Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odklady skončily, silničáři začnou přestavovat špunt u Parama

  7:57aktualizováno  7:57
Silničáři posílají s příchodem nového roku řidičům jezdícím přes Pardubice dobrou zprávu. Do konce měsíce odstartují práce na úpravě problémové křižovatky u Parama.

Křižovatka u Parama z pohledu od Chrudimi do centra Pardubic. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Po opakovaných průtazích, způsobených při výběrovém řízení, vybrala ministerská komise z devíti uchazečů vítěznou nabídku.

„Hodnotící komise dokončila svou práci, žádnou z nabídek nevyloučila a doporučila k podpisu nejvýhodnější nabídku, kterou podalo sdružení firem M-silnice, Eurovia a Mados MT,“ uvedla vedoucí úseku výstavby z pardubické pobočky Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Hana Jarolímová.

Tento týden by tak silničáři měli s vítězným sdružením firem podepsat smlouvu.

„Po uplynutí lhůty k odvolání předpokládáme uzavření Souhrnu smluvních dohod zhruba do 10. ledna. K předání staveniště a tím zahájení stavby by mělo dojít do konce ledna,“ potvrdila Jarolímová.

Problémy s odvoláními, která by mohla zahájení stavby opět oddálit, by tentokrát hrozit neměly.

„O zakázku jsme se ucházeli společně s Metrostavem a skončili jsme třetí. Tím to pro nás skončilo. Odvolávat se proti výsledku nebudeme,“ řekl šéf firmy Chládek a Tintěra Libor Joska, která se svou nabídkou neuspěla.

Kilometr silnice měl původně stát 600 milionů korun

Práce na dopravním „špuntu“ stavbaři rozdělili do dvou etap. V první a již ukončené fázi za zhruba 50 milionů korun došlo k rozšíření mostu vedoucího směrem na Přelouč, vybudování samostatné cyklostezky vedle silnice a také podchodu pod částí křižovatky.

Druhá etapa bude podstatně dražší a měla by trvat necelé tři roky. Cenu za rozšíření zhruba kilometr dlouhého úseku silnice I/37 na čtyři pruhy odhadlo ŘSD na téměř 600 milionů bez DPH.

Situace na stavebním trhu však vítěznou cenu značně snížila. 

Kritický úsek u Parama

Z jednoho z nejproblémovějších míst pardubické dopravy zmizí po úpravě světelné semafory. Pro plynulejší nájezd ve směru z centra Pardubic směrem na Přelouč poslouží nová okružní křižovatka o průměru 40 metrů. Po rozšíření úseku v délce 987 metrů bude mít silnice I/37 čtyři pruhy oddělené svodidly. Zachován přitom bude jeden přímý pruh ve směru od Hradce Králové dále na Chrudim. Rovněž se budou rozšiřovat mosty nad stávajícím hlavním železničním koridorem Praha-Česká Třebová a také nad tratí Pardubice-Hradec Králové. Vedle čtyproudové komunikace vznikne také samostatně oddělená stezka pro pěší a cyklisty. Celá stavba by měla být uvedena do provozu v září 2017.

„Nabídnutá vítězná cena je krutá, ale u silničních staveb stále probíhá cenová válka. Postavit se tato zakázka dá, ale cena za ni je naprosto minimální, takže vydělat se rozhodně nic nedá,“ uvedl Joska s tím, že finální cena klesla o více než 200 milionů korun.

ŘSD přitom garantuje, že nižší náklady se žádným způsobem neprojeví na kvalitě stavby. „Cena kvalitu nepodmiňuje. Budeme na ní trvat za všech okolností,“ uvedl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Předání staveniště v těchto klimatických podmínkách znamená, že vítězné sdružení firem provede jen základní práce. „Pokud budou podmínky nahrávat, tak lze provádět určité zemní práce,“ dodal Rýdl.

ŘSD rovněž připravuje rozšíření poslední části

Přestavba úseku, na kterém se prakticky denně tvoří dlouhé kolony, nebude poslední úpravou na silnici I/37 vedoucí dále směrem na Hradec Králové. Navazovat by v budoucnu mělo rovněž rozšíření pardubické křižovatky Palackého, která se nachází při výjezdu od vlakového nádraží směrem k závodišti. ŘSD aktuálně pracuje na majetkoprávní přípravě stavby.

„Pro dostavby mimoúrovňových pardubických křižovatek Palackého a Doubravice-odbočovací pruh probíhají výkupy pozemků,“ dodala Jarolímová.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Špaček se cítí silnější, ve Winnipegu si vzal pod křídlo Reichela

Michael Špaček (80) oslavuje se spoluhráči z Winnipegu svou trefu.

Minule se v kempu Winnipeg Jets udržel málem až do konce. A letos pardubický hokejový odchovanec Michael Špaček...

Další z rubriky

Zájem o zemědělské obory roste, do učení míří více žáků

Soutěž jízdy zručnosti s traktorem s přívěsem pro studenty středních...

Na střední školy v Pardubickém kraji bylo letos podáno skoro 10 tisíc přihlášek. Z nich přibližně čtvrtina je na...

V sobotu večer budou oceněni nejlepší dabéři. Šanci má Adamovská i Olšovský

Soška, kterou si v sobotu večer odveze z Přelouče některý z oceněných dabérů.

Vidět nejsou, ale jejich hlasem česky promlouvá Nicole Kidmanová nebo Jack Nicholson. V Přelouči budou v sobotu oceněni...

O senátní křeslo rozkročené mezi dvěma kraji bojují známá i dlouhá jména

Z billboardů promlouvá i známý trenér Martiny Sáblíkové a nyní i kandidát do...

Sázkové kanceláře před první kolem senátních voleb na Chrudimsku a v části Havlíčkobrodska nejvíce věří někdejšímu...

Najdete na iDNES.cz