Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za nepovedenou operaci ruky pacientka vysoudila dva miliony

  16:49aktualizováno  16:49
Pacientka, která doplatila na nepovedenou operaci syndromu karpálního tunelu na levé ruce, svůj spor s nemocnicí vyhrála. Odvolací soud v Pardubicích víceméně potvrdil předchozí výrok okresního soudu a Nemocnice Pardubického kraje zaplatí dvaapadesátileté ženě 1,783 milionu korun, přičemž ji už předtím zaplatila za poškození zdraví přes 400 tisíc korun.

Ilustrační snímek | foto: Revolver Revue

„Vzhledem k tomu, co si paní vytrpěla, je to solidní rozsudek. Je šťastná, že to snad konečně skončilo a odvolací soud v převážné části potvrdil rozsudek soudu prvního stupně,“ řekl právní zástupce pacientky Mário Švehelka.

Mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje rozsudek komentoval stručně. „Společnost Nemocnice Pardubického kraje respektuje rozhodnutí soudu a nyní bude zvažovat další kroky ve spolupráci s pojišťovnou,“ řekl mluvčí Pavel Kožený.

Rozsudek je pravomocný, není proti němu odvolání, ve hře je však případné dovolání k Nejvyššímu soudu.

Soudci pobočky Krajského soudu v Pardubicích v pondělí přiřkli pacientce přes milion korun za ztížení společenského uplatnění, přes 400 tisíc korun jako bolestné a necelých 300 tisíc korun jako náhradu za ztrátu výdělku.

Soud nemocnici také uložil, aby zaplatila náklady řízení před okresním soudem, soudní poplatek ze žaloby a náklady státu za odvolací řízení v celkové výši přes 450 tisíc korun.

Spor se vlekl dlouho. Žena, pravačka, se operaci levé ruky podrobila už v roce 2008, kdy ji operatér v chrudimské nemocnici omylem přeťal střední nerv a ochrnula jí ruka. Tentýž den se to snažili napravit lékaři v pardubické nemocnici.

Po třetí operaci o dva roky později u specialistů ve Vysokém nad Jizerou se navíc ukázalo, že sešití v Pardubicích bylo zřejmě provedeno příliš silným šicím materiálem a zřejmě v nesprávné pozici.

Ženě se dlouho nepodařilo získat utajovanou zdravotnickou dokumentaci, chrudimská nemocnice ji vydala až po soudní žalobě.

„Nemocnice se za poškození zdraví neomluvila, ani jí nenabídla žádné odškodnění. Právě naopak přistoupila k zatajení dokumentace, jejíhož vydání se musela žalobkyně domáhat soudní cestou,“ uvedla soudkyně Lenka Knapčoková.

Včasné přiznání chyby může být výhodnější

V průběhu řízení byly sloučeny chrudimská a pardubická nemocnice a její nástupce akciovka Nemocnice Pardubického kraje je zodpovědná za oba chirurgické zákroky.

„Je bezpředmětné posuzovat, které zdravotnické zařízení způsobilo žalobkyni více škody, podílelo se na ní větší, či menší mírou,“ řekla soudkyně Lenka Knapčoková.

Podle předsedy senátu Miloše Zdražila je to další kauza, při které jsou délka řízení a složitost sporu podstatně ovlivněny tím, že zdravotnická zařízení hned zpočátku odmítají svoji odpovědnost.

„S poškozenými si hraji jakoby na schovávanou a to všechno považujeme ve výsledku za kontraproduktivní. Pokud by přiznaly své pochybení a jednaly s pacienty tak, aby to pro ně nebylo ponižující, přiznali se k chybě, která se může stát, tak by potom mimosoudní řízení nemuselo dospět k tak vysokým částkám a minimálně by si nemocnice ušetřily náklady soudního řízení a právního zastoupení, které jsou značně vysoké,“ řekl soudce Zdražil. Dodal, že ovšem chápe, že roli hraje i stanovisko příslušné zdravotní pojišťovny.

V tomto případě byla poškozená pacientka navíc zdravotnice. „Trochu ji mrzí, že i když byla zaměstnankyní nemocnice, tak ta se k tomu nepostavila více čelem. Ale na druhou stranu si uvědomuje, že zpočátku byla nemocnice v Pardubicích velmi vstřícná a její postup se změnil poté, co na ni přešly závazky chrudimské nemocnice,“ řekl advokát Švehelka.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Sportovní park v Pardubicích rozpohyboval tisícovky dětí

Sportovní park Pardubice. (11.8.2018)

Kdo chtěl o víkendu zaparkovat v centru Pardubic, zejména tedy v blízkosti soutoku Labe a Chrudimky, brzy zjistil, že...

Řidič skútru zahynul na okraji Chrudimi, střetl se s nákladním autem

Střet řidiče skútru s kamionem u Sobětuch na Chrudimsku skončil tragicky.

Po střetu s nákladním autem zemřel odpoledne na okraji Chrudimi sedmapadesátiletý řidič skútru. Silnice od Chrudimi na...

Policie pátrá po dvojici mužů, kteří vyhrožovali ženě zabitím a okradli ji

Kriminalisté pátrají po dvojici mladých mužů, kteří na nábřeží Závodu míru v...

Kriminalisté se zabývají případem loupeže v Pardubicích. Dvojice mladých mužů na nábřeží Závodu míru okradla 59letou...

Najdete na iDNES.cz