Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Památkáři se pokusí získat stamiliony pro zámek UNESCO

  8:08aktualizováno  8:18
Zámek v Litomyšli má šanci, že se dočká kompletní opravy. Na nádvoří by mohlo vzniknout výsuvné jeviště a zastřešení.

Festival Smetanova Litomyšl má šanci na nové zastřešení nádvoří zámku. Ilustrační foto. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Národní památkový ústav se rozhodl, že učiní druhý pokus získat stamiliony z Unie na obnovu litomyšlského renesančního zámku.

Zatímco Litomyšl v minulých letech opravila budovy kolem zámku za 400 milionů, památkáři s žádostí o 200 milionů na revitalizaci nejcennější památky v roce 2009 neuspěli. A tak paradoxně nejhůř ze všech budov na návrší nad Litomyšlí je na tom zámek zapsaný na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

„Mohu to potvrdit, připravujeme projekt,“ uvedl Miloš Kadlec, ředitel územní památkové správy na Sychrově, pod kterou spadá litomyšlský zámek.

Už to, že památkáři se rozhodli pustit znovu do bitvy, kterou jednou prohráli, je pro zámek úspěch. Ještě před rokem se k takové myšlence stavěli rezervovaně.

„Nás velmi mrzí, že jsme opravili za 400 milionů korun všechno okolo zámku, ale památka UNESCO dál čeká,“ uvedl starosta Litomyšle Radomil Kašpar.

Památkáři by chtěli restaurovat sgrafita na plášti zámku, obnovit interiéry v přízemí a v třetím nadzemním patře, v plánu je obnova krovů a střechy i nová expozice, která bude prezentovat dobové hudební nástroje a cennou sbírku kulisových scén od Josefa Platzera. Turisté by mohli také ocenit speciální prohlídky sgrafit nazvané od Šimona po Olbrama.

Nové jeviště by se už nedotýkalo památky

Ve hře je i originální výsuvné zastřešení druhého zámeckého nádvoří tak, jak je ve svém původním projektu navrhl uznávaný architekt Josef Pleskot. Jeviště by se před operním festivalem Smetanova Litomyšl vysunovalo ven z podzemí na druhém nádvoří, výhodou by byla rychlost, na rozdíl od dnešní konstrukce by nové jeviště a zastřešení nebránilo turistům v pohledu na renesanční sgrafita. A splnilo by klíčovou podmínku památkářů - totiž, že se konstrukce nesmí nikde dotýkat památky.

Památkáři ale stále nevědí, jak budou vypadat podmínky pro přidělení dotace a zda bude možné za evropské peníze originální výsuvné zastřešení vybudovat. „Podstatné je, aby šlo o uznatelný náklad,“ uvedl Kadlec.

Součástí obnovy by zřejmě bylo nové využití Panského domu, empírové budovy, kde je dnes mateřská škola. Tam by mohlo vzniknou zázemí například pro festival Smetanova Litomyšl. Plán podporuje Pardubický kraj i Litomyšl.

„Nabízíme veškerou formu spolupráce, budeme rádi platnými členy v týmu,“ uvedla Michaela Severová, vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Městského úřadu v Litomyšli.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Mladíci ukradli ve škole gekony i šváby. Chtěli mít vlastní chov

Ještěrka zelená

Dva mladíci ve věku dvaceti let se v týdnu vloupali na Střední školu zahradnickou a technickou v Litomyšli. Škole...

Umělci lehl ve Vraclavi popelem ateliér ve stodole i se sochami

Ve stavení měl sochař svoje díla. Sochy ze dřeva i keramiky, ale také obrazy.

Osm jednotek hasičů likvidovalo v pondělí odpoledne požár hospodářského stavení ve Vraclavi. Ve stodole však byla...

Kelti v našem filmu mohou působit drsněji, říkají tvůrci z archeoparku

Film Allar přibližuje život Keltů. Na snímku Václav Dušek v roli druida.

Zájemce o život Keltů bude lákat do Nasavrk na Chrudimsku nový film. Jednadvacetiminutový hraný snímek s názvem Allar...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz