Stavbu muzea aut ve Vysokém Mýtě mohou ukončit propadlé stropy

  8:56aktualizováno  8:56
Původně mělo být Muzeum českého karosářství ve Vysokém Mýtě otevřeno letos na podzim. Propadlé stropy suterénu však dlouho připravovanou stavbu zpozdily. Dokonce je podle vedení města možné, že muzeum vůbec nevznikne.

Tyto proslulé exponáty Regionálního muzea by neměly v chystaném Muzeu českého karosářství chybět. Foto: Michal Klíma, MAFRA

V historické budově soudu na vysokomýtském náměstí, kde má část muzea vzniknout, se během rekonstrukce začaly propadat podzemní prostory. Část suterénu zmizela.

Stavba se tak prodraží a vedení města začalo váhat, zda má v budování muzea vůbec pokračovat. Byť 60 procent nákladů zaplatí Evropská unie.

"Nezbývá nic jiného, než vlastní projekt předělat a nejdříve provést statickou sanaci. Pak se teprve můžeme bavit o tom, co bude dál," řekl starosta Miloslav Soušek. Existuje šance, že vyšší náklady kvůli propadlému suterénu uhradí dotace Evropské unie.

Třeba zůstane jen u rekonstrukce budov

Ale ve hře je podle starosty i zastavení přeměny budov bývalého soudu a věznice na muzeum. A to pokud Regionální rada rozdělující peníze posunutí termínu prací neodsouhlasí.

"Počkáme si, jak dopadne zbytek statického průzkumu, potom se rozhodneme, co dál. Podíl města měl být 27 milionů korun. My jsme za něj schopni provést pouhou rekonstrukci budov. Možná to nebude tak megalomanská stavba, ale neohrozí město. Máme větší priority než existence muzea, v němž se neuvěřitelným způsobem plýtvá," řekl Miloslav Soušek.

Podle něj bylo Muzeum českého karosářství připravováno jako předražený projekt, předražená byla i kalkulace za archeologický průzkum a jen za projektování se dalo téměř 9 milionů korun.

"Vlastní provoz byl také směrován jako transfer peněz někam jinam z městské kasy. Protože byl v minulém zastupitelstvu kolega Jiří Junek, tak si připravil projekt, kterým přetransformuje peníze z města směrem k Regionálnímu muzeu, které je krajské a není naše," řekl starosta Miloslav Soušek.

Řeší, kdo poškodil městskou kasu

Ředitel Regionálního muzea jeho slova odmítá. "Lidově řečeno, starostovi teče do bot. Promrhal dva a půl roku, které měl na realizaci Muzea českého karosářství. Nyní tak hrozí, že přijdeme o desítky milionů unijních peněz," řekl Jiří Junek. Starosta podle něj poškodil městskou kasu.

"Jednoznačně nikoliv já, ale on poškodil městskou kasu a z toho by se měl zodpovídat. Jako radní jsem žádný projekt nepřipravoval. Muzeum českého karosářství v březnu před dvěma lety odsouhlasilo současné zastupitelstvo města pod vedením starosty Souška jasnou většinou 15 hlasů z 19 přítomných," uvedl Junek.

Původně mělo stát muzeum karosářství 104 milionů korun. Město snížilo původní projektové náklady na 88 milionů, soutěží se investor dostal na příznivou cenu 47 milionů korun. Nové náklady na zajištění statiky mohou zvýšit tuto částku přibližně o čtyři miliony korun. Stavba se může zpozdit asi o půl roku. Pokud nebude hůř.

"Může to dojít do stadia, kdy se ukáže, že je projekt špatný, a nám nezbude nic jiného než říci, že ho nefinancujeme z evropských peněz, ale z vlastních. Ale muzeum karosářství není největší problém Vysokého Mýta, to je marginální záležitost. Většími jsou přestavba bazénu, regenerace sídlišť z padesátých let, dodělání kulturního stánku, parků, silnic a chodníků," dodal Miloslav Soušek.Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Hoch upadl do kómatu po operaci mandlí, postup nemocnice řeší policie

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Policie prověřuje vážné poškození zdraví osmiletého chlapce, který loni v květnu podstoupil operaci mandlí v pardubické...Na Pardubicku havaroval autobus se šedesáti lidmi, polovina má zranění

Na Pardubicku havaroval linkový autobus.

U Časů na Pardubicku odpoledne havaroval linkový autobus, převrátil se na bok do pole. Podle záchranné služby v něm...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...

VIDEO: Smutný výlov. Kvůli nákaze musejí hospodáři všechny ryby udusit

V Břehách na Přeloučsku začal výlov rybníka Buňkov. Veterinární správa nařídila...

Tradiční výlov rybníka Buňkov na Přeloučsku se ve středu změnil pro muže ve vysokých holínkách ve smutnou podívanou....

Další z rubriky

Po nehodě autobusu zůstává v nemocnicích 15 lidí, hlavně na pozorování

Specializovaná firma odváží havarovaný autobus.

Po čtvrteční havárii autobusu u Dolních Ředic na Pardubicku zůstává v nemocnicích patnáct lidí. Mají hlavně lehká...

Pole u nové části D35 se změní v parkoviště, ale bez tankování i jídla

kamion, odpočívadlo (ilustrační snímek)

Blížící se výstavba dálnice D35 zahrnuje vedle vzniku komunikace se čtyřmi pruhy, velkých mostů a křižovatek také...

Pardubická MHD musí s novinkami počkat na nové výběrové řízení

Nejmodernější část trolejbusové flotily pardubického Dopravního podniku, vůz

Vedení Dopravního podniku města Pardubic se rozhodlo vyhlásit novou soutěž na elektronický odbavovací systém. Původní...

Najdete na iDNES.cz