Historik Vojtěch Kyncl se podílí na proměně pietního místa v Pardubicích. Nová expozice má  poučit budoucí generace o smyslu boje proti diktatuře.

Historik Vojtěch Kyncl se podílí na proměně pietního místa v Pardubicích. Nová expozice má poučit budoucí generace o smyslu boje proti diktatuře. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Podobu Památníku Zámeček určí chystaná architektonická soutěž

  • 0
Dlouhé roky si pardubičtí architekti stěžovali na to, že radnice odbývá přípravu staveb. Chyběl jim tlak na kvalitu projektů. Nyní mohou být spokojenější. Poté, co radní vypsali architektonickou soutěž na podobu atletického areálu na Dukle, to samé činí v případě přestavby pamětního místa Zámeček.

Těžko najít v Pardubicích místo, které se do dějin města i republiky zapsalo silněji než Zámeček. Právě v háječku na jihovýchodním okraji Pardubic, dnes ležícím vedle firmy Foxconn, si na začátku druhé světové války zřídil svou cvičnou střelnici prapor německého záložního policejního pluku Böhmen, tzv. Schutzpolizei.

Když před 75 lety čeští vlastenci úspěšně provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, stal se právě Zámeček a jeho okolí místem, kde tekla česká krev. Od 3. června do 9. července 1942 tam bylo popraveno zastřelením celkem 194 lidí.

Popraviště přitom nevyužívala pouze pardubická služebna gestapa, nýbrž i expozitury v Hradci Králové a Kolíně. Těla popravených byla následně zpopelněna v pardubickém krematoriu a popel vysypán do řeky Labe.

Pardubičtí radní se dnes omšelé pamětní místo rozhodli dát do pořádku. Má totiž velkou šanci stát se turistickým lákadlem. Politici proto chystají radikální přestavbu za dvacet milionů korun. A záruku toho, aby přestavba památníku dopadla dobře, by měla dát vypsaná architektonická soutěž.

„Chystaný záměr řeší rekonstrukci a modernizaci pietního území Zámeček, které je Národní kulturní památkou. Soutěž je vyhlášena jako užší, anonymní, jednokolová, lhůta pro podání přihlášek je 6. června. Autor vítězného návrhu by měl být znám do konce září, následně by měl zpracovat projektovou dokumentaci,“ uvedla tisková mluvčí města Nataša Hradní.

Autorem ideového konceptu památníku jsou historici Blanka Jedličková a Vojtěch Kyncl. Jejich cílem není ukázat pouze cestu nacistů k ničení lidí, ale chtějí také zpodobnit cestu československé společnosti k vyrovnání se s následky války. Památník tak nemá být místem popisujícím život obětí nacistické zvůle, ale měl by sloužit pro pochopení kořenů nacistické ideologie i rasové a národnostní nenávisti.

Politici chtějí také propojit Zámeček a Larischovu vilu

„K tomu, aby Památník Zámeček mohl dobře a důstojně plnit roli paměti našeho národa, je nutná jeho rekonstrukce a modernizace. Díky zastupitelstvem města Pardubic schválenému ideovému záměru se památník stane místem úcty, pokory, uvědomění si vlastní historie a národní hrdosti,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

Architektonická soutěž byla vyhlášena v půlce května, lhůta pro podání přihlášek vyprší 6. června. Na základě doručených portfolií zúží porota okruh soutěžících na maximálně osm uchazečů. O dvacet dní později se v Památníku Zámeček uskuteční workshop pro soutěžící, na kterém získají detailní informace k plánovanému záměru.

„V rámci soutěže požadujeme řešení území ve dvou na sobě nezávislých etapách. V první etapě bude řešen vlastní pozemek Národní kulturní památky s novou expozicí a nástupním prostorem památníku. Součástí druhé etapy bude plocha přilehlého lesoparku, který by měl fungovat jako volnočasový prostor,“ uvedl náměstek primátora Jakub Rychtecký s tím, že jedním z výstupů architektonické soutěže je rovněž územní propojení Památníku Zámeček s Larischovou vilou, kterou vlastní Československá obec legionářská.

„Studie by měla vytipovat ideální propojení Larischovy vily a Památníku Zámeček a nabídnout jeho architektonické řešení, které bude důstojným spojením obou pietních míst. Součástí bude i návrh ideového řešení připomenutí poslední cesty obětí z Larischovy vily k popravišti,“ dodal Rychtecký.

Své návrhy musí architekti odevzdat do 7. září. O vítězi rozhodne porota v čele s Marcelou Steinbachovou, jejíž tvorba byla odborníky oceněna titulem Architektka roku 2016. Pětičlenná porota je složená ze tří nezávislých a dvou závislých členů.

Zrekonstruovaný a zmodernizovaný památník by měl být otevřen na jaře 2020, tedy 75 let po ukončení druhé světové války.

„Finance na projektové a inženýrské práce a přípravu expozic by mělo město hradit z vlastního rozpočtu, na samotnou rekonstrukci a zřízení expozice chce čerpat prostředky z fondů Evropské unie. Rekonstrukce a modernizace Památníku Zámeček bude stát podle prozatímního odhadu zhruba 15 milionů korun,“ řekla Nataša Hradní.