Dobromila Filová se svými panenkami

Dobromila Filová se svými panenkami | foto: MF DNES

Panenka čeká už třicet let. Litomyšl vystavuje hračky s příběhem

  • 0
Už třicet let čeká panenka na svoji majitelku, která emigrovala do Kanady a nechala svoji oblíbenou hračku u kamarádky. Dobromila Filová panenku střežila jako oko v hlavě a nyní doufá, že si ji její majitelka po letech vezme zpět. Podobné hračky s příběhy můžete vidět na výstavě v Litomyšli.

Na výstavě litomyšlského zámku Hračky s příběhem, která začíná příští týden, jsou hračky, u kterých není důležité jen stáří či snad sběratelská cena, ale jejich příběh. Historie jedné emigrace a opuštěné panenky konec stále nemá.

"Poté, co kamarádka emigrovala do Kanady, kde se vdala za Japonce, jsme si psali. Nabízela mi, ať emigruju také. Váhala jsem, nakonec jsem jí odpověděla, že raději svým dětem ukážu Alžírsko, Evropu. Odpověděla mi, že jsem blázen, a na dlouho se odmlčela," vzpomíná Filová.

Šance pro panenku se objevila až nyní díky internetu. "Teď jsme se zase spojily, viděly se přes internet, ukazovala mi děti. Byl to úžasný zážitek. Snad letos přijede," řekla.

Dobromila Filová je sběratelkou panenek. Doma jich má už kolem šesti set a sama uznává, že se do domu už prakticky nevejdou. Výstava v litomyšlském zámku Hračky s příběhem je nápad právě sběratelky Filové.

"Návštěvník jednak uvidí hračky, které pocházejí ze sbírek soukromých osob. To je ta linie historická. Cenné sbírkové hračky budou z období od roku 1870 až do roku 1940," uvedla kastelánka litomyšlského zámku Jana Sehnalová.

K vidění budou i hračky šlechty

K vidění budou rovněž hračky vesnické, zapůjčené ze skanzenu. Druhá část se bude skládat z hraček osobností z řad české šlechty či jejich potomků.
Lidé se u těchto hraček dozvědí, jaký měly osud.

"Hračky budou doplněny dobovými fotografiemi, tzv. kabinetkami, nebo obrazy z té doby. Připojený příběh bude o tom, kdo hračku koupil, kdo ji dostal, jak ho ovlivnila, kde se toulala," přiblížila kastelánka.

Ovšem to není všechno. Součástí trasy bude také jeden velký pokoj věnovaný hrám. "Děti budou moci například vlézt do houpacího koníka a pohoupat se nebo si ustrojit historickou panenku do historických šatiček. Expozice bude obsahovat také spoustu hraček, které zaujmou kluky, jako například maštale plná koní, stolní hry, různá autíčka nebo funkční parní stroj," uvedla kastelánka.

Pro Dobromilu Filovou, která se o panenky dodnes stará, češe je, myje a strojí, je výstava svátkem. "Už mi jich bylo u nás, kde jsou tak natlačený, líto," dodala.