Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na sametové výročí míří do Svitav Plastici, Pardubice odbudou studenti

  13:50aktualizováno  13:50
Zatímco v menších městech kraje radnice organizují připomínky 25. výročí Sametové revoluce, v Pardubicích musí vše obstarat studenti univerzity. Největší akce čeká na Svitavy, kde 17. listopadu zahraje kapela The Plastic People of the Universe.

Před pětadvaceti lety se po celé zemi scházeli tisíce lidí, letos budou oslavy v Pardubicích komorní. (Ilustrační snímek) | foto: Vít Mádr

S ohledem na datum v kalendáři zní věta mluvčí Univerzity Pardubice Valerie Wágnerové až depresivně. V krajském městě se 25. výročí pádu komunismu bude oficiálně připomínat na jediném místě.

„Univerzita Pardubice - jako jediná instituce v Pardubicích - připravila pro akademickou obec i veřejnost speciální program, jímž slaví státní svátek a připomíná historické události 17. listopadu, které mají své vazby na vysokoškolskou půdu a od kterých již uplynulo 25 let,“ uvedla Wágnerová s tím, že oslavy na univerzitní půdě se budou konat celý týden.

Samotný vzpomínkový akt ke Dni boje za svobodu a demokracii proběhne v pátek od 18:30 hodin před Univerzitní knihovnou. Nutno dodat, že ani u vysoké školy se nejedná o žádnou monstr akci. Vzpomínky se účastní vždy jen pár desítek lidí.

„Předseda studentské rady inženýr Martin Šanda a rektor univerzity Miroslav Ludwig při této příležitosti krátce promluví a položí k pamětní desce u vstupu do univerzitního areálu květiny. Vzpomínkový akt doprovodí tradičně zpěvem Vysokoškolský umělecký soubor Pardubice,“ dodala Wágnerová.

Radnice sama nic podle tiskového mluvčí magistrátu Šimona Hradního nechystá. To je přitom ve velkém rozporu s tím, jak se k jubileu postavili zástupci menších měst. Asi největší akci chystají svitavští.

„Plastici zrovna měli čas..“

V pondělí 17. listopadu přijede do Svitav rocková kapela a symbol undergroundu předlistopadového Československa The Plastic People of the Universe. Nápad se zrodil v hlavě Petra Mohra, který před 25 lety zakládal Občanské fórum v Jičíně a dnes je ředitelem kulturních služeb ve Svitavách.

„Napadlo mě loni oslovit Plastiky, jestli by zrovna tenhle den neměli čas. K mému překvapení čas měli. I když jejich manažer říkal, že jde o exponované datum, byli jsme zkrátka první,“ neskrývá radost Petr Mohr.

Koncertu v Bílém domě bude na náměstí od půl šesté večer předcházet setkání připomínající atmosféru listopadových dnů roku 89. Tu připomenou dobové záběry nejen ze Svitav.

„Zazpíváme si hymnu a František Černý by měl zahrát písničky Karla Kryla,“ dodal Mohr. Vzpomínkovou akci bude v Bílém domě provázet výstava fotografií z předrevolučních Svitav.

Svitavy nebudou jediným městem, kde si budou půlkulaté výročí od sametu připomínat. Litomyšl otevře v zámeckém sklepení bezplatně expozici se známou voskovou plastikou Srdce pro Václava Havla. Expozice bude otevřena od 14 do 19 hodin.

„Od dvou do půl třetí a potom ještě od půl páté do pěti mají návštěvníci možnost setkat se s autory Lukášem Gavlovským a Romanem Švejdou,“ připomíná Jan Pikna za Smetanovu Litomyšl.

Listopad si připomenou i v Jevíčku. Při scénickém čtení s názvem Listování - Mé dětství v socialismu si známé osobností připravily mozaiku příběhů a vzpomínek na svoje dětství. Návštěvníci s nimi mohou zavzpomínat na dobu, která měla trvat na věčné časy. Akce se koná v sále zámečku od 18 hodin.

Lanškroun zase zve lidi v pondělí od 16 hodin do městského kina, kde se je připravený vzpomínkový program spojený s projekcí.

Letohrad bude vzpomínat v pondělí od 17 hodin v restauraci Nový dvůr, kde se promítnou záběry z generální stávky ve městě.

Autoři: ,


Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

Sportovní park v Pardubicích rozpohyboval tisícovky dětí

Sportovní park Pardubice. (11.8.2018)

Kdo chtěl o víkendu zaparkovat v centru Pardubic, zejména tedy v blízkosti soutoku Labe a Chrudimky, brzy zjistil, že...

Soupisky pro podzimní volby na radnice jsou v Pardubickém kraji už uzavřené

Radnice Pardubice.

V Pardubicích podalo kandidátku do komunálních voleb 15 uskupení, v roce 2014 jich bylo 17. V ostatních velkých městech...

Najdete na iDNES.cz