Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubice chtějí prodat ošuntělý Ideon nájemníkovi. Cena je 20 milionů

  7:47aktualizováno  7:47
Pardubice znovu jednají o prodeji výstavního a společenského centra Ideon. Nájemník, který má smlouvu na objekt až do roku 2093, by rád rozšířil budovu o kongresový hotel. Cenu určil znalecký posudek na necelých 20 milionů korun. Definitivní verdikt vynesou na konci dubna zastupitelé.

Podle dosavadní smlouvy bude mít Petr Vašíček od města pronajaté výstavní a společenské centrum Ideon do roku 2093. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Na začátku devadesátých let tehdejší šéfové pardubické radnice podepsali na první pohled dost neuvěřitelnou smlouvu na pronájem Ideonu. Ta říká, že pardubický podnikatel Petr Vašíček má od města pronajaté výstaviště na 99 let s tím, že se o něj musí adekvátně starat.

Ideon Pardubice

Ideon Pardubice.

Smlouva už ale detailně neříká, co to vlastně znamená. I proto se nyní pardubičtí radní rozhodli, že se smlouvy raději zbaví. A to jde vlastně jediným způsobem - odprodejem budovy jejímu nájemníkovi.

„Celé je to o tom, že pokud ten prodej neschválíme, tak vlastně říkáme, že se dalších 80 let na daném území nic nestane, nepostaví, a my na to budeme jen koukat. To mně nepřijde rozumné,“ uvedl náměstek primátora Jan Řehounek.

Podnikatel Petr Vašíček si Ideon pronajal v roce 1994 na 99 let. Pardubice se snažily smlouvu vypovědět soudně, protože se jim zdála nevýhodná, ale neuspěly. V roce 2013 odvolací soud v Pardubicích určovací žalobu odmítl. Nyní se však zdá, že se obě strany dohodly na řešení.

„S panem Vašíčkem jsem jednala a jsme ve shodě na tom, že by od nás Ideon koupil za cenu danou znalci, tedy zhruba 20 milionů korun,“ uvedla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková s tím, že úředníci města radním radili spíše zachovat dnešní stav věcí.

Bez prodeje nebudou ani zásadnější opravy

Podnikatel má totiž smluvní povinnost zajišťovat opravy Ideonu a dva soudní spory s ním město už vyhrálo. Vašíček tak musel na své náklady zrekonstruovat obvodový plášť budovy nebo části střechy. Zaplatil také radnici investici za opravu zbylé části střechy a úroky z prodlení. Jenže podle náměstkyně budova Ideonu, která vznikla v roce 1963 a původně sloužila jako bazén, neprošla zásadnějšími opravami, a pokud se změna majitele nepovede, v dohledné době ani neprojde.

„Potřebujeme, aby se objekt dostal na úroveň 21. století a neměl takový ten ošuntělý zjev,“ řekla Dvořáčková.

Podnikatel městu doložil investice do budovy za 15 milionů korun. Vašíček ale tvrdí, že do Ideonu dosud investoval okolo 40 milionů, navíc platí nájemné 850 tisíc korun ročně. O koupi centra prý žádá potřetí. Posudek, který si zadal v roce 2010, odhadl cenu objektu na necelých 50 milionů korun.

„Podle mě by to mělo stát deset milionů korun. Kdybych nechtěl stavět hotel, tak bych Ideon ani nekupoval, protože nájemní smlouva je výhodnější. Takhle budu platit městu daň z nemovitosti, nějakých 120 tisíc korun ročně,“ řekl ČTK Vašíček, jednatel společnosti PVV.

Podnikatel chce stavět hotel

Ten má v úmyslu do pěti až deseti let postavit místo terasy atriový čtyřhvězdičkový hotel s kapacitou přibližně 200 lůžek, z kterého by se přímo vstupovalo do kongresového sálu až pro 500 lidí. Hotelový řetězec by ubytovací zařízení provozoval. „Restaurace a všechny další části uvnitř by byly řešeny nájemními vztahy,“ dodal Vašíček.

Pozemky kolem Ideonu by se po prodeji vrátily do majetku města a mohly by sloužit jako rozvojové plochy pro sousední plavecký areál. Prodej musejí ještě příští týden schválit zastupitelé. Někteří radní se dnes vyjádřili proti prodeji a návrh prošel jen těsnou většinou.

Ve smlouvě na pronájem Ideonu je, že město má v roce 2047 předkupní právo a navíc se smlouva stane vypověditelnou. Pokud radnice prodá Ideon v současné době, v kupní smlouvě bude mít předkupní právo za nynější tržní cenu.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Z Pardubic bude jezdit více pendolin, nabídnou nové interiéry i kino

Rekonstruovaná souprava Pendolino - 1. třída

Od prosince letošního roku bude v Pardubicích jezdit více pendolin. Podle nového jízdního řádu Českých drah se tyto...

Kapybara utekla chovateli, v noci ji na silnici srazilo nákladní auto

Kapybara z chovu na Vysokomýtsku nepřežila střet s nákladním vozidlem.

Řidič nákladního vozidla srazil v noci u Vysokého Mýta na Orlickoústecku kapybaru. Tento velký hlodavec pocházející z...

VIDEO: U Svitav testovali nový vlak pro Británii. Jel až stošedesátkou

Ačkoli se nové vlaky testují ve Velimi, tato souprava se cvičně proháněla na...

Výjimečnou příležitost vidět na kolejích vlak, který bude sloužit cestujícím ve Velké Británii, měli minulý týden...

Najdete na iDNES.cz