Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Originální zlatá slza dojímá po Šanghaji a Ostravě diváky v Litomyšli

  22:40aktualizováno  20. června 10:22
Obrovská zlatá slza, která se podílela na úspěchu české expozice na výstavě Expo 2010 v Šanghaji, je k vidění v Litomyšli. Týden ji mohou obdivovat nejen návštěvníci festivalu Smetanova Litomyšl. Přispějí tak na konto charitativní organizace Naděje.

Zlatá slza a muži v černém na výstavě v Litomyšli | foto: Michal Klíma, MAFRA

Před 17. hodinou obstoupili bodyguardi podstavec, který ukrýval unikátní dílo Federica Díaze. Osmdesáticentimetrovou slzu pokrývá vrstva 24karátového zlata.

"Právě jsme odhalili symbol naděje, porozumění a lidské pospolitosti," řekl autor v Novém kostele v Litomyšli.

Zlatá slza a její autor Federici Diaz na výstavě v Litomyšli
Zlatá slza a muži v černém na výstavě v Litomyšli

Socha je umístěna mezi plastikou dvou kruhů od Karla Malicha a stolem Páně. V kostele nebude dělat radost jen věřícím, výtěžek ze vstupného, které je 50 korun, půjde charitativní organizaci Naděje.

LacrimAu

V Litomyšli vystavený originál slzy s názvem LacrimAu symbolizuje dvě polohy emocí - radost a smutek. Její název je kombinací latinského výrazu pro slzu a chemické značky zlata. Přestože nakonec není vyrobena celá z tuny zlata, do českého pavilonu na Expu přilákala několik milionů lidí. V Litomyšli bude slza k vidění ještě celý příští týden, denně od 10 do 18 hodin.
Pak podle autora LacrimAu poputuje do Brooklynského muzea v New Yorku.

Upřesnění: V článku bylo původně mylně uvedeno, že v Litomyšli je vystavena kopie LacrimAu. Za nepřesnost se omlouváme. Redakce iDNES.cz.

"Ze vstupného chceme také uhradit část pětimilionového dluhu, který vznikl při stavbě kostela, " uvedl kazatel Daniel Smetana. Na výstavu probíhající do 26. června láká také školní výlety.

Výstavu slzy domluvil litomyšlský galerista Zdeněk Sklenář, který na výstavě Expo sklidil úspěch s ilustracemi Opičího krále.

"Když se řekne slovo slza, jeho význam všichni známe. Pro mě je ale dnes slza symbolem obrovské vizionářské síly, kterou její tvůrce předvedl při shánění sponzorů, aby mohla vzniknout, " řekl Sklenář.

O zlatu pro výrobu slzy jednala dokonce česká vláda, původně ho měla být tuna. Nakonec muselo být dílo skromnější. Na Expu tvořila slza součást rozsáhlejšího projektu.

Nacházela se ve skleněné krychli, do níž směl vstoupit jen každý pětistý návštěvník českého pavilonu. Ve speciálním křesle pak byly při pohledu na kapku snímány jeho reakce, po jejichž vyhodnocení automatická pipetovací stanice namíchala z různých esencí osobní vůni.

V českém pavilonu na výstavě Expo budila zlatá slza velkou pozornost, podívat se na ni přišlo několik milionů lidí. Už začátkem roku se ukázala v Ostravě, jak můžete vidět i na archivním videu.

Autoři: ,


Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Jako pěst na oko, stěžují si lidé ve Třebové na novou tenisovou halu

V České Třebové vzniká nová tenisová hala. Neobejde se bez kritiky sousedů.

Spory mezi obyvateli České Třebové a vedením města vyvolala stavba nové tenisové haly. Lidé, kteří žijí v okolí, si...

Tisíce sportovců, ale i vědci, jdou dnes do akce. Park se otvírá

Olympijský park Pardubice

Minimálně dvanáct tisíc lidí, kteří si už pořídili hrací karty, mají dnešní datum vyznačené v kalendáři. Začíná totiž...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Najdete na iDNES.cz