Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubice dál bojují o centrum Ideon. Komplikuje to ale nevýhodná smlouva

  16:06aktualizováno  16:06
V Pardubicích pokračuje boj mezi radnicí a provozovatelem výstavního centra Ideon Petrem Vašíčkem. Vedení města často poukazuje na nevýhodnou smlouvu, která je uzavřená na 99 let. Ukončit ji však nemůže. Byla dohodnuta za primátorky Hany Demlové a znovu potvrzena za Libora Slezáka.

Provozovatel Ideonu v Pardubicích Petr Vašíček | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pronájem Ideonu téměř na jedno století podepsala hned dvě bývalá vedení města. Poprvé v roce 1994 za vedení primátorky Hany Demlové to bylo ještě s firmou Zeus, ve které už tehdy byl společníkem i Petr Vašíček. Nájemci se ve smlouvě zavázali k nemalým investicím do objektu podle předem smluveného harmonogramu a radnice si mnula ruce, že se někdo postará o chátrající objekt.

Smlouva ale neměla dlouhého trvání. "Za tři roky jsme přišli jako společníci nově vzniklé firmy PVV na radnici s tím, že už investiční úkoly splnili a že by bylo proto vhodné podepsat novou smlouvu, ve které už žádný harmonogram figurovat nebude. Radnice souhlasila," uvedl Vašíček.

V té době už byl primátorem dnešní zastupitel za TOP 09 Libor Slezák, za radnici smlouvu ale podepisoval Petr Jícha, tehdejší vedoucí odboru majetku. "Objekt několik let chátral, radní byli rádi, že ho na dlouhou dobu dají někomu, kdo se o něj postará. I oni se však raději posichrovali a nechali pronájem schválit zastupitelstvu, přestože to bylo v kompetenci pouze rady města. Debata tehdy byla bouřlivá," vzpomínal Jícha.

Město se pře s Vašíčkem o dávnou opravu fasády

V tu chvíli vznikla smlouva, kterou město nemůže vypovědět, a začala se psát nová historie Ideonu, která v těchto dnech vyústila několika trestními oznámeními, oboustranně trucovitým zrušením plesu radnice v jejím vlastním objektu a sepisováním dalších žalob, které budou podány v nejbližších týdnech.

Radnice se nevzdává. Asi před půl rokem přišla na to, že dodnes není jasné, jestli Vašíčkova firma stavební úpravy výstavního centra v devadesátých letech skutečně provedla. Například tvrdí, že neproběhla rekonstrukce fasády. "Není to pravda. Fasáda na jižní straně je hotová, chyběla jen třetí etapa, kterou mi město nepovolilo," řekl Vašíček.

Radnice přiznává, že už nemá všechny potřebné dokumenty pro důkaz svého tvrzení. "Magistrát v dnešní době nedisponuje úplným archivem odboru rozvoje města," píše náměstek primátorky Martin Bílek ve zprávě, kterou předložil radě města. Podobně argumentuje i na jiném místě zprávy z letošního března.

Provozovatel chystá na město žalobu

Není těžké se přesvědčit, že Vašíček novou fasádu na domě udělal. Pravda ale je, že budova je natolik členitá, že existují části, kde je stále původní povrch vnějšího keramického obložení. "Tyto části jsem zateplil zevnitř, je to stejný povrch, jako má například pardubické nádraží, a tam by památkáři venkovní novou fasádu rozhodně nedovolili," uvedl Vašíček.

Podobných argumentačních přestřelek mezi nájemcem a majitelem Ideonu probíhá více, těžko se však dokazují vzhledem k tomu, že po patnácti letech už jsou faktury a další doklady skartovány.

Vašíček se přesto chystá v nejbližších dnech podat na radnici žalobu za zmařenou investici. "Protože mi nepovolili třetí fázi zateplení, tak mi sem teče, nevím, co bude, až začnou pořádné deště," řekl Vašíček a ukazoval na mokrou skvrnu na podhledovém panelu nového stropu sálu.

Radnice po něm zase žádá vrátit peníze za opravu střechy, kterou provedla v minulém roce. Pokud neuspěje, také odtud půjde brzy k soudu žaloba. Vašíček před dvěma týdny navíc obvinil primátorku Štěpánku Fraňkovou a jejího náměstka Jiřího Rozinka z pokusu o korupci, oba politici už na něj podali trestní oznámení pro pomluvu.

Autor:


Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Vodu v rybníku Rosnička čeká zlepšení. Svitavy provádějí studii

Rybáři na loďce odlovují uhynulé ryby.

Svitavy budou mít na konci prázdnin hotovou studii zlepšení kvality vody v rybníku Rosnička. Kvůli sinicím tam...

Z Pardubic bude jezdit více pendolin, nabídnou nové interiéry i kino

Rekonstruovaná souprava Pendolino - 1. třída

Od prosince letošního roku bude v Pardubicích jezdit více pendolin. Podle nového jízdního řádu Českých drah se tyto...

Cyklista za jízdy bleskově okradl stařenku s chodítkem, vzal jí kabelku

Ilustrační snímek

Pořádný šok nejspíš utrpěla devětaosmdesátiletá seniorka, která si ve Vysokém Mýtě vyšla na procházku za pomoci...

Najdete na iDNES.cz