Lidé, kteří si chtějí nechat vypálit třeba třešňovici nebo slivovici, si mohou...

Lidé, kteří si chtějí nechat vypálit třeba třešňovici nebo slivovici, si mohou vybrat z řady pálenic. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Bude co pít. Pálenky bude na většině míst dost, déšť přišel včas

  • 1
Jablka, švestky, ale i některé odrůdy hrušek dozrávají. Právě z nich si zahrádkáři a menší pěstitelé nejčastěji nechávají vyrobit tradiční pálenky. Letní sucho ovocnou sklizeň na většině míst v Pardubickém kraji neohrozilo.

Úroda je průměrná. „Loni toho bylo více, ale sudý rok bývá vždycky silnější,“ sdělil provozovatel palírny v Jaroměři Miroslav Holub, který přijímá ovoce k takzvanému pěstitelskému pálení také v Žumberku na Chrudimsku a ve Vendolí na Svitavsku. Třeba třešní, které už mají sezonu za sebou, bylo hodně. „Teď to vypadá, že bude poměrně dost i jablek,“ uvedl Holub.

Nadúrodu peckovic, které dozrávají již v červnu, potvrdil také Ondřej Kropáček z Pěstitelské papírny Chrudim. „Lidé nám letos vozili hodně třešní, meruněk i broskví,“ řekl Kropáček.

Červencové sucho zbrzdilo dobře načatou sezonu. Jablka i další druhy ovoce, které sklizeň teprve čekala, začaly padat ze stromů. „Vypadá to, že k jejich dozrávání dochází zhruba o čtrnáct dní dříve než obvykle,“ sdělil Kropáček.

V současné době palírny přijímají jablka, švestky nebo mirabelky. Zájem o službu pěstitelského pálení je prý stálý, nejvíce zákazníků mívají palírny právě teď na konci srpna. Podle zkušeností Ondřeje Kropáčka si pálenky z vlastního ovoce nechávají vyrobit většinou starší lidé.

Také na Orlickoústecku bude co pálit, hlavně díky příznivějšímu počasí. „Pokud déšť vydrží, úroda bude dobrá,“ uvedl Michal Wiederman, který má palírnu v Hylvátech v Ústí nad Orlicí.

Ovoce je o padesát procent méně

Konec sucha, které trvalo až do poloviny srpna, uvítal také Jaroslav Kutílek, majitel palírny ve Žlebských Chvalovicích. Sklizeň v Železných horách je podle něj horší, právě kvůli nedostatku vody. Odhaduje, že ovoce je asi o padesát procent méně než minulý rok.

Když bude stejně jako v poslední době častěji pršet, nic není ztraceno. „V opačném případě to bude katastrofa,“ prohlásil Kutílek. Dokonce prý padají nezralé švestky. „Když není voda, stromy jsou schopné shodit i polovinu plodů, aby zbytek švestek zachránily,“ vysvětlil Kutílek. Bez cukernaté dužiny se ale dobrá slivovice vyrobit nedá.

„Čím více cukru, tím je destilát lepší,“ potvrzuje Ondřej Kropáček z Chrudimi. Pro pálení je důležité, aby bylo ovoce šťavnaté a zralé.

Plody se musí očistit a nadrtit, než je možné přejít k samotnému pálení, ovoce několik týdnů kvasí. U třešní, meruněk nebo broskví trvá kvašení tři až čtyři týdny, jablka, hrušky nebo švestky potřebují času dvakrát tolik.

Dobrý alkohol se nedá vyrobit ze suchých ani zkažených plodů. Plíseň a hniloba podle odborníků zhoršuje výslednou chuť destilátu.

Na jediný litr je potřeba více než deset kilogramů plodů. Množství záleží na druhu ovoce. Švestek stačí devět kilo, hrušek musí být téměř dvakrát více.

Jedna domácnost si v souladu se zákonem může ročně nechat vyrobit 30 litrů alkoholu. V případě, že je destilát padesátiprocentní, je tedy možné proměnit velkou sklizeň až v 60 litrů ovocné pálenky.

Pěstitelské pálení se musí řídit několika pravidly. Je například zakázáno vyrábět destiláty podomácku či z koupeného ovoce, doslazovat je nebo je dále prodávat. Na druhou stranu platí pro pěstitelské pálenky nižší spotřební daň.