Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubice kupují od armády zbytek Masarykových kasáren. Nevědí k čemu

  7:59aktualizováno  7:59
Pardubičtí radní sice stále netuší, jak využít pět let opuštěná kasárna na Višňovce, ale přesto od ministerstva obrany kupují za šest milionů jejich zbytek. Podle politiků právě tento obchod pomůže městu zbavit se nepotřebného brownfieldu.

Masarykova kasárna Pardubice

Nestává se právě často, aby si někdo kupoval věc, o které předem ví, že ji nechce. Natož když za ni musí zaplatit šest milionů. Ovšem právě takový krok chystají pardubičtí radní a mají pro něj poměrně logické argumenty.

Fotogalerie

Rádi by získali od armády zbytek pozemků a budov v Masarykových kasárnách proto, aby se jich v dohledné době mohli lépe zbavit.

„Máme za to, že je to jediná možnost. Nyní nám patří už velká část areálu, ale ne celý. Vlastníme třeba několik objektů, ale ne už pozemky pod nimi. Taková situace by nám dost zkomplikovala další nakládání s kasárnami,“ uvedl primátor města Martin Charvát.

Stát na Pardubice už před lety převedl část kasáren, které historicky právě radnice vlastnila. Novější objekty však chtělo vojsko prodat za normálních tržních podmínek v aukci. Ovšem žádný zájemce se nakonec nenašel.

„Nyní tak město může využít své předkupní právo a kasárna koupit. Nemyslím si zrovna, že jde o nějaký úžasný obchod. Určitě by bylo lepší, kdyby nám stát i další části areálu předal bezplatně, ale to ze zákona ani nemůže. Musíme tedy vzít nabídku, která leží na stole,“ uvedla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Pokud na konci března schválí záměr radních i zastupitelstvo města, Pardubice budou vlastnit téměř kompletní bývalá kasárna. Jen bývalé vojenské hřiště si ponechal stát, tak aby na něm mohl postavit nový úřad práce.

Ten by se měl stavět v letech 2017 až 2018. Letos se dokončí projekt a výběr stavební firmy. Objekt za zhruba 220 milionů se měl stavět už předloni, nestihl však čerpat evropské dotace. Nyní by měly jít peníze přímo ze státního rozpočtu.

„Finanční prostředky jsou předběžně alokovány. Úřad bude z venku stejný jako původní projekt, uvnitř budou trochu jiné dispozice,“ uvedl šéf pardubického úřadu Petr Klimpl.

Jak se využije zbytek areálu? Stále převládají otazníky

Naopak stále není jasné, co bude stát na zbývajících stovkách metrů čtvereční plochy. Jednou z variant je podle lidí z vedení města prodat už vyčištěné pozemky developerům.

„Už máme na útvaru hlavního architekta města poměrně zdařené studie, které ukazují, že by na místě mohly stát činžovní, ale i rodinné domy. Samozřejmě že vše záleží na případné domluvě s investory,“ uvedla Dvořáčková.

Masarykova kasárna

Mezi pardubickými sídlišti Dukla a Višňovka vyrostly armádní budovy ve 30. letech 20. století. Areál o rozloze deset hektarů patřil městu do 1. ledna 1950, až poté ho získal stát. Od roku 2011 jsou kasárna opuštěná. V době největší slávy lidové armády v nich sloužilo asi 2 500 vojáků. Otázka je, co bude v areálu dál. Mluví se o sídle krajského soudu či policie. Ve hře je i stavba superradnice. Na části pozemku má vyrůst moderní úřad práce. Radní uvažují i o tom, že areál prodají developerům, kteří v něm vybudují bytové domy.

Ve hře jsou ale i další možnosti. Už několik roků se v Pardubicích mluví o potřebě vybudování nové centrální radnice. A právě v této souvislosti byla kasárna v minulosti často zmiňována. „Těch možností je v případě kasáren mnohem více. Může tam být bytová výstavba, umím si představit i komplex úřadů. Má se tam stavět nový úřad práce, nakonec by tam mohla být i nová centrální radnice, pokud se nedomluvíme jinde,“ uvedl nedávno primátor Charvát.

Jeho kolegové radní zvolení za ČSSD zase nedávno přišli s myšlenkou, že by se bývalý vojenský prostor mohl přestavět na novou moderní krajskou nemocnici.

„Začněme budovat monoblok nové krajské nemocnice, měl by vyrůst na místě s ideálním přístupem ze tří či čtyř světových stran. Jako vhodný návrh vidím Masarykova kasárna s ideálním napojením na Chrudim. Bylo by tam i dostatek místa na parkování,“ uvedl lékař, pardubický radní a místopředseda krajského výboru ČSSD Vítězslav Novohradský.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Řidič zběsile ujížděl policii, na kolejích vůz otočil na střechu

Jízda bezohledného řidiče skončila v kolejišti.

Až dvousetkilometrovou rychlostí ujížděl policistům bezohledný třicetiletý řidič na Litomyšlsku. Jeho zběsilá jízda...

Zastupitel za ANO končí. Jurenka neřekl, že před lety podváděl

Nové logo Pardubického kraje.

Krajský zastupitel hnutí ANO a šéf kontrolního výboru Miroslav Jurenka se rozhodl rezignovat. Odchod mu doporučili...

Další z rubriky

Města a muzea si připomínají výročí okupace v srpnu 1968

Vojska obsazují v srpnu 1968 Litomyšl.

Besedy, výstavy i vzpomínky na perzekuce. Města po celém Pardubickém kraji nejrůznějšími způsoby vzpomínají na...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz