Vedle původní tvrze (na snímku vlevo) postavili majitelé nový hotel s kompletním zázemím. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

V Letohradě opravili středověkou tvrz. Lákají na prohlídky i ubytování

  • 0
V Letohradě mají další turistickou atrakci. Opravená tvrz Orlice stojící na okraji města láká návštěvníky na nástěnné malby, sklepy z konce 13. století či sgrafitovou výzdobu. Vedle několika prohlídkových okruhů nabízí také řadu dalších služeb včetně restaurace a ubytování.

Po Muzeu řemesel, které před dvanácti lety v Letohradě otevřel podnikatel Pavel Tacl se svými společníky, je tak opravená Orlice dalším lákadlem na turisty.

"Do oprav jsme se pustili, protože jsme chtěli udělat něco pro památky v Letohradu. Původní záměr byl autora Muzea řemesel Pavla Tacla, který za mnou přišel s tím, že bychom tvrz koupili a opravili," vzpomíná spolumajitel tvrze Jaroslav Toman.

Tvrz Orlice

* Tvrz vznikla pravděpodobně na konci 13. století, v 16. století byla přestavěna na renesanční zámek. Po odstěhování šlechty z Orlice v roce 1650 na kyšperský zámek byl objekt upraven pro hospodářské účely.

* Koncem 20. století byly do areálu tvrze přistavěny autodílny a objekt 40 let chátral. V roce 2008 tvrz koupila společnost EYWAN a historický objekt s vzácně zachovalými stavebními částmi z období gotiky, renesance, baroka a klasicismu opravila.

* Tvrz Orlice je kulturní památkou. Při archeologickém průzkumu tu byly mimo jiné nalezeny fragmenty kachlů či nástěnné malby ze 16. století.

Líbila se mu myšlenka, že je škoda tuhle památku nechat dál pustnout. "A proč právě s Pavlem? Ve svém Muzeu řemesel dokázal, jak velkým milovníkem historie je a že své záměry myslí vážně. Že do světa nepouští jen nereálné vize, ze kterých potom sejde," říká Toman.

Poté oba podnikatelé tvrz koupili, své záměry ještě rozšířili a rozhodli se, že kromě obnovy celého areálu postaví také hotel.

Neporušená sklepení a další nálezy

Stavět se začalo v roce 2011. Tomu ale předcházely průzkumy památkářů a archeologů. Ale vzhledem k Taclově vášni k historii brali tohle "nutné zlo" s nadhledem. A dnes ani náhodou nelitují. Naopak. Při archeologickém průzkumu se totiž našlo velké množství fragmentů kachlů ze všech stavebních období tvrze.

"Také nálezy nástěnných maleb z druhé poloviny 16. století nemají v celém regionu východních Čech za posledních 60 let obdoby," říká Tacl.

Zajímavé jsou podle něj také neporušená sklepení z konce 13. století, nově objevené zdivo původní přízemní části, které naznačuje původní větší čtyřprostorový objekt.

"Zachovalá figurální sgrafitová výzdoba na vnější omítce renesanční věže zámku potvrzuje výjimečnost této stavby mezi venkovskými sídly v celých Čechách. Pod současnou podlahou se skrývá původní hradební zeď tvrze z konce 13. století. Objeven byl také 400 let utajený středověký sklep," dodává Tacl.

V červenci otevřený areál dnes nabízí dva prohlídkové okruhy v samotné tvrzi, třetí bude veřejnosti zpřístupněn do konce tohoto týdne."Od konce července je ve zkušebním provozu také hotel a restaurace. Po drobných technických úpravách se otevře také Wellnes centrum," uvádí Toman.

Náklady na rekonstrukci včetně veškerých nákladů na vnitřní vybavení expozic, restaurátorských prací i nákladného archeologického průzkumu překročily částku 125 milionů korun. Téměř polovinou na záchranu památky přispěla Evropská unie.