Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přespolních žáků přibývá. Pardubice omezí jejich příjem do svých škol

  14:45aktualizováno  14:45
Do pardubických základních škol se už hlásí tolik dětí z okolních obcí, že nezbývá místo pro ty, které na ně mají nárok podle svého místa bydliště. Radní společně s řediteli vymýšlejí způsob, jak příchodu přespolních dětí čelit.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Je to poměrně zažitá praxe. Lidé z Pardubic, kteří si postavili dům například v Srchu nebo ve Spojile, ve městě dál pracují a mají tam i své zázemí. Je logické, že chtějí, aby jejich děti chodily do školy právě v krajském městě, i když podle trvalého bydliště na to nemají právo.

Pardubičtí radní však nyní řekli dost. Zavedou opatření, která budou výrazně zvýhodňovat děti přímo z Pardubic, a přespolní tak budou mít často smůlu.

„Je třeba to vnímat jako opatření, k němuž jsme donuceni okolnostmi. Nemůžeme přebírat odpovědnost za stát a okolní obce. Stejně jako nyní jsme i do budoucna otevřeni k jednáním s nimi,“ řekl primátor Martin Charvát.

Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o výhrůžky a ten, kdo bude chtít své děti dostat do pardubické školy, je jen přehlásí třeba k prarodičům. Jenže i na takové finty prý úředníci přijdou. Přijetí dítěte na základní školu je totiž správním řízením, kde má ředitel školy jako správní orgán právo ověřovat, zda mu zákonný zástupce předkládá pravdivé informace.

„Pokud se v řízení prokáže, že rodič uvedl nepravdivé údaje, nebude to mít za následek jen nepřijetí jeho dítěte, ale budeme takové případy postupovat k projednání jako přestupek,“ řekl vedoucí odboru správních agend magistrátu Petr Kramář.

Situace je kritická na Studánce

Jednou ze škol, která je nejvíc přetížená přetlakem dětí z jiných obcí, je ZŠ Studánka. Podle její ředitelky Ivany Nejedlé byl nejvyšší čas zavést nějaká omezení.

„Ten přetlak je velký a už trvá několik roků. Vítáme, že radnice vymyslela soubor kritérií, který bude zvýhodňovat pardubické děti, jež ve městě skutečně bydlí,“ sdělila Nejedlá s tím, že si ale nedokáže představit, že by sama po večerech obcházela byty a kontrolovala, kdo v nich skutečně žije a kdo ne.

Podle náměstka pardubického primátora odpovědného za školství Jakuba Rychteckého má však i na to město jako zřizovatel škol právo. „Rozhodně máme páky, jak zjistit pravý stav věcí,“ uvedl Rychtecký a poukázal, že hned 19 procent dětí navštěvujících momentálně základní školy v Pardubicích nebydlí ve městě.

Vůbec nejhorší je situace na zmíněné Studánce a pak také na ZŠ Svítkov, tedy ve školách, které jsou blízko satelitům v okolí Pardubic.

„Chceme předejít tomu, aby při vyšším počtu přihlášených dětí nedocházelo k tak absurdním situacím, kdy by se do školy nedostalo dítě, které ji má doslova přes ulici. Proto v případě rovnosti bodů budou ředitelé místo losování nejdříve uplatňovat jako pomocné kritérium vzdušnou vzdálenost místa trvalého pobytu dítěte od školy,“ řekl náměstek Rychtecký.

Zavedení tak přísné praxe bude mít za logický následek, že mnoho rodičů může mít problém své dítě do školy vůbec dostat. To se může stát lidem třeba v obci Srch, která funguje jako satelit Pardubic.

Přísnost postihne satelity

„U nás v obci máme školu pro první stupeň. Vždy ji naplníme a i ostatní děti místo najdou. Je to ale kvůli tomu, že velkou řadu z nich vozí rodiče právě do Pardubic. Těžko si představit, co by nastalo, kdyby něco takového už nebylo možné,“ uvedl starosta Srchu Lukáš Panchártek.

Pardubice chtějí přísná kritéria uplatnit už u zápisů na příští školní rok, které se budou konat 10. a 11. února. Letos by se jen ze 32 městských školek mělo přijít zapsat 1 150 dětí. Kapacity škol se tak postupně plní a kvůli nástupu takzvaných silných ročníků by už za rok, tedy ve školním roce 2017/2018, nemusely stačit.

„Naše školy ani rozpočet města nejsou nafukovací a naším úkolem je postarat se přednostně o místní děti,“ dodal Rychtecký.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

V Pardubicích v noci hořelo auto i dům, nejspíš to způsobil žhář

Požár auta a domu ve Svítkově, části Pardubic. (17. 8.2018)

Dnes po půlnoci vzplálo osobní auto v pardubické městské části Svítkov. Plameny přeskočily i na rodinný dům. Okolnosti...

Ze skladu na Svitavsku odvezli poslední část munice pocházející z Vrbětic

Z armádního muničního skladu v Květné odvezly čtyři kamiony poslední munici....

Z armádního muničního skladu v Květné na Svitavsku odvezly čtyři kamiony poslední část munice, která tam byla...

Vodu v rybníku Rosnička čeká zlepšení. Svitavy provádějí studii

Rybáři na loďce odlovují uhynulé ryby.

Svitavy budou mít na konci prázdnin hotovou studii zlepšení kvality vody v rybníku Rosnička. Kvůli sinicím tam...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz