Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opera v Pardubicích zůstala jen na papíře. Sešlo se přitom 43 návrhů

  17:55aktualizováno  17:55
Kdyby uspěly snahy socialistických plánovačů z první poloviny šedesátých let, tak by u Sukovy třídy v Pardubicích stála obrovská budova opery. Architektonickou soutěž vypsal Krajský národní výbor v Hradci Králové se souhlasem Svazu architektů ČSSR v červenci 1961.

Jeden z návrhů budovy opery v Pardubicích. | foto: Státní okresní archiv Pardubice

"Opera v místě pozdějšího paláce OV KSČ měla být srovnatelná s velice zajímavými operními objekty i v zahraničí. A měla to být budova multifunkční, v níž by se hrálo i divadlo a pořádaly různé společenské akce," řekla Renata Klčová, jedna z kurátorek výstavy "Nerealizovaná budoucnost" v pardubickém okresním archivu.

Východočeský kraj chtěl tak dohonit zameškané, byl totiž posledním ze všech krajů, kde neexistovala profesionální hudební instituce. A tak se rozhodlo, že Hradec dostane profesionální orchestr, Pardubice pak operní soubor. A to samozřejmě předpokládalo stavbu nové budovy.

Chystanou stavbu ovlivnila i Lidová opera

Přispěla i tradice. Z kvalitních pěveckých sborů vyrostly inscenace operních představení, po válce vznikla i Lidová opera zaměstnanců spojů, jež uvedla stovky představení, nejčastěji Prodanou nevěstu. Význačná byla i umělecká pomoc režiséra Národního divadla a pardubického rodáka Hanuše Theina.

Soutěžní zadání stanovovalo kapacitu hlediště maximálně na 800 míst, deklarovalo požadavek na co nejvíce variabilní řešení vztahu hlediště a jeviště a doplňující prostory kavárny a bufetu propojených s foyerem budovy.

Když se po vyhlášení architektonické soutěže sešlo 43 návrhů, zdálo se, že opeře v místě dnešního Domu hudby už nestojí nic v cestě.

Ale příznačné bylo už to, že se porota rozhodla první cenu neudělit. Dvě druhé ceny obdrželi tvůrce známého divadla v Mostě architekt Ivo Klimeš a tým čtyř pražských projektantů, který navrhl otáčivé hlediště i jeviště se systémem pohyblivých stěn pro možnost vytvoření šířkově proměnného hledištního prostoru. Pokud někdo z účastníků soutěže počítal s kukátkovým prostorem, pak podle poroty reprezentoval "výraz kapitalistické společnosti".

Opera v podobě lopatkového mlýnu

Někteří ocenění tvůrci volili budovu exkluzivních tvarů, například šestihranný půdorys divadla, anebo schéma lopatkového mlýnku.

"Přestože tato fáze soutěže ani realizace se - podobně jako u řady dalších domácích soutěží z šedesátých let 20. století - nakonec neuskutečnila, výsledky pardubického konkurzu zajímavě nastínily dispoziční možnosti a perspektivy nové české divadelní architektury," uvedl pardubický historik Pavel Panoch.

Krajské orgány upustily od opery v Pardubicích nejen kvůli nákladům na vlastní stavbu, ale i kvůli tomu, že by se už nikam jinam v kraji operní orchestr a scéna nevešly. A také proto, že by s operním aparátem sólistů, sboru a provozních pracovníků vyvstal velmi závažný problém bytový. Nehledě na to, že by mohl nastat i problém získat kvalitní sólisty.

Z myšlenky třeba i menší komorní opery zbyla nakonec aspoň podpora založení Východočeského komorního orchestru usnesením KNV v roce 1969. A operní tradice se přeměnila alespoň na občasné pořádání opery pod širým nebem či spíše na příklon obecenstva a dramaturgů pardubické profesionální divadelní scény k muzikálovým představením.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Skauti v Hlinsku slaví sto let. A také své válečné hrdiny

Výstava o historii skautů v Městském muzeu Hlinsko potrvá do 11.listopadu 2018.

Hlinečtí skauti slaví sto let od založení výstavou. Přibližuje dějiny hnutí, stejně jako klíčové momenty hlineckého...

Zájem o zemědělské obory roste, do učení míří více žáků

Soutěž jízdy zručnosti s traktorem s přívěsem pro studenty středních...

Na střední školy v Pardubickém kraji bylo letos podáno skoro 10 tisíc přihlášek. Z nich přibližně čtvrtina je na...

Manažeři v kauze kladrubského hřebčína stanou po pěti letech u soudu

Zástupci dánského království vybírali starokladrubského bělouše pro dánský dvůr,

Půl roku se soudce probíral spisem v kauze kladrubského hřebčína. Sedmnáct obviněných manažerů stavebních firem se mělo...

Najdete na iDNES.cz