Zakletá Hůrka. Prodej pardubických kasáren je opět odložen

  11:45aktualizováno  11:45
Pardubičtí zastupitelé zrušili i druhou soutěž na prodej bývalých kasáren na Dubině. A to i přesto, že se do ní opět přihlásila jen firma Pernštejn City. Jejím šéfům nepomohlo ani to, že za pozemky nabídli cenu, kterou město chtělo, a fakt, že nikdo jiný o bývalý vojenský areál nestojí.

Zákres plánovaného pardubického sídliště Hůrka do fotografie. | foto: Ateliér Adam první

Důvod? „Jediný zájemce, společnost Pernštejn City, doložil ve veřejné soutěži na developera jeden z požadovaných dokladů pozdě,“ řekl zastupitel za ODS Karel Haas.

Podle něj šlo konkrétně o to, že firma Pernštejn City měla dodat smlouvu se stavební společností, která by byty stavěla. Manažeři se měli zpozdit o osm dní.

„Už to bereme osobně a máme pocit, že si z nás zástupci města dělají legraci. Nikdo jiný evidentně o areál nestojí, my máme v rukou jasný plán, na cenu jsme přistoupili, a stejně nejsme úspěšní. Nechápu to,“ uvedl zástupce firmy Jiří Topolský.

Jeho roztrpčení se dá pochopit. Ještě v listopadu 2016 se totiž zdálo, že firmě město prodá kasárna takzvaně z ruky. Tehdy zastupitelstvo už mělo vlastně jen schválit dohodnutou smlouvu s Pernštejn City, která říkala, že firma městu za pozemky dá 15 milionů korun.

Jenže na poslední chvíli se v sále objevil Dušan Kačmarik z firmy Altis CZ s nabídkovou cenou 20 milionů. „Jako důkaz, že mohu takovou nabídku dát, chci připomenout, že jsem koupil nedávno bytový dům v Ohrazenicích a mám další developerské projekty po celém městě,“ uvedl.

Jenže od té doby se radnici už nikdy neozval. „Pan Kačmarik se do soutěže nezapojil a nijak s námi od té doby nekomunikoval,“ řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Od té chvíle se zastupitelé upnuli na soutěž, a ta se opakovaně nedaří. Celé řízení proto bude nutné zrušit a opakovat potřetí. Podle primátora Martina Charváta byly podmínky soutěže velmi přísné a bude je nutné změkčit.

„Potenciální zájemci by mimo jiné těžko získali úvěr od banky. Chceme připravit měkčí podmínky, abychom v červnu dali zastupitelům nový návrh, jak toto území ještě jednou odsoutěžit,“ řekl Charvát s tím, že nové podmínky se projednají nejspíš v červnu.

Lídr pardubické ODS Karel Haas však nepovažuje soutěž za ztracený čas.  „Ta soutěž určitě byla užitečná, protože jsme se z patnácti milionů korun, kdy to mělo být prodáno z ruky, dostali na 28,5 milionu korun, což je zájemce ochoten zaplatit nyní,“ uvedl Haas.

Topolský: Ofsajdy se nepískají

Město nabízelo Hůrka v soutěži už loni v říjnu, přihlásila se také pouze společnost Pernštejn City, která chtěla stavět bytové domy. Podle hodnotící komise ale nesplnila technické kvalifikační požadavky.

Napodruhé radnice podmínky změkčila, ale k výsledku to stejně nevedlo. Vítěz měl přitom získat právo stavět na ploše 5,5 hektaru a následně pozemky odkoupit.

Za privilegium stavby měl zaplatit minimálně 28,5 milionu korun, což je cena určená znaleckým posudkem. Podmínkou byla i povinnost poskytnout po dobu pěti let 100 bytů pro nájemní bydlení.

„Jsem sportovec, tak to dohraji do konce a přihlásíme se znovu. Trochu hloupé je, že město nehraje podle pravidel. Ofsajdy a zakázaná uvolnění se nepískají, a to se pak špatně hraje,“ řekl Topolský.

Areál Hůrka město vlastní od roku 1999. Část už prodalo podnikatelům, v bývalých kasárenských objektech je například ubytovna, ale i sídla a provozovny firem. Město už několik volebních období řeší, jak dál s areálem naložit. Zvažovalo jeho sanaci a poté prodej.

Nejčtenější

Rajčata zaplevelila koryto řeky ve Svitavách, právě dozrávají

V korytu rostou nejrůznější druhy rajčat. jen si vybrat - cherry, keříková či...

Koryto řeky Svitavy připomíná v těchto dnech rajčatovou plantáž. Rostliny vyrašily mezi velkými „šutry“ na břehu...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni, zabavila i auta

Královehradecká zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni

Orlickoústečtí kriminalisté zaměření na drogovou trestnou činnost ve spolupráci s královéhradeckou zásahovkou udeřili v...

Dvaaosmdesátiletá řidička převrátila „stodvacítku“ na střechu

Policisté vyčíslili škodu na Škodě 120L na deset tisíc korun.

Dvaaosmdesátiletá řidička nezvládla v úterý odpoledne řízení své škodovky u Kostěnic na Pardubicku. Pro těžce zraněnou...

Žák zdemoloval dveře, lavice i podlahu, podle znalce byl nepříčetný

Ilustrační snímek

Vykopnuté dveře na dámské toaletě, zdemolované lavice i proražené linoleum na podlaze. To je necelý výčet řádění...

Další z rubriky

Se schválenou trasou D35 už hýbat nebudeme, říká nový starosta Litomyšle

Starosta Litomyšle Daniel Brýdl.

Působení pragmatického a vizionářského starosty Miroslava Brýdla po revoluci změnilo Litomyšl, ať už jde o stavby...

VIDEO: Muzejníci vyprostili mince z hrnků, které ležely v zemi tři sta let

Poklad zkoumali pracovníci vysokomýtského Regionálního muzea.

Konzervátoři a archeologové Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě minulý týden opatrně rozebírali oba hrnky, které ležely...

Při čelním střetu zemřeli dva lidé na okraji Pardubic, zřejmě nepřipoutaní

Účastníci nehody nebyli podle hasičů připoutaní.

Spolujezdec ze staršího BMW a řidič dalšího osobního vozu značky Kia zemřeli před šestou ranní v Doubravicích na okraji...

Dětská fantazie vs. realita dospělých: Máme děti ve fantazírování brzdit, nebo podporovat?
Dětská fantazie vs. realita dospělých: Máme děti ve fantazírování brzdit, nebo podporovat?

Bujná fantazie k dětem neodmyslitelně patří. Její používání znamená, že vývoj probíhá v pořádku. Kromě toho je důležitá pro rozvoj slovní zásoby a pro celkovou kreativitu. Jak tyto kvality u svých potomků podporovat? A je potřeba je někdy i usměrňovat?

Najdete na iDNES.cz