Kavárna na okraji opravených Tyršových sadů zůstane zatím zavřená.

Kavárna na okraji opravených Tyršových sadů zůstane zatím zavřená. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Sady se otevřou za dva týdny, ale bez kavárny. Její nájemce se neozývá

  • 9
Předlouhá anabáze kolem pardubických Tyršových sadů spěje do finále. Ale jak už je u centrálního parku zvykem, není to bez problémů. Oprava za 100 milionů sice úspěšně končí a už je znám termín otevření sadů, ale lidé v nich nenajdou slibovanou kavárnu. Městem vybraný zřizovatel přestal komunikovat s radnicí.

Čtvrtek 22. října. To je termín, kdy v Pardubicích definitivně skončí jedna z nejdéle probíraných staveb. Ovšem nedá se čekat, že se otevírání opravených Tyršových sadů bude konat v nějakých bombastických kulisách.

Stavba totiž nabrala ohromné zpoždění, výrazně se oproti původním očekáváním prodražila a navíc stále nebude úplně kompletní. Radnici selhal plán na pronájem dokončované kavárny u Sukovy třídy.

„Kolaudace parku zatím probíhá bez větších potíží. Vše nasvědčuje tomu, že za dva týdny budeme moci park oficiálně otevřít. Potíže však máme s kavárnou,“ uvedla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Radní chtěli ušetřit při dostavbě restauračního zařízení tím, že by bylo lepší, kdyby si ho podle svého dokončil a vybavil nový nájemce. Jenže záměr se evidentně nevydařil.

„Bohužel podnikatel, který vyhrál výběrové zařízení, s námi úplně přestal komunikovat. Nepřišel ani na kolaudaci. Vše tedy nasvědčuje tomu, že na provozovatele kavárny budeme muset vypsat nové výběrové řízení,“ připustila náměstkyně Dvořáčková.

Tyršovy sady

Vznikly jako rozsáhlý parkový komplex v roce 1931, kdy bylo na loukách pod zámkem vybudováno výstaviště pro celostátní Výstavu tělovýchovy a sportu. Na místě bývalého zámeckého příkopu tehdy vyrostlo podle návrhů architektů Řepy, Potůčka a Vetešníka rozlehlé výstaviště, které v době konání výstavy navštívil i československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Po skončení výstavy sloužil areál výstaviště jako atraktivní park pro společenské vyžití, po válce však začal upadat.

Rekonstrukce parku se připravovala dlouhé roky. Prakticky celé minulé volební období se ji snažil spustit bývalý náměstek primátorky František Brendl. Ten měl nejvíce potíží s ochránci stromů, kteří úspěšně blokovali začátek stavby.

Když už se domluvil kompromis v podobě zachování mnoha desítek keřů a stromů, přišly zase potíže s firmou, která park měla opravovat. Zástupci společnosti DIS Brno v létě 2012 odmítli převzít staveniště a rekonstrukce se zase o mnoho měsíců oddálila. Nakonec začala až na jaře loňského roku.

„Byl to ohromně náročný projekt, na kterém jsem se já, i třeba úředníci, museli hodně učit. Buďme rádi, že se park vůbec opravil, protože to potřeboval, ale na nějaké velké oslavy to není,“ uvedl nyní opoziční zastupitel František Brendl.

Ovšem ani poslední fáze nedopadla právě podle představ. Původně měla oprava skončit už v závěru června. Nakonec je z toho až závěr října. „Čekalo se na žulu z Číny, ale i ta už je nyní na místě a dělníci mohou začít obkládat schody,“ vysvětlovala na začátku srpna důvody zdržení Dvořáčková.

Bezpečnost zvýší umělé osvětlení

Nicméně se při pohledu přes plot zdá, že by park měl sloužit tomu hlavnímu, tedy odpočinku lidí v přírodě v samém centru krajského města. Hlavním bonusem opravy sadů pak bude to, že v nich konečně bude umělé osvětlení.

„Chtěli jsme, aby se lidé cítili v parku bezpečně, ale zároveň jsme tam nechtěli nějaké stožáry. Světla jsou tedy zabudovaná přímo v promenádě. Nasvíceny budou rovněž hradby,“ řekl autor projektu Tomáš Jiránek.

Revitalizace Tyršových sadů přijde celkem na 108 milionů korun. Na obnovu parku bude město většinu peněz čerpat z evropských fondů, stavbu kavárny pak muselo zaplatit z vlastní pokladny.