Stavbu muzea aut ve Vysokém Mýtě mohou ukončit propadlé stropy

  8:56aktualizováno  8:56
Původně mělo být Muzeum českého karosářství ve Vysokém Mýtě otevřeno letos na podzim. Propadlé stropy suterénu však dlouho připravovanou stavbu zpozdily. Dokonce je podle vedení města možné, že muzeum vůbec nevznikne.

Tyto proslulé exponáty Regionálního muzea by neměly v chystaném Muzeu českého karosářství chybět. Foto: Michal Klíma, MAFRA

V historické budově soudu na vysokomýtském náměstí, kde má část muzea vzniknout, se během rekonstrukce začaly propadat podzemní prostory. Část suterénu zmizela.

Stavba se tak prodraží a vedení města začalo váhat, zda má v budování muzea vůbec pokračovat. Byť 60 procent nákladů zaplatí Evropská unie.

"Nezbývá nic jiného, než vlastní projekt předělat a nejdříve provést statickou sanaci. Pak se teprve můžeme bavit o tom, co bude dál," řekl starosta Miloslav Soušek. Existuje šance, že vyšší náklady kvůli propadlému suterénu uhradí dotace Evropské unie.

Třeba zůstane jen u rekonstrukce budov

Ale ve hře je podle starosty i zastavení přeměny budov bývalého soudu a věznice na muzeum. A to pokud Regionální rada rozdělující peníze posunutí termínu prací neodsouhlasí.

"Počkáme si, jak dopadne zbytek statického průzkumu, potom se rozhodneme, co dál. Podíl města měl být 27 milionů korun. My jsme za něj schopni provést pouhou rekonstrukci budov. Možná to nebude tak megalomanská stavba, ale neohrozí město. Máme větší priority než existence muzea, v němž se neuvěřitelným způsobem plýtvá," řekl Miloslav Soušek.

Podle něj bylo Muzeum českého karosářství připravováno jako předražený projekt, předražená byla i kalkulace za archeologický průzkum a jen za projektování se dalo téměř 9 milionů korun.

"Vlastní provoz byl také směrován jako transfer peněz někam jinam z městské kasy. Protože byl v minulém zastupitelstvu kolega Jiří Junek, tak si připravil projekt, kterým přetransformuje peníze z města směrem k Regionálnímu muzeu, které je krajské a není naše," řekl starosta Miloslav Soušek.

Řeší, kdo poškodil městskou kasu

Ředitel Regionálního muzea jeho slova odmítá. "Lidově řečeno, starostovi teče do bot. Promrhal dva a půl roku, které měl na realizaci Muzea českého karosářství. Nyní tak hrozí, že přijdeme o desítky milionů unijních peněz," řekl Jiří Junek. Starosta podle něj poškodil městskou kasu.

"Jednoznačně nikoliv já, ale on poškodil městskou kasu a z toho by se měl zodpovídat. Jako radní jsem žádný projekt nepřipravoval. Muzeum českého karosářství v březnu před dvěma lety odsouhlasilo současné zastupitelstvo města pod vedením starosty Souška jasnou většinou 15 hlasů z 19 přítomných," uvedl Junek.

Původně mělo stát muzeum karosářství 104 milionů korun. Město snížilo původní projektové náklady na 88 milionů, soutěží se investor dostal na příznivou cenu 47 milionů korun. Nové náklady na zajištění statiky mohou zvýšit tuto částku přibližně o čtyři miliony korun. Stavba se může zpozdit asi o půl roku. Pokud nebude hůř.

"Může to dojít do stadia, kdy se ukáže, že je projekt špatný, a nám nezbude nic jiného než říci, že ho nefinancujeme z evropských peněz, ale z vlastních. Ale muzeum karosářství není největší problém Vysokého Mýta, to je marginální záležitost. Většími jsou přestavba bazénu, regenerace sídlišť z padesátých let, dodělání kulturního stánku, parků, silnic a chodníků," dodal Miloslav Soušek.

Nejčtenější

Nedávejte mi nic! Letáky o chování k bezdomovcům rozdává sám starosta

Starosta Svitav David Šimek se postavil do čela  protialkoholní kampaně.

Ve Svitavách vstoupila do ostré fáze kampaň radních, kteří u obchodních center začali kolemjdoucí přesvědčovat, aby...

Větev propíchla sedadlo spolujezdce v jedoucím autě, řidič vyvázl

Větev nezastavilo ani sedadlo spolujezdce. Řidič jel naštěstí sám.

O obrovském štěstí může vyprávět řidič z Orlickoústecka, kterému čelním sklem za jízdy prolétla až do auta silná větev....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

VIDEO: Louka skrývala šedesát zlatých dukátů z třicetileté války

Nalezené mince pocházejí zřejmě z tehdejších Uher.

Šedesát zlatých dukátů ze 16. a 17. století ukrývala louka nedaleko Králík na Orlickoústecku. Jedinečný soubor mincí,...

Deset porážek v řadě. Hokejové Pardubice se topí víc než za Rohlíka

Pardubičtí fanoušci na úterním zápase se Zlínem vyvěsili transparent s...

Pardubické Dynamo opět přepsalo ty nejčernější stránky své historie a v neděli zaknihovalo desátou porážku v řadě....

Další z rubriky

Chrudimský festival je v ohrožení, pěvkyně Pecková čeká na omluvu

Pecka jako Pecková. Napůl žertem míněný název chrudimského festivalu Zlatá...

Po dvou ročnících možná skončí v Chrudimi festival Zlatá Pecka, který založila operní pěvkyně Dagmar Pecková s podporou...

VIDEO: Louka skrývala šedesát zlatých dukátů z třicetileté války

Nalezené mince pocházejí zřejmě z tehdejších Uher.

Šedesát zlatých dukátů ze 16. a 17. století ukrývala louka nedaleko Králík na Orlickoústecku. Jedinečný soubor mincí,...

Na Dolní Moravě startuje zimní sezona. Někde ještě čekají na sníh

Být první na svahu? V resortu Dolní Morava si můžete rezervovat jízdu na...

Lyžařská sezona v Pardubickém kraji začíná. Zatím sice jen v nejvýše položeném středisku v Dolní Moravě, ostatní se...

Najdete na iDNES.cz