Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubice kupují od armády zbytek Masarykových kasáren. Nevědí k čemu

  7:59aktualizováno  7:59
Pardubičtí radní sice stále netuší, jak využít pět let opuštěná kasárna na Višňovce, ale přesto od ministerstva obrany kupují za šest milionů jejich zbytek. Podle politiků právě tento obchod pomůže městu zbavit se nepotřebného brownfieldu.

Masarykova kasárna Pardubice

Nestává se právě často, aby si někdo kupoval věc, o které předem ví, že ji nechce. Natož když za ni musí zaplatit šest milionů. Ovšem právě takový krok chystají pardubičtí radní a mají pro něj poměrně logické argumenty.

Fotogalerie

Rádi by získali od armády zbytek pozemků a budov v Masarykových kasárnách proto, aby se jich v dohledné době mohli lépe zbavit.

„Máme za to, že je to jediná možnost. Nyní nám patří už velká část areálu, ale ne celý. Vlastníme třeba několik objektů, ale ne už pozemky pod nimi. Taková situace by nám dost zkomplikovala další nakládání s kasárnami,“ uvedl primátor města Martin Charvát.

Stát na Pardubice už před lety převedl část kasáren, které historicky právě radnice vlastnila. Novější objekty však chtělo vojsko prodat za normálních tržních podmínek v aukci. Ovšem žádný zájemce se nakonec nenašel.

„Nyní tak město může využít své předkupní právo a kasárna koupit. Nemyslím si zrovna, že jde o nějaký úžasný obchod. Určitě by bylo lepší, kdyby nám stát i další části areálu předal bezplatně, ale to ze zákona ani nemůže. Musíme tedy vzít nabídku, která leží na stole,“ uvedla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Pokud na konci března schválí záměr radních i zastupitelstvo města, Pardubice budou vlastnit téměř kompletní bývalá kasárna. Jen bývalé vojenské hřiště si ponechal stát, tak aby na něm mohl postavit nový úřad práce.

Ten by se měl stavět v letech 2017 až 2018. Letos se dokončí projekt a výběr stavební firmy. Objekt za zhruba 220 milionů se měl stavět už předloni, nestihl však čerpat evropské dotace. Nyní by měly jít peníze přímo ze státního rozpočtu.

„Finanční prostředky jsou předběžně alokovány. Úřad bude z venku stejný jako původní projekt, uvnitř budou trochu jiné dispozice,“ uvedl šéf pardubického úřadu Petr Klimpl.

Jak se využije zbytek areálu? Stále převládají otazníky

Naopak stále není jasné, co bude stát na zbývajících stovkách metrů čtvereční plochy. Jednou z variant je podle lidí z vedení města prodat už vyčištěné pozemky developerům.

„Už máme na útvaru hlavního architekta města poměrně zdařené studie, které ukazují, že by na místě mohly stát činžovní, ale i rodinné domy. Samozřejmě že vše záleží na případné domluvě s investory,“ uvedla Dvořáčková.

Masarykova kasárna

Mezi pardubickými sídlišti Dukla a Višňovka vyrostly armádní budovy ve 30. letech 20. století. Areál o rozloze deset hektarů patřil městu do 1. ledna 1950, až poté ho získal stát. Od roku 2011 jsou kasárna opuštěná. V době největší slávy lidové armády v nich sloužilo asi 2 500 vojáků. Otázka je, co bude v areálu dál. Mluví se o sídle krajského soudu či policie. Ve hře je i stavba superradnice. Na části pozemku má vyrůst moderní úřad práce. Radní uvažují i o tom, že areál prodají developerům, kteří v něm vybudují bytové domy.

Ve hře jsou ale i další možnosti. Už několik roků se v Pardubicích mluví o potřebě vybudování nové centrální radnice. A právě v této souvislosti byla kasárna v minulosti často zmiňována. „Těch možností je v případě kasáren mnohem více. Může tam být bytová výstavba, umím si představit i komplex úřadů. Má se tam stavět nový úřad práce, nakonec by tam mohla být i nová centrální radnice, pokud se nedomluvíme jinde,“ uvedl nedávno primátor Charvát.

Jeho kolegové radní zvolení za ČSSD zase nedávno přišli s myšlenkou, že by se bývalý vojenský prostor mohl přestavět na novou moderní krajskou nemocnici.

„Začněme budovat monoblok nové krajské nemocnice, měl by vyrůst na místě s ideálním přístupem ze tří či čtyř světových stran. Jako vhodný návrh vidím Masarykova kasárna s ideálním napojením na Chrudim. Bylo by tam i dostatek místa na parkování,“ uvedl lékař, pardubický radní a místopředseda krajského výboru ČSSD Vítězslav Novohradský.
Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Další z rubriky

Nožem jsem se bodl sám, bránil zraněný obžalovanou matku přítelkyně

Nůž značky Gerlach 1760, se kterým lupič přepadl trafiku v Mariánských Lázních...

Za bodnutí dceřina přítele hrozí ženě ze Svitav až 18 let vězení. Poškozený však její vinu na žalovaném pokusu o vraždu...

I přes lákadlo milionů z Unie pardubičtí radní neprosadili plán dopravy

Naostro začnou trolejbusy po nových tratích jezdit od neděle.

Nové trolejbusové tratě, zastávky, točny, ale také nákupy nových strojů či stavby cyklostezek a lávek. Vše za podpory...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Najdete na iDNES.cz