Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nové tratě, zastávky či stroje. Pardubickou MHD čeká rozvoj

  11:41aktualizováno  11:41
Nebývalý rozvoj hromadné dopravy, ale i cest pro pěší a cyklisty. Pardubice v nejbližších letech zažijí podle plánů zastupitelstva dopravní revoluci, kterou bude ze značné části platit Brusel. Teď už stačí „jen“ připravit kvalitní projekty.

Město Pardubice se do budoucna pokusí cestujícím zpříjemnit jízdu MHD. | foto: Dopravní podnik města Pardubic

Jednu z hlavních úloh v provedení vylepšení by měl sehrát nedávno schválený Strategický rámec plánu udržitelné městské mobility.

„Ten zahrnuje třeba infrastrukturu pro trolejbusy, pořizování bezemisních strojů, přestupní uzly a parkovací systémy, nové obratiště a zastávky, lávky a nadchody a samozřejmě cyklostezky,“ vyjmenoval jen některé body šéf dopravního podniku Tomáš Pelikán, který je zároveň zastupitelem za Sdružení pro Pardubice.

Materiál musel svým kolegům předložit nadvakrát, protože poprvé pro něj nebylo dost hlasů. Politikům hlavně vadilo, že podklady obsahovaly i nepopulární speciální silniční pruhy pro MHD, které se už v minulosti neosvědčily na Sukově třídě. 

„Řada projektů by mohla být hotová v řádech tří až pěti let, jsou už v jisté fázi rozpracovanosti, máme k nim dokumenty,“ mohl tak slíbit zastupitelům Pelikán.

V rámci plánu by se však v ulicích měly objevit i inteligentní semafory, parkovací domy nebo navádění řidičů na záchytná parkoviště. 

„Nový systém řízení dopravy sám dokáže zajistit lepší propustnost města. Inteligentní parkování bude pak místa monitorovat z pohledu obsazenosti,“ doplnil Pelikán.

Město chce nalákat více lidí do MHD

Dalším velkým úkolem expertů je, aby více lidí jezdilo městskou hromadnou dopravou. Podle primátora Martina Charváta by právě totiž to mohlo ulevit ve špičkách přetíženým ulicím. 

„Obchvaty jsou jistě potřeba, ale na druhou stranu od nich nemůžeme čekat zázraky. Pardubice totiž ani tak netrápí tranzitní doprava jako provoz aut a lidí, kteří bydlí ve městě. Kdyby se nám podařilo jednak dostat lidi zpět do centra a také aby více využívali spoje MHD, tak by to snad mělo pomoci,“ řekl primátor Pardubic.

A právě k tomu by mohly vést třeba nové tratě. V dohledné době by se měli dočkat lidé ze čtvrti Na Spravedlnosti, kde je vytížená klinika a také tam rostou stovky nových bytů. 

„MHD by nově měla obsluhovat třeba lokalitu Na Spravedlnosti, kde se staví hned dva nové bytové komplexy a hlavně je tam poliklinika. Je zde velká poptávka po dopravní obsluze. 

Nová točna by pak měla být i v Černé za Bory a počítá se i se zavedením veřejné dopravy do Lonkovy ulice,“ vypočítal některé změny Tomáš Pelikán.

Měly by vznikat i přestupní uzly doplněné parkovacími domy. Terminál B má být u nádraží, terminál Jih v ulici K Vápence a další plány má podnik v lokalitě u nádraží Rosice nad Labem, kde stát chystá rozvoj infrastruktury. 

„I tam by měl vzniknout terminál, ve kterém bude třeba točna pro vozy MHD. Smysl to má třeba pro studenty vysoké školy, kteří nyní musí z Rosic do centra a pak zase zpátky,“ dodal Pelikán s tím, že jeho firma plánuje investovat i do nákupu nových autobusů a trolejbusů.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...Frustrovaný manžel přiznal znásilnění malých neteří i dcery, chce léčbu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednačtyřicetiletého muže, kterého obžaloba viní ze znásilnění...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Frustrovaný manžel přiznal znásilnění malých neteří i dcery, chce léčbu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednačtyřicetiletého muže, kterého obžaloba viní ze znásilnění...

Králíky mají nové muzeum. Historie celnictví zaujme pašovaným kontrabandem

Východočeský památník celnictví v Králíkách. Místopředseda Východočeského klubu...

Králíky mají novou expozici Východočeského památníku celnictví. V budově bývalého gymnázia ji na profesionální úrovni...

Hokejový klub Dynamo nyní prodávat nemůžeme, říká lídr Pardubáků Brendl

Náměstek František Brendl

Mezi lety 2010 a 2014 pracoval František Brendl jako náměstek primátorky Pardubic. Poslední čtyři naopak musel snášet...

Najdete na iDNES.cz