VIDEO: Bojovalo se i po Mnichovu. Ordneři neměli šanci ani tentokrát

  11:08aktualizováno  11:08
O víkendu si v Brněnci na Svitavsku historickou ukázkou bojů mezi příslušníky československé armády a německými ordnery připomněli méně známé události z října 1938. Účinkující ani místní neodradili od rekonstrukce ani provazy deště.

Málokdy se stane, aby policie na několik minut úplně zastavovala provoz na mezinárodní silniční tepně, pokud nejde zrovna o nehodu. Jednou za pět let na konci prázdnin se této výsady mezi Svitavami a Brnem dočká Brněnec, aby místní mohli uprostřed obce uctít památku čtyř padlých československých vojáků, kteří se před 80 lety nebáli a po „Mnichovu“ se zbraní v ruce mohli v těchto místech bránit hranice okleštěného Československa.

Fotogalerie

Po záboru Sudet se totiž německým ordnerům nelíbilo, že by Moravská Chrastová, dnes místní část Brněnce, měla zůstat součástí Československa, přestože v ní většinu obyvatel tvořili Češi. V noci z 30. na 31. října 1938 se proto na pět set zfanatizovaných příslušníků sudetoněmeckého Freikorpsu rozhodlo obec zabrat.

To si však nenechali líbit českoslovenští vojáci pod vedením plukovníka Karla Čejky, kteří nakonec ordnery z obce vyhnali do doby, než byla Moravská Chrastová zařazena do jiného pásma záboru a bez boje ji v listopadu obsadila německá armáda.

„Šlo na hranicích o jedinou událost svého druhu, o jediný boj. Československá armáda nikde ze zbraní v ruce na obranu pomnichovských hranic nevystoupila. Ani nesměla. Všichni vojáci jeli osvobodit Chrastovou včetně četníků dobrovolně,“ řekla historička Jitka Gruntová k pomnichovským událostem.

Rekonstrukce událostí doprovázená zápasy a přestřelkami mezi četníky, vojáky a grázly ze sudetoněmeckého Freikorpsu byla vrcholem sobotního programu. Historickou ukázku osvobození Moravské Chrastové od ordnerů, kterou nakrátko přerušil i průjezd skutečné sanity, předvedlo za silného deště před Lidovým domem několik klubů vojenské historie včetně četníků z Pardubic.

K dispozici byl i kulomet henleinovců

Ojedinělost bojové ukázky vyzdvihl Jan Nešněra z Vojensko - historického muzejního spolku v Trutnově, který se do boje o Moravskou Chrastovou zapojil v obsazení ordnerů.

„Akce pro nás byla výjimečná tím, že boje se před Lidovým domem skutečně odehrály. Navíc boje se uskutečnily až po záboru Sudet. Snažili jsme se proto ukázku pojmout skutečně autenticky a dodat ji náležitou razanci. Měli jsme i kulomet, který měli v té době henleinovci k dispozici,“ uvedl předseda spolku Jan Nešněra v roli ordnera v černém žaketu.

Nejčtenější

Rajčata zaplevelila koryto řeky ve Svitavách, právě dozrávají

V korytu rostou nejrůznější druhy rajčat. jen si vybrat - cherry, keříková či...

Koryto řeky Svitavy připomíná v těchto dnech rajčatovou plantáž. Rostliny vyrašily mezi velkými „šutry“ na břehu...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni, zabavila i auta

Královehradecká zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni

Orlickoústečtí kriminalisté zaměření na drogovou trestnou činnost ve spolupráci s královéhradeckou zásahovkou udeřili v...

Dvaaosmdesátiletá řidička převrátila „stodvacítku“ na střechu

Policisté vyčíslili škodu na Škodě 120L na deset tisíc korun.

Dvaaosmdesátiletá řidička nezvládla v úterý odpoledne řízení své škodovky u Kostěnic na Pardubicku. Pro těžce zraněnou...

Žák zdemoloval dveře, lavice i podlahu, podle znalce byl nepříčetný

Ilustrační snímek

Vykopnuté dveře na dámské toaletě, zdemolované lavice i proražené linoleum na podlaze. To je necelý výčet řádění...

Další z rubriky

Vývoj v kauze Čapí hnízdo může ovlivnit jednání o koalici v Pardubicích

Radnice v Pardubicích

Nový vývoj v kauze Čapí hnízdo a reportáž Seznamu Zprávy o synovi premiéra Andreje Babiše mohou mít vliv na stále...

VIDEO: Po zběsilé honičce s policií řidič naboural, byl pod vlivem drog

Zkouška na alkohol i drogy byly u řidiče pozitivní.

Ve zběsilou honičku s policií se proměnila jízda dvou mužů na Svitavsku. Řidič za volantem neměl co dělat, a tak se...

Při čelním střetu zemřeli dva lidé na okraji Pardubic, zřejmě nepřipoutaní

Účastníci nehody nebyli podle hasičů připoutaní.

Spolujezdec ze staršího BMW a řidič dalšího osobního vozu značky Kia zemřeli před šestou ranní v Doubravicích na okraji...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Zámečník / svářeč, Praha, 25-30 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz