Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubice přemostí Labe. Polepší si hlavně cyklisté a pěší

  8:18aktualizováno  8:18
Pardubičtí radní mají v plánu vybudovat několik nových cest, které mají zvýšit bezpečnost chodců a cyklistů. V plánu je výstavba čtyř cyklostezek, na něž navážou také nové dvě lávky přes Labe v parku Na Špici a na sídlišti Závodu Míru.

Cyklistům schází lávka přes Labe, po které by se dostali na oblíbenou stezku do Kunětic či Rábů.

Oprava parku Na Špici se povedla. Na tom se shodne většina lidí z Pardubic. Ovšem zákoutí na soutoku Labe a Chrudimky ještě jedna věc k dokonalosti chybí. Hlavně cyklistům schází lávka přes Labe, po které by se dostali na oblíbenou stezku do Kunětic či Rábů.

To by se však už brzy mohlo změnit. „Plánované přemostění propojí park Na Špici s areálem koupaliště Cihelna a na pravém břehu řeky se na něj napojí stezka pro kolaře, která má vést až k vyústění ulice Ke Koupališti,“ uvedl náměstek primátora Jan Řehounek.

Ostatně lávka je v plánech města už delší dobu. Původně měla vzniknout už při opravě parku Na Špici za zhruba 30 milionů korun. „Plánujeme lávku přes Labe nedaleko loděnice Arosa. Tam ale řešíme problémy s pozemky, takže při této stavbě zatím nevznikne, ale v plánech je,“ uvedl v době opravy parku dnes už bývalý náměstek primátorky František Brendl.

Mostek přes Labe však není zdaleka jedinou stavbou, která by měla vylepšit pohyb cyklistů po městě. Komfort by měla zvednout i další lávka, která spojí Polabiny a sídliště Závodu Míru. Stavět by ji mělo za evropské dotace. Projekt je ve fázi územního rozhodnutí.

„Lávku uvítají maminky s dětmi, nebudou muset chodit po hlavních mostech, kde jezdí cyklisté a je tam dost aut. Bude to komfortní propojení pro pěší i cyklisty,“ uvedl starosta prvního obvodu Jaroslav Menšík.

Radnice hodlá také propojit jižní a jihovýchodní část města s jeho středem. Vzniknout by tak měla cyklostezka vedená od soutoku Chrudimky do Hostovic. Čtvrtým z projektů pak má být stezka, která bude lemovat severovýchodní obchvat, který povede od Globusu směrem na Dubinu. Zároveň s výkupem pozemků pro klíčový obchvat, který by měl ulevit zejména samému centru města, totiž radnice chce získat také pozemky pro novou cyklostezku.

„Tato stezka patří mezi priority Pardubic, rádi bychom na její stavbu čerpali dotace z evropských fondů. V současné době již máme územní rozhodnutí a začínáme s projektovou přípravou, včetně výkupu pozemků. Stavět se bude zároveň s obchvatem, což by mělo být v roce 2018,“ uvedl náměstek primátora Jiří Rozinek.

Stezka do Rosic dostane lampy

V rámci zvýšení bezpečnosti chodců i cyklistů pak radní počítají také s osvětlením přechodů pro chodce i s vybudováním osvětlení u polabské stezky v úseku od centra města směrem k mostu mezi Rosicemi nad Labem a Svítkovem.

„Tato trasa je velmi oblíbeným místem k rekreačním aktivitám. Lidé ji hojně využívají k běhání, jezdí zde na bruslích, koloběžkách i na kole - a my chceme, aby se nemuseli bát chodit sem i v době, kdy je již snížená viditelnost. Proto se budeme snažit získat dotaci i na tento projekt,“ dodal náměstek Jan Řehounek s tím, že projekty jsou v nejrůznější škále rozpracovanosti - od záměru, přes studii, až po kompletně zpracovanou projektovou dokumentaci.

Do aktuální výzvy Unie nesoucí název Podpora bezpečnosti dopravy a cyklodoprava - s vyčleněnou částkou 575 milionů korun, která je otevřená do konce dubna, chce radnice podat tři nejpřipravenější projekty. Jedná se například o projekty cyklostezek Černá za Bory - Žižín a Centrální osa Dubina.

„V rámci priorit jsme vybrali projekty, které z našeho pohledu výrazně zvýší komfort cestování cyklistům i chodcům a zároveň mají velkou šanci být podpořeny dotačními prostředky,“ doplnil Řehounek a dodal, že už v březnu dostanou první projekty na stůl ke schválení pardubičtí zastupitelé.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Vodu v rybníku Rosnička čeká zlepšení. Svitavy provádějí studii

Rybáři na loďce odlovují uhynulé ryby.

Svitavy budou mít na konci prázdnin hotovou studii zlepšení kvality vody v rybníku Rosnička. Kvůli sinicím tam...

Pardubická juniorka finišuje. Semifinále provázely emoce

Dalibor Svrčina

Velké vedro, velké emoce. Vítězné výkřiky, ale i slzy po prohraném duelu. Takový byl semifinálový den 91. ročníku...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Najdete na iDNES.cz