Pardubický park Na Špici

Pardubický park Na Špici | foto: Jan Daněk, iDNES.cz

Pardubice proměnily evropské peníze, nejvíce se povedl park Na Špici

  • 3
Skončilo šestileté období, ve kterém Pardubice čerpaly vyčleněných 400 milionů korun z Evropské unie. Díky dotacím se město hlavně ve svém centru značně proměnilo. Konečný výsledek hodnotí analýza MF DNES.

Poslední euro z Bruselu je prostavěno, úředníci vše schválili, je čas na inventuru.

Třída Míru, Tyršovy sady, park na soutoku Labe a Chrudimky, sportovní hala Dašická nebo nákladná přestavba sokolovny Na Olšinkách. Tam všude se v posledních letech mohutně budovalo za dotace od Evropské unie. Právě díky nim se střed krajského města rozzářil.

Ovšem nebylo to bez bolesti. Přípravu téměř všech projektů provázely velké problémy s výběrem firem, provedením nebo konečným výsledkem. Kde to dopadlo dobře, a kde je naopak na místě kritika?

Park Na Špici

Výsledek přeměny oblasti kolem soutoku Labe a Chrudimky lze jednoznačně hodnotit jako nejlépe utracené peníze. Projekt, který se na pardubické poměry připravoval až v nebývalém klidu, se postavil na čas a bez větších potíží, navíc jen za zhruba 30 milionů. Z toho ještě většinu částky spolykala lávka přes Chrudimku, která je však klíčová. Právě díky ní lze snadno přijít do parku od Tyršových sadů, a tak řada lidí z Pardubic až nyní poprvé v životě poznává malebnost parku Na Špici. K dokonalosti chybí jen dostavba lávky pro pěší přes Labe, tak aby lidé mohli na stezku do Kunětic.
Hodnocení MF DNES: 1-

Tyršovy sady

S opravou druhého parku už to je horší. Stavba za příliš tučných sto milionů korun se několikrát musela odkládat. Politici se na začátku dlouho nemohli shodnout s ochránci stromů, poté je zase vypekla stavební firma. Nakonec se sady jen tak tak stačily opravit v požadovaném termínu. Výsledek je složité hodnotit. Snad se dá říct, že za tolik peněz veřejnost čekala o něco více parády.
Hodnocení MF DNES: 3

Třída Míru

Jasné pozitivum opravy hlavní pardubické ulice je v tom, že se vůbec provedla. Původní vzhled ulice byl ostudný. Za plus lze požadovat i cenu. Opravit tak velký prostor za necelých 100 milionů korun se jeví v Česku až jako téměř nemožné. Chyby se ovšem najdou. Lidé si stěžují hlavně na rychle zašpiněnou a neomyvatelnou dlažbu. Ovšem s takovými problémy se asi dá žít.
Hodnocení MF DNES: 2.

Sokolovna

V porovnání s třídou Míru se zdá cena za opravu sokolovny Na Olšinkách až nemravná - za 128 milionů by šlo postavit hned několik sokoloven. Historická budova, která skrývala konstrukční vady, ale opravu potřebovala a výsledek není špatný. Sportovci získali moderní zázemí, které slouží i veřejnosti. Ovšem záporů bylo během stavby i po ní dost. Sokolové měli problémy se stavební firmou, která jim během prací odešla kvůli tomu, že se objevily závady, o kterých prý dopředu nevěděla, a také s penězi. Bez doplatku od radnice by se neobešli.
Hodnocení MF DNES: 3-

Hala Dašická

Jasný příklad toho, jak se nevyplatí šetřit na nesprávných místech. Hala byla původně navržená tak, aby se v ní mohly pohodlně hrát i nejvyšší soutěže v basketbalu nebo florbalu. Tehdejší náměstek hejtmana Jan Tichý však v honbě za úsporami projekt tak osekal, že vznikla taková lepší tělocvična. Hala se musela už několikrát upravovat a dostavovat tentokrát za peníze českých daňových poplatníků. Z původně ušetřených 42 milionů korun toho už moc nezbylo a na hale je stále až příliš vidět, že je slepencem mnoha kompromisů.
Hodnocení MF DNES: 4