Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když moc nenasněží, dočkají se řidiči nové silnice u Parama do Vánoc

  11:03aktualizováno  11:03
Značný pohyb dělníků a techniky je denně k vidění na stavbě silnice u pardubického Parama. Pokud se výrazně nezhorší počasí, otevře se rozšířená polovina v prosinci.

Největší pohyb lidí a techniky je stále k vidění na stavbě mostů. | foto: Martin Švec, MAFRA

Ještě před několika dny by si silničáři pohybující se po stavbě nové části silnice řádně zamazali boty. To je ovšem minulostí, jelikož na rostoucí polovině silnice I/37 mířící od kruhového objezdu na Hradec Králové je nyní povrch natolik zpevněný dalším materiálem, že už chybí položit jen vrstvy asfaltu. Dokončení a zprovoznění se plánuje do Vánoc.

Stavba u Parama

Probíhá pokládka konstrukčních vrstev, obrubníků, dosypává se zemina do středního dělicího pásu. Připravuje se také podklad pro cyklostezku. V tomto týdnu zahájí silničáři pokládku tří asfaltových vrstev. Na všech mostech jsou kompletně hotové spodní stavby, nosné konstrukce i vrchní desky. V minulých dnech stavbaři položili litý asfalt a izolace či připevnili římsy. Došlo také k vybetonování budoucí zastávky MHD u Parama.

„S převedením dopravy na nově vybudovanou část počítáme v týdnu od 19. do 23. prosince,“ říká Stanislav Král z úseku výstavby pardubické pobočky Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Radost řidičů z otevření celé stavby by ovšem byla předčasná. Zároveň totiž bude uzavřený v současnosti využívaný úsek silnice, která se bude následně opravovat.

Oproti prvotním plánům při zahájení výstavby ale silničáři zprovozní i dvojici mostů, které na stavbě v minulých měsících vyrostly. Dokončení se tak brzy dočká jak kratší most přes železniční koridor, tak i delší šikmý vedoucí přes trať Pardubice - Hradec Králové.

Možnost jízdy přes oba mosty přitom bude klíčová pro zklidnění dopravy v okolí stavby. „Situace by se měla razantně zlepšit,“ podotýká Král.

Řidiči si na kolony stěžují delší dobu. Kritizují, že zprovoznění nového kruhového objezdu na konci prázdnin se na zlepšení rušného provozu zásadně neprojevilo. Silničáři ovšem stále opakují, že za každodenní kolony může provizorní přemostění nad hradeckou tratí.

Dočasný most totiž nemá patřičnou nosnost a parametry, které by umožnily současný průjezd objemnějších kamionů. Při odbočení z Dukly ve směru na Hradec se proto tvoří dlouhé kolony.

„Ucpává se to kvůli provozu na provizorním mostu, což poté odpadne, a řidičům by se mělo jezdit lépe. Pořád to ale bude stavba, a dokud nebude definitivně hotová, určitá omezení tady budou,“ upozorňuje Král.

Počasí zatím není překážkou

Na stavbě je stále rušno, jelikož zde pracuje kolem 120 lidí. Otevření téměř kilometr dlouhého úseku by tak mohlo oddálit pouze výrazně nevlídné počasí. To stávající s teplotami nad nulou silničářům nahrává.

„Vzhledem k průběhu zim v Pardubicích nepředpokládáme, že by mělo počasí zásadní vliv. Nicméně stavba je živý organismus a vždy se může zpozdit, ale muselo by to být něco výjimečného. Když však bude týden minus deset a vrstva sněhu, pak by to byla komplikace,“ připouští Král.

Výše rtuti v teploměru je zásadní pro plánovanou pokládku tří asfaltových směsí. Tu nynější teploty neohrožují. Zcela funkční bude od prosince rovněž přímý pruh, po němž řidiči míří při cestě od Hradce na Chrudim. Nyní musí kvůli opravě dříve využívané části silnice v těsné blízkosti železniční tratě jezdit přes „kruhák“, což motoristům odpadne a křižovatce se vyhnou.

S otevřením počítali silničáři dříve, ale ve finále k němu dojde také až před Vánocemi. „Nakonec jsme to nechali najednou, protože se na úplném konci ještě obnoví povrch a už jsme dopravní opatření nechtěli měnit. Proto to bude hotové naráz,“ objasňuje Král.

Bypass od Dukly se ještě neotevře

Naopak připojovací pruh vedoucí od Dukly na Hradec zůstane i nadále zavřený, a to ryze z bezpečnostních důvodů.

„Na krátkém úseku by se nám sbíhaly tři pruhy a vznikalo by kolizní místo. To se nám jeví jako rizikové,“ říká Král.

S tím souvisí i uzavření pásu pro vozy MHD, které budou mít po dokončení stavby svůj samostatný pruh vedle dvou pro ostatní auta. O puštění osobáků i kamionů na volný pás ale silničáři neuvažovali.

„Pořád je to totiž provizorní stav a musíme si nechat prostor pro techniku pracující na stavbě. Na mostech by nám to ani šířkově nevycházelo, jelikož tam budeme muset umístit dočasná betonová svodidla, která taky nějaké místo zaberou. Ale jelikož auta pojedou od křižovatky na Hradec přímo bez zastavení, tak tady to pojede bez problémů,“ uvádí Král.

Po prosincovém převedení dopravy na novou polovinu se práce přesunou na současnou dosluhující silnici. Na ní se silničáři „nezakousnou“ tolik do podloží, a proto by oprava neměla trvat dlouho. Podstatně více času zabere rekonstrukce starého mostu přes koridor.

„Tam budou nejsložitější a časově nejnáročnější práce. Konstrukce se musí zdemolovat, zpevní se opěry a vybuduje nová konstrukce, “ popisuje Král další postup.

Vedle silnice se kompletně opraví i rozpadající se zídka, která drží násep železniční tratě na Chrudim. Vliv na provoz železnice to ale mít nebude.

Ačkoliv oprava silnice skončí dříve než v případě mostu, tak využití obou polovin v plné šíři silničáři řidičům neumožní. Důvod je prostý.

„Převedení nebude možné, jelikož bychom museli opět vybudovat nějaký dočasný přejezd přes střední dělící pás, což by na těch pár měsíců bylo neekonomické,“ dodává Král.

Autor:Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Další z rubriky

Rozpočet České Třebové myslí také na atlety, tenisty a bikery

Jaroslav Zedník

Českotřebovští zastupitelé odsouhlasili příjmy a výdaje města pro letošní rok. Rozpočet bude ve výši téměř 366 milionů...

Vichr na Svitavsku sroloval plechovou střechu mlýna, hasiči ji strhli

V Městečku Trnávka hasiči likvidovali následky silného větru, který utrhl...

Hasiči v neděli po poledni zasahovali v obci Městečko Trnávka na Svitavsku, kde se utrhla střecha mlýnu. Srolovaný...

Pardubice uvidí po třech letech play off. Hráči se těší na sílu od fandů

Třinecký Martin Růžička se snaží překonat brankáře Ondřeje Kacetla z Pardubic.

Příznivce Dynama Pardubice čeká hokejový víkend. V ideálních termínech se dvakrát představí na domácím ledě jejich...

Najdete na iDNES.cz