Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za nepovedenou operaci ruky pacientka vysoudila dva miliony

  16:49aktualizováno  16:49
Pacientka, která doplatila na nepovedenou operaci syndromu karpálního tunelu na levé ruce, svůj spor s nemocnicí vyhrála. Odvolací soud v Pardubicích víceméně potvrdil předchozí výrok okresního soudu a Nemocnice Pardubického kraje zaplatí dvaapadesátileté ženě 1,783 milionu korun, přičemž ji už předtím zaplatila za poškození zdraví přes 400 tisíc korun.

Ilustrační snímek | foto: Revolver Revue

„Vzhledem k tomu, co si paní vytrpěla, je to solidní rozsudek. Je šťastná, že to snad konečně skončilo a odvolací soud v převážné části potvrdil rozsudek soudu prvního stupně,“ řekl právní zástupce pacientky Mário Švehelka.

Mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje rozsudek komentoval stručně. „Společnost Nemocnice Pardubického kraje respektuje rozhodnutí soudu a nyní bude zvažovat další kroky ve spolupráci s pojišťovnou,“ řekl mluvčí Pavel Kožený.

Rozsudek je pravomocný, není proti němu odvolání, ve hře je však případné dovolání k Nejvyššímu soudu.

Soudci pobočky Krajského soudu v Pardubicích v pondělí přiřkli pacientce přes milion korun za ztížení společenského uplatnění, přes 400 tisíc korun jako bolestné a necelých 300 tisíc korun jako náhradu za ztrátu výdělku.

Soud nemocnici také uložil, aby zaplatila náklady řízení před okresním soudem, soudní poplatek ze žaloby a náklady státu za odvolací řízení v celkové výši přes 450 tisíc korun.

Spor se vlekl dlouho. Žena, pravačka, se operaci levé ruky podrobila už v roce 2008, kdy ji operatér v chrudimské nemocnici omylem přeťal střední nerv a ochrnula jí ruka. Tentýž den se to snažili napravit lékaři v pardubické nemocnici.

Po třetí operaci o dva roky později u specialistů ve Vysokém nad Jizerou se navíc ukázalo, že sešití v Pardubicích bylo zřejmě provedeno příliš silným šicím materiálem a zřejmě v nesprávné pozici.

Ženě se dlouho nepodařilo získat utajovanou zdravotnickou dokumentaci, chrudimská nemocnice ji vydala až po soudní žalobě.

„Nemocnice se za poškození zdraví neomluvila, ani jí nenabídla žádné odškodnění. Právě naopak přistoupila k zatajení dokumentace, jejíhož vydání se musela žalobkyně domáhat soudní cestou,“ uvedla soudkyně Lenka Knapčoková.

Včasné přiznání chyby může být výhodnější

V průběhu řízení byly sloučeny chrudimská a pardubická nemocnice a její nástupce akciovka Nemocnice Pardubického kraje je zodpovědná za oba chirurgické zákroky.

„Je bezpředmětné posuzovat, které zdravotnické zařízení způsobilo žalobkyni více škody, podílelo se na ní větší, či menší mírou,“ řekla soudkyně Lenka Knapčoková.

Podle předsedy senátu Miloše Zdražila je to další kauza, při které jsou délka řízení a složitost sporu podstatně ovlivněny tím, že zdravotnická zařízení hned zpočátku odmítají svoji odpovědnost.

„S poškozenými si hraji jakoby na schovávanou a to všechno považujeme ve výsledku za kontraproduktivní. Pokud by přiznaly své pochybení a jednaly s pacienty tak, aby to pro ně nebylo ponižující, přiznali se k chybě, která se může stát, tak by potom mimosoudní řízení nemuselo dospět k tak vysokým částkám a minimálně by si nemocnice ušetřily náklady soudního řízení a právního zastoupení, které jsou značně vysoké,“ řekl soudce Zdražil. Dodal, že ovšem chápe, že roli hraje i stanovisko příslušné zdravotní pojišťovny.

V tomto případě byla poškozená pacientka navíc zdravotnice. „Trochu ji mrzí, že i když byla zaměstnankyní nemocnice, tak ta se k tomu nepostavila více čelem. Ale na druhou stranu si uvědomuje, že zpočátku byla nemocnice v Pardubicích velmi vstřícná a její postup se změnil poté, co na ni přešly závazky chrudimské nemocnice,“ řekl advokát Švehelka.
Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Další z rubriky

I přes lákadlo milionů z Unie pardubičtí radní neprosadili plán dopravy

Naostro začnou trolejbusy po nových tratích jezdit od neděle.

Nové trolejbusové tratě, zastávky, točny, ale také nákupy nových strojů či stavby cyklostezek a lávek. Vše za podpory...

Vichr na Svitavsku sroloval plechovou střechu mlýna, hasiči ji strhli

V Městečku Trnávka hasiči likvidovali následky silného větru, který utrhl...

Hasiči v neděli po poledni zasahovali v obci Městečko Trnávka na Svitavsku, kde se utrhla střecha mlýnu. Srolovaný...

Pardubičtí radní chtějí využít úspěch a plánují prodávat hokejové Dynamo

Pardubičtí fanoušci si přejí z dvojzápasu s Třincem aspoň bod.

Už v pondělí vypsat výběrové řízení na kupce Dynama Pardubice. Do třiceti dnů vybrat nového většinového majitele klubu...

Najdete na iDNES.cz