Židovská synagoga v Heřmanově Městci

Židovská synagoga v Heřmanově Městci | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Památky odkryjí dědictví, přidá se i krematorium

  • 0
O víkendu se otevřou i ta místa, která obvykle nejsou běžným návštěvníkům přístupná. Letos poprvé se k celoevropské akci Dny evropského dědictví přidá i pardubické krematorium, které bylo letos zapsáno do seznamu národních kulturních památek. Otevřou se však i kostely nebo staré školy.

Během akce budou moci lidé také navštívit třeba kostely nebo židovský hřbitov. "Dny evropského dědictví se konají v celé Evropě každoročně v září. Tématem letošního ročníku je Duše památek. Nejširší veřejnosti se během nich otevírají nejzajímavější památky, objekty a prostory, včetně těch, které jsou zčásti nebo zcela nepřístupné," uvedla tisková mluvčí pardubického magistrátu Nataša Hradní.

Otevřen bude také kostel svatého Bartoloměje nebo kostel svatého Jana Křtitele v ulici Bratranců Veverkových, který letos slaví pět set let od první zmínky. Zájemci se dostanou i do kostela Zvěstování Panny Marie v Klášterní ulici.

Tradičně budou přístupné i prostory zámku, Zelené brány a pardubické radnice na Pernštýnském náměstí. Tam od půl druhé odpoledne vystoupí chlapecký sbor Bonifantes s pásmem balad na romské motivy s názvem Čhajori Romaňi. "Návaznost k místu ty písně nemají, vybrali jsme toto osmiminutové pásmo asi deseti romských písní, protože je to uchvacující vystoupení, pro laiky to bude jistě vrcholné představení našeho programu," řekl umělecký ředitel souboru Bonifantes Jan Míšek.

Zámek v Moravské Třebové

Zámek v Moravské Třebové

Všechny objekty, s výjimkou Zelené brány, budou v Pardubicích neděli přístupné zdarma. Východočeské muzeum na zámku otevře nejen běžně přístupné expozice a sály, ale výjimečně také zámeckou věž s vyhlídkou. Městskou památkovou rezervaci zájemcům o historii představí bývalý dlouholetý ředitel Východočeského muzea Pardubice František Šebek. Exkurze začínají ve dvě a o půl čtvrté odpoledne před radnicí na Pernštýnském náměstí.

Otevřou se kostely, hřbitovy i zámky

Památky nebudou v neděli zpřístupněny jen v Pardubicích. Ve Vysokém Mýtě otevřou městské opevnění, ke kterému patří dvě vstupní brány - Pražská a Litomyšlská, dále Choceňská věž nebo Vodárenská a Klášterská bašta.

Loutkářské muzeum v Chrudimi

Loutkářské muzeum v Chrudimi

V Lanškrouně si zase budou moci lidé prohlédnout gymnázium. Novorenesanční budova byla postavená v roce 1874 lanškrounským stavitelem Andreasem Seifertem. Budovu tvoří podsklepený, dvoupatrový objekt se třemi křídly vystavěnými na půdorysu písmene H.

Kromě kostela svatého Jana Křtitele otevřou v Bystrém na Svitavsku také minimuzeum Brtounova chaloupka. Ta patří v Bystrém mezi nejstarší stavení. Dnes slouží jako expozice lidového umění a ševcovského řemesla, které bylo v devatenáctém století nejrozšířenějším řemeslem v Bystrém. Součástí expozice je také obraz venezuelské malířky Maicy Gonzales, která jej věnovala městu v roce 2004.

Klášter Hedeč

Klášter Hedeč

Dny evropského dědictví se v Česku konají pravidelně od roku 1991, od roku 1998 je jejich hlavním garantem Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Národní zahájení se letos bude konat jedenáctého září v Příboře.

V Pardubickém kraji budou památky otevřené různě, například v Chrudimi v sobotu, v Pardubicích v neděli, na dalších místech po oba dny. Přesný seznam naleznou zájemci na internetové stránce http://www.shscms.cz/ehd/cz/.

Které památky jsou přístupné

Bystré
Brtounova chaloupka a kostel sv. Jana Křtitele
Chrast
kostel Nejsvětější Trojice, kostel sv. Markéty, Zámek Chrast
Chrudim
arciděkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie, kostel sv. Michaela, kostel sv. Kateřiny, společenské prostory budovy Muzea, Mydlářovský dům
Dobříkov
Podkarpatský dřevěný kostelík, Dolní Hedeč, klášter Redemptoristů
Heřmanův Městec
areál hřbitovního kostela Zvěstování Panny Marie, kostel sv. Bartoloměje, kostel církve československé husitské, synagoga, zámek, židovský hřbitov, hřebčín
Králíky
bývalá radnice, kostel sv. Michaela
Lanškroun
kostel sv. Václava, zámek - Městské muzeum, gymnázium
Litomyšl
Gymnázium A. Jiráska - vyhlídková věž, kostel Povýšení sv. Kříže, Městská galerie Litomyšl, Muzeum antického sochařství a architektury, Portmoneum - muzeum Josefa Váchala, rodný byt Bedřich Smetany, Červená věž, Státní zámek Litomyšl
Moravská Třebová
zámek, muzeum
Pardubice
kostel sv. Bartoloměje, kostel sv. Jana Křtitele, kostel Zvěstování Panny Marie, radnice, Zelená brána, židovský hřbitov, zámek, krematorium
Polička
barokní radnice, Centrum Bohuslava Martinů, gotické opevnění města Rudoltice
Nový zámek u Rudoltic
Vraclav
barokní areál Vraclav
Vysoké Mýto
kostel Nejsvětější Trojice, kostel sv. Vavřince, Pražská brána, náměstí Přemysla Otakara II., městské hradby s pamětními deskami vsazenými do hradeb, regionální muzeum, věž budovy okresního domu (Stará pošta), městské opevnění