Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Centrum Pardubic čeká rok kolon. Silničáři zavřou sjezd k nádraží

  14:36aktualizováno  14:36
Až do konce příštího roku musí řidiči počítat s komplikacemi při průjezdu Pardubicemi. Kvůli rozšíření silnice I/37 u pardubického Parama v sobotu silničáři převedou provoz na provizorní most.

Poslední normální den v pardubické dopravě v noci skončí. V sobotu ráno začne uzavírka, kterou jako první pocítí lidé dojíždějící autem od Chrudimi, ale velmi rychle pak i všichni, kdo jezdí přes Pardubice autem nebo městskou dopravou.

Nebudou moci jako dřív sjet k pardubickému vlakovému nádraží ze silnice I/37 do centra města. Odbočka bude uzavřena až do konce prosince 2016.

Fotogalerie

„Přiznám se, že z kolon obavy mám. Už při nynějším množství provozu není situace jednoduchá. Je otázka, zda bude centrum města schopné pojmout všechna vozidla, která přes něj kvůli uzavírce pojedou,“ uvedl ředitel Dopravního podniku Pardubice Tomáš Pelikán.

Nikdo dnes nedokáže říct, co s dopravou uzavření dvousetmetrového úseku silnice udělá. Tím spíš, že dopravní podnik musí přesunout i trasy osmi linek. Spoje mířící ze Svítkova k zastávce Hlavní nádraží pojedou po objízdné trase vedoucí centrem Pardubic, u některých spojů dojde i k posunutí časů odjezdů.

„Uvidíme v prvním týdnu, protože si každý bude hledat cestu, jak Pardubicemi projet. Poté bude jasné, jaký kolaps to přinese,“ dodal Pelikán.

Proč budou stát kolony: starý most musí zmizet

Stavbaři musí vybudovat nový most nad železniční tratí. Firmy pracující na rozšíření dvouproudé silnice I/37 o další dva pruhy proto začnou rozebírat most vedoucí přes železniční trať na Hradec Králové.

Kvůli tomu zamíří tisíce řidičů na dočasné přemostění, které v minulých týdnech postupně vznikalo v těsné blízkosti upravovaného úseku. Na provizorním mostu bude snížena rychlost na 30 kilometrů za hodinu, přičemž provoz po něm zůstane zachován v obou směrech.

„Při uzavírce bude uzavřena rampa k Lidlu a doprava do centra bude převedena přes mimoúrovňovou křižovatku v Rosicích,“ uvedla vedoucí úseku výstavby pardubické pobočky Ředitelství silnic a dálnic Hana Jarolímová. U nájezdu na most už je několik dní položený asfalt. V pátek stavaři dodělávali ještě poslední kousek u nájezdu na most.

„Převedení proběhne v sobotu od tří do šesti hodin ráno, v této době je provoz na komunikaci minimální,“ doplnil Stanislav Král z úseku výstavby ŘSD. Uzavírka způsobí další nepříjemnosti při cestě krajským městem.

Denně se stále tvoří kolony kvůli opravě jedné poloviny mostu na „rychlodráze“ na silnici I/36. Na světelných semaforech se kvůli opravám zdrží řidiči v obou směrech i při průjezdu v Popkovicích. Na téměř kilometr dlouhém úseku u Parama mezitím v minulých měsících vznikly další části mohutné opěrné zdi, jejíž dokončení je v plánu ještě letos. Do konce roku přibudou i první vrstvy zeminy, která bude tvořit nový násep.

„Dále se počítá s dokončením přeložek všech inženýrských sítí. Po skončení demolice mostu přes hradeckou trať se bude pracovat na založení spodní stavby nového mostu,“ sdělila Jarolímová.

Na úplném počátku téměř kilometrového úseku stavby v prostoru mimoúrovňové křižovatky u závodiště zmizela rovněž půda. Právě zde bude velký kruhový objezd. Veškeré práce by měly skončit na podzim roku 2017.

Čtyři cesty do centra, ale žádná řidiče nenadchne

Řidiči jedoucí od Chrudimi mají už nyní problém dostat se rychle na pardubické nádraží. Po zítřejším uzavření důležité odbočky ze silnice I/37 ale budou na dnešní „kolony“ možná ještě vzpomínat s nostalgií. K nádraží povedou čtyři cesty, ale ideální nebude žádná.

1. Dražkovice: Kdo opustí silnici I/37 už v Dražkovicích, bude se muset probíjet ucpaným centrem. Nebo se mu může vyhnout přes ulici S. K. Neumanna, kde se sice v Anenském podjezdu někdy čeká, ale nebývá to tak hrozné.

2. Dukla: Řidiči odbočí z I/37 na světelné křižovatce u závodiště a pojedou přes Duklu. Nepochybně ale uvíznou před semafory na křižovatce ulic Teplého a Jana Palacha, kde se ve špičce stojí už dnes.

3. Kolem nádraží Rosice: Možnost, kterou doporučují silničáři. Řidiči si zajedou čtyři kilometry, navíc při cestě od Hradce Králové stojí kolony, které se ještě prodlouží.

4. Přes Polabiny: Elegantní řešení. Řidiči mohou jet na Hradec a pak odbočit do Polabin. Když zamíří přímo k nádraží kolem UNI HOBBY, mohou vydělat na tom, že tudy nesmějí jezdit kamiony. Další možností je přejet Labe u arény, kde je čtyřproudá silnice, ale zase mnohem větší provoz.

Autor:Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

V Letohradu málem shořely saně, na kterých prchal Napoleon z Ruska

Požár v letohradském muzeu ohrozil tamní nejatraktivnější exponát, kterým jsou...

V letohradském muzeu hořela vitrína se saněmi, na kterých ujížděl císař Napoleon I. po krachu svého vojenského tažení...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Další z rubriky

Umělci lehl ve Vraclavi popelem ateliér ve stodole i se sochami

Ve stavení měl sochař svoje díla. Sochy ze dřeva i keramiky, ale také obrazy.

Osm jednotek hasičů likvidovalo v pondělí odpoledne požár hospodářského stavení ve Vraclavi. Ve stodole však byla...

Boje o průplav u Přelouče znovu vzplály. Děti Země chrání také akáty

Takto si Ředitelství vodních cest představuje nový plavební kanál u Přelouče,

Spor o splavnění Labe přes Slavíkovy ostrovy u Přelouče, který před dvěma roky Nejvyšší správní soud vrátil na úplný...

Všichni proti ANO. Malé strany v Pardubicích vytvářejí koalice

Radnice Pardubice.

Lidovci společně s TOP 09 nebo Pardubáci s Patrioty a Starosty. Tak by měly vypadat pardubické předvolební koalice....

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz