Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Panenka čeká už třicet let. Litomyšl vystavuje hračky s příběhem

  16:19aktualizováno  16:19
Už třicet let čeká panenka na svoji majitelku, která emigrovala do Kanady a nechala svoji oblíbenou hračku u kamarádky. Dobromila Filová panenku střežila jako oko v hlavě a nyní doufá, že si ji její majitelka po letech vezme zpět. Podobné hračky s příběhy můžete vidět na výstavě v Litomyšli.

Dobromila Filová se svými panenkami | foto: MF DNES

Na výstavě litomyšlského zámku Hračky s příběhem, která začíná příští týden, jsou hračky, u kterých není důležité jen stáří či snad sběratelská cena, ale jejich příběh. Historie jedné emigrace a opuštěné panenky konec stále nemá.

"Poté, co kamarádka emigrovala do Kanady, kde se vdala za Japonce, jsme si psali. Nabízela mi, ať emigruju také. Váhala jsem, nakonec jsem jí odpověděla, že raději svým dětem ukážu Alžírsko, Evropu. Odpověděla mi, že jsem blázen, a na dlouho se odmlčela," vzpomíná Filová.

Šance pro panenku se objevila až nyní díky internetu. "Teď jsme se zase spojily, viděly se přes internet, ukazovala mi děti. Byl to úžasný zážitek. Snad letos přijede," řekla.

Dobromila Filová je sběratelkou panenek. Doma jich má už kolem šesti set a sama uznává, že se do domu už prakticky nevejdou. Výstava v litomyšlském zámku Hračky s příběhem je nápad právě sběratelky Filové.

"Návštěvník jednak uvidí hračky, které pocházejí ze sbírek soukromých osob. To je ta linie historická. Cenné sbírkové hračky budou z období od roku 1870 až do roku 1940," uvedla kastelánka litomyšlského zámku Jana Sehnalová.

K vidění budou i hračky šlechty

K vidění budou rovněž hračky vesnické, zapůjčené ze skanzenu. Druhá část se bude skládat z hraček osobností z řad české šlechty či jejich potomků.
Lidé se u těchto hraček dozvědí, jaký měly osud.

"Hračky budou doplněny dobovými fotografiemi, tzv. kabinetkami, nebo obrazy z té doby. Připojený příběh bude o tom, kdo hračku koupil, kdo ji dostal, jak ho ovlivnila, kde se toulala," přiblížila kastelánka.

Ovšem to není všechno. Součástí trasy bude také jeden velký pokoj věnovaný hrám. "Děti budou moci například vlézt do houpacího koníka a pohoupat se nebo si ustrojit historickou panenku do historických šatiček. Expozice bude obsahovat také spoustu hraček, které zaujmou kluky, jako například maštale plná koní, stolní hry, různá autíčka nebo funkční parní stroj," uvedla kastelánka.

Pro Dobromilu Filovou, která se o panenky dodnes stará, češe je, myje a strojí, je výstava svátkem. "Už mi jich bylo u nás, kde jsou tak natlačený, líto," dodala.Nejčtenější

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Vdávala se narychlo den po příjezdu tanků, rodina se bála stanného práva

Paní Jozífová se svými háčkovanými svatebními šaty z roku 1968.

Jsou to krásné šaty. Ostatně svatební. Sice tak nevypadají, ale jsou „dobové“. Navíc na jednu výraznou historickou dobu...

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Ilustrační snímek

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Bojiště u Králík ožije tanky i gripeny, Cihelna tu bude už po jednadvacáté

Historická technika během přehlídky.

V Králíkách začíná v pátek Cihelna 2018, už 21. ročník vojensko-historické akce, připomínající obranu státu v minulosti...

Najdete na iDNES.cz