Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nové tratě, zastávky či stroje. Pardubickou MHD čeká rozvoj

  11:41aktualizováno  11:41
Nebývalý rozvoj hromadné dopravy, ale i cest pro pěší a cyklisty. Pardubice v nejbližších letech zažijí podle plánů zastupitelstva dopravní revoluci, kterou bude ze značné části platit Brusel. Teď už stačí „jen“ připravit kvalitní projekty.

Město Pardubice se do budoucna pokusí cestujícím zpříjemnit jízdu MHD. | foto: Dopravní podnik města Pardubic

Jednu z hlavních úloh v provedení vylepšení by měl sehrát nedávno schválený Strategický rámec plánu udržitelné městské mobility.

„Ten zahrnuje třeba infrastrukturu pro trolejbusy, pořizování bezemisních strojů, přestupní uzly a parkovací systémy, nové obratiště a zastávky, lávky a nadchody a samozřejmě cyklostezky,“ vyjmenoval jen některé body šéf dopravního podniku Tomáš Pelikán, který je zároveň zastupitelem za Sdružení pro Pardubice.

Materiál musel svým kolegům předložit nadvakrát, protože poprvé pro něj nebylo dost hlasů. Politikům hlavně vadilo, že podklady obsahovaly i nepopulární speciální silniční pruhy pro MHD, které se už v minulosti neosvědčily na Sukově třídě. 

„Řada projektů by mohla být hotová v řádech tří až pěti let, jsou už v jisté fázi rozpracovanosti, máme k nim dokumenty,“ mohl tak slíbit zastupitelům Pelikán.

V rámci plánu by se však v ulicích měly objevit i inteligentní semafory, parkovací domy nebo navádění řidičů na záchytná parkoviště. 

„Nový systém řízení dopravy sám dokáže zajistit lepší propustnost města. Inteligentní parkování bude pak místa monitorovat z pohledu obsazenosti,“ doplnil Pelikán.

Město chce nalákat více lidí do MHD

Dalším velkým úkolem expertů je, aby více lidí jezdilo městskou hromadnou dopravou. Podle primátora Martina Charváta by právě totiž to mohlo ulevit ve špičkách přetíženým ulicím. 

„Obchvaty jsou jistě potřeba, ale na druhou stranu od nich nemůžeme čekat zázraky. Pardubice totiž ani tak netrápí tranzitní doprava jako provoz aut a lidí, kteří bydlí ve městě. Kdyby se nám podařilo jednak dostat lidi zpět do centra a také aby více využívali spoje MHD, tak by to snad mělo pomoci,“ řekl primátor Pardubic.

A právě k tomu by mohly vést třeba nové tratě. V dohledné době by se měli dočkat lidé ze čtvrti Na Spravedlnosti, kde je vytížená klinika a také tam rostou stovky nových bytů. 

„MHD by nově měla obsluhovat třeba lokalitu Na Spravedlnosti, kde se staví hned dva nové bytové komplexy a hlavně je tam poliklinika. Je zde velká poptávka po dopravní obsluze. 

Nová točna by pak měla být i v Černé za Bory a počítá se i se zavedením veřejné dopravy do Lonkovy ulice,“ vypočítal některé změny Tomáš Pelikán.

Měly by vznikat i přestupní uzly doplněné parkovacími domy. Terminál B má být u nádraží, terminál Jih v ulici K Vápence a další plány má podnik v lokalitě u nádraží Rosice nad Labem, kde stát chystá rozvoj infrastruktury. 

„I tam by měl vzniknout terminál, ve kterém bude třeba točna pro vozy MHD. Smysl to má třeba pro studenty vysoké školy, kteří nyní musí z Rosic do centra a pak zase zpátky,“ dodal Pelikán s tím, že jeho firma plánuje investovat i do nákupu nových autobusů a trolejbusů.Nejčtenější

Kajínkův synovec pobodal na Chrudimsku muže a dítě, oba jsou v nemocnici

Ilustrační snímek

V Prachovicích na Chrudimsku napadl muž nožem dva lidi, jedním z nich bylo dítě. Oba musela odvézt záchranná služba do...

Obyvatelé skalních domků ve Zderazi zavěšovali děti pod strop nad zvířata

Skalní obydlí ve Zderazi na Chrudimsku. (12.7.2018)

Kdysi nenápadná vesnička Zderaz na Chrudimsku nedaleko Toulovcových Maštalí se stává čím dál častěji cílem turistů,...Na mostě někdo natahuje mezi sloupky fólii, cyklista se vážně zranil

Zbytky fólie u mostu mezi Rosicemi a Svítkovem, která po natažení mezi sloupky...

Policie varuje zvláště cyklisty a motorkáře, aby byli opatrní při jízdě po mostě přes Labe mezi Rosicemi a Svítkovem na...

Virtuos z publika zachránil po indispozici houslisty koncert v Litomyšli

Houslista Leoš Čepický (vlevo) si zahrál ve středu večer v Litomyšli pro něj...

Když střídá na poslední chvíli před sportovním zápasem původně nahlášeného hráče náhradník, není to nic výjimečného. U...

Na psychiatrii si ho nechtěli nechat, říká matka Kajínkova synovce po útoku

Miluše Kajínková popisuje zdravotní stav útočníka z Prachovic

Synovec omilostněného vraha Jiřího Kajínka, který je podezřelý ze středečního pobodání dvou lidí v Prachovicích na...

Další z rubriky

Letištní terminál v Pardubicích se dostaví. Politici chtějí lepší zázemí

Letištní terminál v Pardubicích těsně před dokončením. (20.11.2017)

Společnost EBA, která provozuje pardubické civilní letiště, pracuje na dokončení terminálu, který byl letos v lednu...

Problémoví kříženci roztrhali sedm ovcí, další zachránila svědkyně

Farmáři na Broumovsku mají problémy s vlky, kteří napadají jejich stáda ovcí a...

Ve vesnici Veská na Pardubicku zadávili dva psi sedm ovcí. Na problémové křížence pitbula se stafordem si místní...

Jen jsem si protřel oči, řekl řidič, který převrátil náklaďák se štěrkem

Silnice byla uzavřená celé odpoledne.

Přeloučští policisté vyšetřují pondělní nehodu, při které mladý řidič převrátil ve Lhotě nákladní auto plně naložené...

Najdete na iDNES.cz