Staré oblečení už v Pardubicích nemusí do běžné popelnice. Ilustrační

Staré oblečení už v Pardubicích nemusí do běžné popelnice. Ilustrační | foto: Prima

Pardubice rozšířily třídění odpadu, do ulic přibyly kontejnery na textil

  • 1
Pardubice se připojily k městům, které kromě plastů, papíru a skla třídí i starý textil. V ulicích přibylo 21 nových kontejnerů, do kterých lidé mohou házet nenošené oblečení. Některé skončí v secondhandech, další poputuje například ve formě hadrů na leštění do továren.

"Třídění odpadu má v Pardubicích tradici. V ulicích města jsou už rozmístěny stovky nádob na sklo, papír a plasty. V tomto týdnu přibudou na sídlištích Polabiny a Dubina další kontejnery, tentokrát na starý textil a obuv," uvedla tisková mluvčí pardubické radnice Nataša Hradní.

V krajském městě se zatím lidé mohli smysluplně zbavovat starého šatstva pouze přes charitu. Populární jsou především sbírky, které se pravidelně dělají na prvním prodlouženém nástupišti pardubického nádraží.

Přitom každý Pardubičan v průměru ročně vyprodukuje zhruba 15 kilogramů starého šatstva, což znamená, že ve městě každý rok vznikne 1 300 tun textilního odpadu, pro který se doposud těžko hledalo další využití.

"Většinou proto končil tento druh odpadu v popelnicích a následně na skládce odpadů. Jako zatím jedinou, ekonomicky a ekologicky přijatelnou cestou se jeví postup, při kterém budou použité oděvy sloužit svému původnímu účelu," řekl Roman Slach z odboru životního prostředí magistrátu.

Většina roztříděného odpadu končí v secondhandech

Tím de facto potvrzuje trend, který už běží třeba právě ve Svitavách. Pokud se v nádobách objeví slušný kus oblečení s největší pravděpodobností skončí v secondhandu.

"Zhruba polovina textilu může ještě posloužit svému účelu a putuje do našich obchodů s použitým zbožím. Dalších 35 procent rozstříháme a nabízíme firmám v automobilovém a strojním průmyslu, kde hadry využijí například na čištění nebo leštění," říká Vlastimil Němec ze společnosti Revenge, která kontejnery vlastní.

Staré a nechtěné oblečení či obuv už delší čas mohou házet do kontejnerů lidé v Praze, Brně, Mladé Boleslavi či v Boskovicích. V Pardubickém kraji si od ledna mohou takto dělat pořádek ve skříních lidé ze Svitav a Moravské Třebové.