Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubice chtějí prodat ošuntělý Ideon nájemníkovi. Cena je 20 milionů

  7:47aktualizováno  7:47
Pardubice znovu jednají o prodeji výstavního a společenského centra Ideon. Nájemník, který má smlouvu na objekt až do roku 2093, by rád rozšířil budovu o kongresový hotel. Cenu určil znalecký posudek na necelých 20 milionů korun. Definitivní verdikt vynesou na konci dubna zastupitelé.

Podle dosavadní smlouvy bude mít Petr Vašíček od města pronajaté výstavní a společenské centrum Ideon do roku 2093. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Na začátku devadesátých let tehdejší šéfové pardubické radnice podepsali na první pohled dost neuvěřitelnou smlouvu na pronájem Ideonu. Ta říká, že pardubický podnikatel Petr Vašíček má od města pronajaté výstaviště na 99 let s tím, že se o něj musí adekvátně starat.

Ideon Pardubice

Ideon Pardubice.

Smlouva už ale detailně neříká, co to vlastně znamená. I proto se nyní pardubičtí radní rozhodli, že se smlouvy raději zbaví. A to jde vlastně jediným způsobem - odprodejem budovy jejímu nájemníkovi.

„Celé je to o tom, že pokud ten prodej neschválíme, tak vlastně říkáme, že se dalších 80 let na daném území nic nestane, nepostaví, a my na to budeme jen koukat. To mně nepřijde rozumné,“ uvedl náměstek primátora Jan Řehounek.

Podnikatel Petr Vašíček si Ideon pronajal v roce 1994 na 99 let. Pardubice se snažily smlouvu vypovědět soudně, protože se jim zdála nevýhodná, ale neuspěly. V roce 2013 odvolací soud v Pardubicích určovací žalobu odmítl. Nyní se však zdá, že se obě strany dohodly na řešení.

„S panem Vašíčkem jsem jednala a jsme ve shodě na tom, že by od nás Ideon koupil za cenu danou znalci, tedy zhruba 20 milionů korun,“ uvedla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková s tím, že úředníci města radním radili spíše zachovat dnešní stav věcí.

Bez prodeje nebudou ani zásadnější opravy

Podnikatel má totiž smluvní povinnost zajišťovat opravy Ideonu a dva soudní spory s ním město už vyhrálo. Vašíček tak musel na své náklady zrekonstruovat obvodový plášť budovy nebo části střechy. Zaplatil také radnici investici za opravu zbylé části střechy a úroky z prodlení. Jenže podle náměstkyně budova Ideonu, která vznikla v roce 1963 a původně sloužila jako bazén, neprošla zásadnějšími opravami, a pokud se změna majitele nepovede, v dohledné době ani neprojde.

„Potřebujeme, aby se objekt dostal na úroveň 21. století a neměl takový ten ošuntělý zjev,“ řekla Dvořáčková.

Podnikatel městu doložil investice do budovy za 15 milionů korun. Vašíček ale tvrdí, že do Ideonu dosud investoval okolo 40 milionů, navíc platí nájemné 850 tisíc korun ročně. O koupi centra prý žádá potřetí. Posudek, který si zadal v roce 2010, odhadl cenu objektu na necelých 50 milionů korun.

„Podle mě by to mělo stát deset milionů korun. Kdybych nechtěl stavět hotel, tak bych Ideon ani nekupoval, protože nájemní smlouva je výhodnější. Takhle budu platit městu daň z nemovitosti, nějakých 120 tisíc korun ročně,“ řekl ČTK Vašíček, jednatel společnosti PVV.

Podnikatel chce stavět hotel

Ten má v úmyslu do pěti až deseti let postavit místo terasy atriový čtyřhvězdičkový hotel s kapacitou přibližně 200 lůžek, z kterého by se přímo vstupovalo do kongresového sálu až pro 500 lidí. Hotelový řetězec by ubytovací zařízení provozoval. „Restaurace a všechny další části uvnitř by byly řešeny nájemními vztahy,“ dodal Vašíček.

Pozemky kolem Ideonu by se po prodeji vrátily do majetku města a mohly by sloužit jako rozvojové plochy pro sousední plavecký areál. Prodej musejí ještě příští týden schválit zastupitelé. Někteří radní se dnes vyjádřili proti prodeji a návrh prošel jen těsnou většinou.

Ve smlouvě na pronájem Ideonu je, že město má v roce 2047 předkupní právo a navíc se smlouva stane vypověditelnou. Pokud radnice prodá Ideon v současné době, v kupní smlouvě bude mít předkupní právo za nynější tržní cenu.
Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Další z rubriky

Novinka v elektrárně. Posun a vykládku vagonů s uhlím zařídí robot

Nový systém ve chvaletické elektrárně vysypává jednotlivé kontejnery naložené...

Chvaletická elektrárna přechází na nový systém vykládání uhlí. Jako první v České republice bude posun a vykládání vozů...

Skutečský festival ozdobí Beňačková, Brabec, Čechomor i Dasha s Jacksonem

Sopranistka Gabriela Beňačková

Hudební festival Tomáškova a Novákova hudební Skuteč se letos koná popatnácté. A začíná již tuto neděli. Celý program...

Lodní kontejner slouží jako prodejna na vesnici a u lidí má úspěch

V Květné u Poličky funguje obchod, který má netradiční podobu, ale sází na...

Už řadu let mizí z nejmenších vesnic venkovské prodejny. S receptem na krachující obchody teď možná přišli v Květné na...

Najdete na iDNES.cz