Od nového územního plánu si představitelé města slibují třeba lepší využití bývalé továrny na mlýnské stroje

Od nového územního plánu si představitelé města slibují třeba lepší využití bývalé továrny na mlýnské stroje | foto: Michal Klíma, MAFRA

Pardubice chtějí zkrásnět. Stavby v zeleni mají stop

  • 2
Pardubická radnice chystá nový územní plán města. Jeho hlavní novinkou bude to, že se bude podstatně méně stavět na loukách či polích. Hlavní architektka města Petra Nacu doufá, že díky tomu se konečně přestaví lihovar nebo továrna Prokop.

Bývalá továrna na mlýnské stroje Prokop zabírá značnou část centra Pardubic. Ačkoliv si radní přejí, aby bývalé výrobní haly vystřídaly obchody, kanceláře nebo byty, budovy už roky slouží jen jako sídliště pro bezdomovce.

Zatím se nenašel žádný investor, který by zdevastovaný areál přestavěl. Firmy si totiž pro své stavby raději vybraly louky či pole. Tato praxe však končí. Na radnici připravují nový územní plán, podle kterého bude daleko těžší stavět takzvaně na zelené louce.

Podle hlavní architektky města Petry Nacu to je důležitý krok pro to, aby z města zmizely pustnoucí areály bývalých továren.

"Hlavní, co si od toho slibujeme, je to, že se konečně začnou měnit už zastavená území v Pardubicích. Jde například o bývalé průmyslové areály lihovaru či Prokopky, ale také o území Na Spravedlnosti, kde stávala Mototechna nebo areál bývalých kasáren u sídliště Višňovka," uvedla Nacu, která bude návrh nového územního plánu připravovat.

Plán už na svém pondělním zasedání schválili i zastupitelé a někteří si přitom přímo libovali. "Jsem rád, že se konečně něco takového objevilo. Už jsem byl otrávený z toho, jak se v Pardubicích v poslední době zastavovala každá volná zelená plocha. Konečně někdo začíná zeleň chránit," řekl zastupitel za zelené Jan Linhart.

Ve starých objektech jsou už zavedené inženýrské sítě

Zastupitel za ODS a starosta sedmého městského obvodu Milan Tichý však upozorňuje na to, že nemusí být vůbec jednoduché přesvědčit investory, aby nestavěli jen na zelených loukách. "To může být velký problém," uvedl.

S tím souhlasí i architekt Milan Košař, který navíc dodává, že tuto aktivitu mělo město vyvinout už dávno. "Jistě je dobře, že město se bude bránit další výstavbě na zelených loukách. Hlavně v případě bytových domů se toho totiž v poslední době postavilo až moc. I proto si ale myslím, že změna přichází s křížkem po funuse," uvedl Košař.

Pravdou je, že třeba stávající územní plán už počítá třeba s novou velkou čtvrtí Nová Cihelna, která se začne budovat. "Určitě i nadále se na zelené louce bude v Pardubicích stavět, ale jde spíše o to, aby se plochy pro výstavbu dále nerozšiřovaly na úkor zeleně ve městě," uvedla Petra Nacu.

Ta si navíc myslí, že nebude až takový problém firmy přesvědčit, aby stavěly na místě už jednou zastavěném. "Pro investora to má hlavní výhodu v tom, že tam už jsou rozvody inženýrských sítí. Navíc většinou jde o území v samém centru města," dodala.