Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubice dál bojují o centrum Ideon. Komplikuje to ale nevýhodná smlouva

  16:06aktualizováno  16:06
V Pardubicích pokračuje boj mezi radnicí a provozovatelem výstavního centra Ideon Petrem Vašíčkem. Vedení města často poukazuje na nevýhodnou smlouvu, která je uzavřená na 99 let. Ukončit ji však nemůže. Byla dohodnuta za primátorky Hany Demlové a znovu potvrzena za Libora Slezáka.

Provozovatel Ideonu v Pardubicích Petr Vašíček | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pronájem Ideonu téměř na jedno století podepsala hned dvě bývalá vedení města. Poprvé v roce 1994 za vedení primátorky Hany Demlové to bylo ještě s firmou Zeus, ve které už tehdy byl společníkem i Petr Vašíček. Nájemci se ve smlouvě zavázali k nemalým investicím do objektu podle předem smluveného harmonogramu a radnice si mnula ruce, že se někdo postará o chátrající objekt.

Smlouva ale neměla dlouhého trvání. "Za tři roky jsme přišli jako společníci nově vzniklé firmy PVV na radnici s tím, že už investiční úkoly splnili a že by bylo proto vhodné podepsat novou smlouvu, ve které už žádný harmonogram figurovat nebude. Radnice souhlasila," uvedl Vašíček.

V té době už byl primátorem dnešní zastupitel za TOP 09 Libor Slezák, za radnici smlouvu ale podepisoval Petr Jícha, tehdejší vedoucí odboru majetku. "Objekt několik let chátral, radní byli rádi, že ho na dlouhou dobu dají někomu, kdo se o něj postará. I oni se však raději posichrovali a nechali pronájem schválit zastupitelstvu, přestože to bylo v kompetenci pouze rady města. Debata tehdy byla bouřlivá," vzpomínal Jícha.

Město se pře s Vašíčkem o dávnou opravu fasády

V tu chvíli vznikla smlouva, kterou město nemůže vypovědět, a začala se psát nová historie Ideonu, která v těchto dnech vyústila několika trestními oznámeními, oboustranně trucovitým zrušením plesu radnice v jejím vlastním objektu a sepisováním dalších žalob, které budou podány v nejbližších týdnech.

Radnice se nevzdává. Asi před půl rokem přišla na to, že dodnes není jasné, jestli Vašíčkova firma stavební úpravy výstavního centra v devadesátých letech skutečně provedla. Například tvrdí, že neproběhla rekonstrukce fasády. "Není to pravda. Fasáda na jižní straně je hotová, chyběla jen třetí etapa, kterou mi město nepovolilo," řekl Vašíček.

Radnice přiznává, že už nemá všechny potřebné dokumenty pro důkaz svého tvrzení. "Magistrát v dnešní době nedisponuje úplným archivem odboru rozvoje města," píše náměstek primátorky Martin Bílek ve zprávě, kterou předložil radě města. Podobně argumentuje i na jiném místě zprávy z letošního března.

Provozovatel chystá na město žalobu

Není těžké se přesvědčit, že Vašíček novou fasádu na domě udělal. Pravda ale je, že budova je natolik členitá, že existují části, kde je stále původní povrch vnějšího keramického obložení. "Tyto části jsem zateplil zevnitř, je to stejný povrch, jako má například pardubické nádraží, a tam by památkáři venkovní novou fasádu rozhodně nedovolili," uvedl Vašíček.

Podobných argumentačních přestřelek mezi nájemcem a majitelem Ideonu probíhá více, těžko se však dokazují vzhledem k tomu, že po patnácti letech už jsou faktury a další doklady skartovány.

Vašíček se přesto chystá v nejbližších dnech podat na radnici žalobu za zmařenou investici. "Protože mi nepovolili třetí fázi zateplení, tak mi sem teče, nevím, co bude, až začnou pořádné deště," řekl Vašíček a ukazoval na mokrou skvrnu na podhledovém panelu nového stropu sálu.

Radnice po něm zase žádá vrátit peníze za opravu střechy, kterou provedla v minulém roce. Pokud neuspěje, také odtud půjde brzy k soudu žaloba. Vašíček před dvěma týdny navíc obvinil primátorku Štěpánku Fraňkovou a jejího náměstka Jiřího Rozinka z pokusu o korupci, oba politici už na něj podali trestní oznámení pro pomluvu.

Autor:Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Další z rubriky

Za bodnutí dceřina přítele dostala žena vězení, poškozenému soud nevěřil

Vazební věznice Hradec Králové

Soud uložil Libuši Podgorské čtyři roky vězení za napadení přítele její dcery. V bytě ve Svitavách ho loni bodla nožem...

Czendlikova kniha vyjde v květnu v Polsku, dohlíží Mariusz Szczygiel

Zbigniew Czendlik má rád harmonii v životě. Nerad poslouchá smutné příběhy. Ale...

Farář Zbigniew Czendlik působící v Lanškouně se chystá vydat svou úspěšnou knihu Postel hospoda kostel také ve svém...

I přes lákadlo milionů z Unie pardubičtí radní neprosadili plán dopravy

Naostro začnou trolejbusy po nových tratích jezdit od neděle.

Nové trolejbusové tratě, zastávky, točny, ale také nákupy nových strojů či stavby cyklostezek a lávek. Vše za podpory...

Najdete na iDNES.cz