokutou počítáme. U zakázky takového rozsahu by to však mohlo být penále v řádech statisíců," řekl Bílek.

Stavitel se chce bránit přes antimonopolní úřad

Martin Vyskočil, ředitel vítězné firmy IP stav, však mluví o jiných číslech. "Podali jsme námitku proti zrušení soutěže Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Vzhledem k tomu, že se Fond snaží objekt co nejrychleji prodat, je možné, že nakonec nebude co opravovat, ať už antimonopolní úřad rozhodne jakkoliv. Pak bychom se domáhali náhrady škody, kterou nejsem sice schopen odhadnout, ale bylo by to v řádech milionů," řekl.

Proč přesto město trvá na prodeji ubytovny? Když byla radnice kritizována za některé uzavřené smlouvy, radní opakovaně tvrdili, že už uzavřená soutěž nejde v žádném případě zrušit. Navíc právě kvůli možným sankcím a problémům s antimonopolním úřadem.

Šéf představenstva Fondu Jiří Komárek ale říká, že jiná cesta nebyla, protože nápad zrekonstruovat ubytovnu je poplatný době, kdy vznikal, tedy před dvěma lety. "Tehdy byla větší poptávka po bydlení, než je dnes. Fond tu navíc není od toho, aby budoval byty, a město o ubytovnu nemá zájem. Nevidíme jinou cestu, než objekt prodat," dodal.

Startovací bydlení se však v jiných městech staví. Například v Chrudimi letos dokončí dvanáct takových bytů. "Pořád bude skupina lidí, kteří nedosáhnou vlastními silami na nové bydlení. Právě pro ně jsme využili možnost takové byty pořídit," řekl starosta Chrudimi Petr Řezníček.