Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Centrum Pardubic čeká rok kolon. Silničáři zavřou sjezd k nádraží

  14:36aktualizováno  14:36
Až do konce příštího roku musí řidiči počítat s komplikacemi při průjezdu Pardubicemi. Kvůli rozšíření silnice I/37 u pardubického Parama v sobotu silničáři převedou provoz na provizorní most.

Poslední normální den v pardubické dopravě v noci skončí. V sobotu ráno začne uzavírka, kterou jako první pocítí lidé dojíždějící autem od Chrudimi, ale velmi rychle pak i všichni, kdo jezdí přes Pardubice autem nebo městskou dopravou.

Nebudou moci jako dřív sjet k pardubickému vlakovému nádraží ze silnice I/37 do centra města. Odbočka bude uzavřena až do konce prosince 2016.

Fotogalerie

„Přiznám se, že z kolon obavy mám. Už při nynějším množství provozu není situace jednoduchá. Je otázka, zda bude centrum města schopné pojmout všechna vozidla, která přes něj kvůli uzavírce pojedou,“ uvedl ředitel Dopravního podniku Pardubice Tomáš Pelikán.

Nikdo dnes nedokáže říct, co s dopravou uzavření dvousetmetrového úseku silnice udělá. Tím spíš, že dopravní podnik musí přesunout i trasy osmi linek. Spoje mířící ze Svítkova k zastávce Hlavní nádraží pojedou po objízdné trase vedoucí centrem Pardubic, u některých spojů dojde i k posunutí časů odjezdů.

„Uvidíme v prvním týdnu, protože si každý bude hledat cestu, jak Pardubicemi projet. Poté bude jasné, jaký kolaps to přinese,“ dodal Pelikán.

Proč budou stát kolony: starý most musí zmizet

Stavbaři musí vybudovat nový most nad železniční tratí. Firmy pracující na rozšíření dvouproudé silnice I/37 o další dva pruhy proto začnou rozebírat most vedoucí přes železniční trať na Hradec Králové.

Kvůli tomu zamíří tisíce řidičů na dočasné přemostění, které v minulých týdnech postupně vznikalo v těsné blízkosti upravovaného úseku. Na provizorním mostu bude snížena rychlost na 30 kilometrů za hodinu, přičemž provoz po něm zůstane zachován v obou směrech.

„Při uzavírce bude uzavřena rampa k Lidlu a doprava do centra bude převedena přes mimoúrovňovou křižovatku v Rosicích,“ uvedla vedoucí úseku výstavby pardubické pobočky Ředitelství silnic a dálnic Hana Jarolímová. U nájezdu na most už je několik dní položený asfalt. V pátek stavaři dodělávali ještě poslední kousek u nájezdu na most.

„Převedení proběhne v sobotu od tří do šesti hodin ráno, v této době je provoz na komunikaci minimální,“ doplnil Stanislav Král z úseku výstavby ŘSD. Uzavírka způsobí další nepříjemnosti při cestě krajským městem.

Denně se stále tvoří kolony kvůli opravě jedné poloviny mostu na „rychlodráze“ na silnici I/36. Na světelných semaforech se kvůli opravám zdrží řidiči v obou směrech i při průjezdu v Popkovicích. Na téměř kilometr dlouhém úseku u Parama mezitím v minulých měsících vznikly další části mohutné opěrné zdi, jejíž dokončení je v plánu ještě letos. Do konce roku přibudou i první vrstvy zeminy, která bude tvořit nový násep.

„Dále se počítá s dokončením přeložek všech inženýrských sítí. Po skončení demolice mostu přes hradeckou trať se bude pracovat na založení spodní stavby nového mostu,“ sdělila Jarolímová.

Na úplném počátku téměř kilometrového úseku stavby v prostoru mimoúrovňové křižovatky u závodiště zmizela rovněž půda. Právě zde bude velký kruhový objezd. Veškeré práce by měly skončit na podzim roku 2017.

Čtyři cesty do centra, ale žádná řidiče nenadchne

Řidiči jedoucí od Chrudimi mají už nyní problém dostat se rychle na pardubické nádraží. Po zítřejším uzavření důležité odbočky ze silnice I/37 ale budou na dnešní „kolony“ možná ještě vzpomínat s nostalgií. K nádraží povedou čtyři cesty, ale ideální nebude žádná.

1. Dražkovice: Kdo opustí silnici I/37 už v Dražkovicích, bude se muset probíjet ucpaným centrem. Nebo se mu může vyhnout přes ulici S. K. Neumanna, kde se sice v Anenském podjezdu někdy čeká, ale nebývá to tak hrozné.

2. Dukla: Řidiči odbočí z I/37 na světelné křižovatce u závodiště a pojedou přes Duklu. Nepochybně ale uvíznou před semafory na křižovatce ulic Teplého a Jana Palacha, kde se ve špičce stojí už dnes.

3. Kolem nádraží Rosice: Možnost, kterou doporučují silničáři. Řidiči si zajedou čtyři kilometry, navíc při cestě od Hradce Králové stojí kolony, které se ještě prodlouží.

4. Přes Polabiny: Elegantní řešení. Řidiči mohou jet na Hradec a pak odbočit do Polabin. Když zamíří přímo k nádraží kolem UNI HOBBY, mohou vydělat na tom, že tudy nesmějí jezdit kamiony. Další možností je přejet Labe u arény, kde je čtyřproudá silnice, ale zase mnohem větší provoz.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Dabovat Funese po Filipovském bylo kamikaze, říká oceněný Krampol

Jiří Krampol převzal v Přelouči cenu za dlouhodobé herecké mistrovství společně...

Herec Jiří Krampol obdržel při udílení dabingových Cen Františka Filipovského v Přelouči společně s kolegyní Jaroslavou...

Manažeři v kauze kladrubského hřebčína stanou po pěti letech u soudu

Zástupci dánského království vybírali starokladrubského bělouše pro dánský dvůr,

Půl roku se soudce probíral spisem v kauze kladrubského hřebčína. Sedmnáct obviněných manažerů stavebních firem se mělo...

Najdete na iDNES.cz