Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubice odmítly prodat výstaviště, nájemce zakázal jezdit po pozemku

  15:54aktualizováno  15:54
Jako kdyby se dva sedláci hádali o cestu na pole. Radní Pardubic se přetahují s nájemcem o budoucnost výstaviště Ideon. Jeden den mu odmítli areál prodat, on druhý den městu zakázal průjezd techniky ke stavbě sousedního akvaparku.

V prostorách Ideonu probíhají různé kulturní akce | foto: MF DNES

Na spor města s podnikatelem Petrem Vašíčkem tak paradoxně jako první doplatili stavbaři. Minulé úterý večer zastupitelé odmítli Vašíčkovi prodat Ideon za pro něj výhodnou cenu. Hned ve středu ráno Vašíček, který má výstaviště na 99 let v pronájmu, oznámil, že stavbaře nepustí přes "svůj" pozemek.

"To je velká nepříjemnost. Stavební firmy s průjezdem přes parcelu u Ideonu počítaly. Nyní to musí objíždět," uvedl náměstek pardubické primátorky Martin Bílek.

Ten vůbec nepochybuje o tom, že je to "šprajc", který reaguje na rozhodnutí zastupitelů. "Bezpochyby je to reakce na úterý. Ovšem nevím, jestli zrovna tento druh nátlaku povede k nějaké rozumné dohodě, kterou musíme o Ideonu s panem Vašíčkem udělat," doplnil Bílek.

Dohoda bude evidentně hodně složitá. Vašíček totiž díky téměř nesmyslné smlouvě, kterou s ním v roce 1997 uzavřeli tehdejší vládci pardubické radnice, drží všechny trumfy v rukou.

Nejenže má objekt bývalého bazénu, ve kterém se konají plesy, výstavy či koncerty, na století za výhodných podmínek v pronájmu, ale také podle ní nemusí za dům zaplatit více než 18,4 milionu korun.

Podnikatel se prý bude soudit

Reálná hodnota největšího sálu v Pardubicích je však mnohem větší. "Podle odhadu, který je dva tři roky starý, je reálná cena výstaviště asi 40 milionů korun," tvrdí náměstek Bílek, který stále věří v kompromis.

Jenže na něj se Vašíček nechystá. "Cena, za kterou je naše společnost ochotna Ideon koupit, je nepřekročitelná, tedy 18,4 milionu korun. Tato částka je dokonce vyšší, než jakou uvádí smlouva. Znovu zdůrazňuji, že pro mě je maximální," prohlásil Vašíček s tím, že se dokonce nezdráhá jít s městem do soudního sporu.

Zatím se zdá, že cesta před soudce není vůbec vyloučená. Ani zástupci města totiž nehodlají tlaku podnikatele, který od města chce buď objekt koupit, nebo požaduje velké investice do oprav, ustoupit.

"Otázka dohody mezi oběma stranami je více než nutná. I pan Vašíček musí přistoupit na určitý kompromis. Musí si uvědomit, že nájemní smlouva, kterou s městem uzavřel, není zcela standardní," řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková, kterou zaskočilo Vašíčkovo chování na zasedání zastupitelstva.

"Jeho vztahy s městem určitě nejsou ideální. Svědčilo o tom i to, že si fotil, jak jednotliví zastupitelé o této problematice hlasovali. Přiznám se, že nevím, k čemu mu to bude," dodala primátorka.
Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...Hotel můžeme nabídnout migrantům, hrozí majitel radnici

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

V Chrudimi vygradoval spor o dostavbu hotelu Bohemia mezi městem a firmou Homa holding, která jej vlastní. Město chce...

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

Policie odhalila zloděje veteránů, část lupu však dvojice stihla prodat

Zloděj ukradl i čtyřtaktní motocykl značky BMW z roku 1940.

Kostru Jawy 250 a další náhradní díly k veteránům značek BMW, ČZ, Zündapp a Harley-Davidson odcizil někdo loni v září z...

Další z rubriky

Moderní stavby Litomyšle přiblíží nový manuál, stačí mít chytrý telefon

Bazén v Litomyšli

Městská galerie v Litomyšli představila architektonický manuál, který nabízí přes internet cestu k fotografiím,...

Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...

Rozpočet České Třebové myslí také na atlety, tenisty a bikery

Jaroslav Zedník

Českotřebovští zastupitelé odsouhlasili příjmy a výdaje města pro letošní rok. Rozpočet bude ve výši téměř 366 milionů...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz