Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nové tratě, zastávky či stroje. Pardubickou MHD čeká rozvoj

  11:41aktualizováno  11:41
Nebývalý rozvoj hromadné dopravy, ale i cest pro pěší a cyklisty. Pardubice v nejbližších letech zažijí podle plánů zastupitelstva dopravní revoluci, kterou bude ze značné části platit Brusel. Teď už stačí „jen“ připravit kvalitní projekty.

Město Pardubice se do budoucna pokusí cestujícím zpříjemnit jízdu MHD. | foto: Dopravní podnik města Pardubic

Jednu z hlavních úloh v provedení vylepšení by měl sehrát nedávno schválený Strategický rámec plánu udržitelné městské mobility.

„Ten zahrnuje třeba infrastrukturu pro trolejbusy, pořizování bezemisních strojů, přestupní uzly a parkovací systémy, nové obratiště a zastávky, lávky a nadchody a samozřejmě cyklostezky,“ vyjmenoval jen některé body šéf dopravního podniku Tomáš Pelikán, který je zároveň zastupitelem za Sdružení pro Pardubice.

Materiál musel svým kolegům předložit nadvakrát, protože poprvé pro něj nebylo dost hlasů. Politikům hlavně vadilo, že podklady obsahovaly i nepopulární speciální silniční pruhy pro MHD, které se už v minulosti neosvědčily na Sukově třídě. 

„Řada projektů by mohla být hotová v řádech tří až pěti let, jsou už v jisté fázi rozpracovanosti, máme k nim dokumenty,“ mohl tak slíbit zastupitelům Pelikán.

V rámci plánu by se však v ulicích měly objevit i inteligentní semafory, parkovací domy nebo navádění řidičů na záchytná parkoviště. 

„Nový systém řízení dopravy sám dokáže zajistit lepší propustnost města. Inteligentní parkování bude pak místa monitorovat z pohledu obsazenosti,“ doplnil Pelikán.

Město chce nalákat více lidí do MHD

Dalším velkým úkolem expertů je, aby více lidí jezdilo městskou hromadnou dopravou. Podle primátora Martina Charváta by právě totiž to mohlo ulevit ve špičkách přetíženým ulicím. 

„Obchvaty jsou jistě potřeba, ale na druhou stranu od nich nemůžeme čekat zázraky. Pardubice totiž ani tak netrápí tranzitní doprava jako provoz aut a lidí, kteří bydlí ve městě. Kdyby se nám podařilo jednak dostat lidi zpět do centra a také aby více využívali spoje MHD, tak by to snad mělo pomoci,“ řekl primátor Pardubic.

A právě k tomu by mohly vést třeba nové tratě. V dohledné době by se měli dočkat lidé ze čtvrti Na Spravedlnosti, kde je vytížená klinika a také tam rostou stovky nových bytů. 

„MHD by nově měla obsluhovat třeba lokalitu Na Spravedlnosti, kde se staví hned dva nové bytové komplexy a hlavně je tam poliklinika. Je zde velká poptávka po dopravní obsluze. 

Nová točna by pak měla být i v Černé za Bory a počítá se i se zavedením veřejné dopravy do Lonkovy ulice,“ vypočítal některé změny Tomáš Pelikán.

Měly by vznikat i přestupní uzly doplněné parkovacími domy. Terminál B má být u nádraží, terminál Jih v ulici K Vápence a další plány má podnik v lokalitě u nádraží Rosice nad Labem, kde stát chystá rozvoj infrastruktury. 

„I tam by měl vzniknout terminál, ve kterém bude třeba točna pro vozy MHD. Smysl to má třeba pro studenty vysoké školy, kteří nyní musí z Rosic do centra a pak zase zpátky,“ dodal Pelikán s tím, že jeho firma plánuje investovat i do nákupu nových autobusů a trolejbusů.
Nejčtenější

Novorozená holčička zemřela, když ji hlídal otec. Policie ho viní z vraždy

Policii zavolali na místo střelby exekutoři, na které muž mířil.

Policie obvinila otce čtrnáctidenní holčičky z vraždy dítěte. Čin se stal v Pardubicích ve středu 11. dubna dopoledne,...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Senior zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala nemocná manželka

(ilustrační snímek)

Do svízelné situace se dostal v Pardubicích senior, který zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala jeho nemocná...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....

Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Další z rubriky

Cestující v Pardubickém kraji bude možná vozit po kolejích víc dopravců

Jednotka railjet poblíž České Třebové

Až dosud krajští politici tvrdili, že dopravu na železnici svěří po roce 2019 na dalších deset let jednomu dopravci. To...

Odpůrce zdí proti povodni a kácení stromů v Žamberku se obrátil na policii

Dosud v Žamberku kvůli protipovodňové prevenci pokáceli na břehu Divoké Orlice...

Radnice v Žamberku je stále pod palbou kritiky kvůli zdem a mizejícím stromům na břehu Divoké Orlice. Neboli kvůli...

U pardubické arény vzniklo nové parkoviště pro návštěvníky akcí

Vjezdu na parkoviště u Tyršových sadů brání několik velkých kamenů. Řidiči tak...

Návštěvníci pardubické Tipsport areny řeší už roky jeden zásadní problém. Nemají kde zaparkovat před hokejem nebo...

Najdete na iDNES.cz