Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubice proměnily evropské peníze, nejvíce se povedl park Na Špici

  8:42aktualizováno  8:42
Skončilo šestileté období, ve kterém Pardubice čerpaly vyčleněných 400 milionů korun z Evropské unie. Díky dotacím se město hlavně ve svém centru značně proměnilo. Konečný výsledek hodnotí analýza MF DNES.

Pardubický park Na Špici | foto: Jan Daněk, iDNES.cz

Poslední euro z Bruselu je prostavěno, úředníci vše schválili, je čas na inventuru.

Třída Míru, Tyršovy sady, park na soutoku Labe a Chrudimky, sportovní hala Dašická nebo nákladná přestavba sokolovny Na Olšinkách. Tam všude se v posledních letech mohutně budovalo za dotace od Evropské unie. Právě díky nim se střed krajského města rozzářil.

Ovšem nebylo to bez bolesti. Přípravu téměř všech projektů provázely velké problémy s výběrem firem, provedením nebo konečným výsledkem. Kde to dopadlo dobře, a kde je naopak na místě kritika?

Park Na Špici

Výsledek přeměny oblasti kolem soutoku Labe a Chrudimky lze jednoznačně hodnotit jako nejlépe utracené peníze. Projekt, který se na pardubické poměry připravoval až v nebývalém klidu, se postavil na čas a bez větších potíží, navíc jen za zhruba 30 milionů. Z toho ještě většinu částky spolykala lávka přes Chrudimku, která je však klíčová. Právě díky ní lze snadno přijít do parku od Tyršových sadů, a tak řada lidí z Pardubic až nyní poprvé v životě poznává malebnost parku Na Špici. K dokonalosti chybí jen dostavba lávky pro pěší přes Labe, tak aby lidé mohli na stezku do Kunětic.
Hodnocení MF DNES: 1-

Tyršovy sady

S opravou druhého parku už to je horší. Stavba za příliš tučných sto milionů korun se několikrát musela odkládat. Politici se na začátku dlouho nemohli shodnout s ochránci stromů, poté je zase vypekla stavební firma. Nakonec se sady jen tak tak stačily opravit v požadovaném termínu. Výsledek je složité hodnotit. Snad se dá říct, že za tolik peněz veřejnost čekala o něco více parády.
Hodnocení MF DNES: 3

Třída Míru

Jasné pozitivum opravy hlavní pardubické ulice je v tom, že se vůbec provedla. Původní vzhled ulice byl ostudný. Za plus lze požadovat i cenu. Opravit tak velký prostor za necelých 100 milionů korun se jeví v Česku až jako téměř nemožné. Chyby se ovšem najdou. Lidé si stěžují hlavně na rychle zašpiněnou a neomyvatelnou dlažbu. Ovšem s takovými problémy se asi dá žít.
Hodnocení MF DNES: 2.

Sokolovna

V porovnání s třídou Míru se zdá cena za opravu sokolovny Na Olšinkách až nemravná - za 128 milionů by šlo postavit hned několik sokoloven. Historická budova, která skrývala konstrukční vady, ale opravu potřebovala a výsledek není špatný. Sportovci získali moderní zázemí, které slouží i veřejnosti. Ovšem záporů bylo během stavby i po ní dost. Sokolové měli problémy se stavební firmou, která jim během prací odešla kvůli tomu, že se objevily závady, o kterých prý dopředu nevěděla, a také s penězi. Bez doplatku od radnice by se neobešli.
Hodnocení MF DNES: 3-

Hala Dašická

Jasný příklad toho, jak se nevyplatí šetřit na nesprávných místech. Hala byla původně navržená tak, aby se v ní mohly pohodlně hrát i nejvyšší soutěže v basketbalu nebo florbalu. Tehdejší náměstek hejtmana Jan Tichý však v honbě za úsporami projekt tak osekal, že vznikla taková lepší tělocvična. Hala se musela už několikrát upravovat a dostavovat tentokrát za peníze českých daňových poplatníků. Z původně ušetřených 42 milionů korun toho už moc nezbylo a na hale je stále až příliš vidět, že je slepencem mnoha kompromisů.
Hodnocení MF DNES: 4Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Sportovní park v Pardubicích rozpohyboval tisícovky dětí

Sportovní park Pardubice. (11.8.2018)

Kdo chtěl o víkendu zaparkovat v centru Pardubic, zejména tedy v blízkosti soutoku Labe a Chrudimky, brzy zjistil, že...

Najdete na iDNES.cz