Nemocnice v Pardubicích

Nemocnice v Pardubicích | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Kraj sliboval péči bez poplatků, nyní jsou pacienti v rukou vymahačů

  • 8
Patnáct set lidí, kteří dluží pardubické nemocnici poplatky, se dostalo do rukou vymahačské firmy. Teď musí každý z nich zaplatit v průměru o 7 tisíc korun víc jako odměnu pro advokáty a za soudní poplatky.

Vedení krajské nemocnice předalo loni společnosti Zana invest k vymáhání pohledávky za zdravotnické poplatky. Soud nyní vystavuje takzvané směnečné příkazy.

Společnost Zana invest

Asi rok stará společnost Zana invest už podobně odkoupila pohledávky za dlužné jízdné od olomouckého Dopravního podniku.

A Moravskoslezský kraj jí prodal dluhy lidí, kteří nezaplatili za pobyt na záchytce v Opavě a Karviné. Prodej pohledávek bez výběrového řízení tehdy vzbudil nemalé rozpaky.

Vedení kraje přitom ještě před dvěma lety lidem poplatky proplácelo, protože byly podle něj nespravedlivé. Teď na ně sám kraj prostřednictvím nemocnice poslal vymahače, kteří si u každého řeknou o tisíce korun navíc.

Pacienti dluží celkem 4,5 milionů korun

"Na vymáhání dlužných poplatků žádný pokyn z kraje neexistuje. Záleží to na vedení nemocnic," vysvětluje postup krajský radní zodpovědný za zdravotnictví Martin Netolický.

"Podle mých informací se jednalo o podepsané směnky pacientů za dlužné poplatky v celkové výši 4,5 milionu korun," dodal krajský radní.

To potvrdil i ředitel nemocnice Tomáš Gottvald. "Zdravotníci nechávali pacientům, kteří neměli u sebe hotovost na regulační poplatek, podepsat směnku, na kterou se upomínka ze zákona nevztahuje," řekl ředitel Českému rozhlasu.

ČSSD si přitom slibem vracet poplatky populisticky získávala voliče před krajskými volbami v roce 2008. Proplácení přestalo v polovině roku 2010. "Tyto dluhy však pocházejí z jiné doby, než když kraj vracel peníze," dodal Netolický.

Vymahačská firma dostane až sedm milionů

Odměna pro vymahačskou firmu by mohla dosáhnout částky kolem sedmi milionů korun. Společnost Zana invest totiž podala ke krajskému soudu v Hradci Králové už loni kolem 1 500 návrhů na vydání směnečného platebního rozkazu. Většinu návrhů podala společnost už v loňském roce.

"Soud v takovém případě pouze posuzuje platnost a náležitosti směnky a potom musí rozkaz vydat, může ale upravit částku jako odměnu pro advokáta," uvedla mluvčí krajského soudu v Hradci Králové Jana Kliková.

V některých případech soud rozhodnutí vydal, v některých ještě nerozhodl a v některých navrhovateli soud vůbec nevyhověl.

Radní Netolický teď považuje vymáhání pomocí směnky za nešťastné.

"Považoval bych za správné alespoň ty lidi upozornit. Na poradě ředitelů se budu ptát, jestli chystají směneční příkazy. Pokud ano, důrazně je upozorním, že to není vhodná cesta," řekl Netolický.

Chrudimská nemocnice se podle ředitele Tomáše Vondráčka snaží předejít tomu, aby se pacienti kvůli nezaplacenému poplatku za hospitalizaci ocitli před soudem.

"Každému pacientovi, pokud nezaplatí poplatek, je dán takzvaný dlužní úpis. Pak posíláme upomínky, třebaže to není naší povinností. Vědí proto dobře, že jim hrozí riziko vymáhání soudní cestou," uvedl Tomáš Vondráček.

,