Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oprava třídy Míru začala. Obchodníci hned přišli o třetinu zákazníků

  7:53aktualizováno  7:53
Roční oprava třídy Míru odstartovala před dvěma týdny a obchodníci už zaznamenali ztráty zákazníků. Majitelé obchodů doufají v nižší nájmy, protože bez nich vidí budoucnost svých podniků bledě.

Oprava třídy Míru začala před několika dny. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Rozsáhlá rekonstrukce hlavního pardubického bulváru dělá starosti obchodníkům. "Ztratili jsme zatím zhruba třetinu zákazníků. Počítáme, že přijde ještě větší propad, ale nechceme předbíhat," uvedl spolumajitel pekárny Hrubý Ivan Hrubý.

Podle něj pekárna přišla o každého pátého nakupujícího také kvůli zrušení zastávky městské hromadné dopravy před obchodním centrem Grand, která stála v těsné blízkosti obchodu.

"Uzavření ulice pro auta se hned projevilo. Mnoho lidí neví, kde zaparkovat a nechce nosit tašky s nákupem daleko. Raději si zajedou někam, kde mají klid. Přišli jsme asi o třicet procent nakupujících," uvedla účetní v Uzeninách Kořínek Ludmila Došková.

Zhruba třetinový propad v návštěvnosti hlásí i kavárna J. Homolka. "Zatím to není katastrofa, ale pokud budou zákaznici ubývat dále, tak to bude vážné. Jednáme o příznivějším nájmu, ale zatím bez výsledků," řekl majitel kavárny Josef Homolka.

Právě snížení nájmu vidí majitelé obchodů v pronajatých prostorách jako klíčové. Zatím se sami snaží srazit výdaje na provoz obchodů i propouštěním. Počet zaměstnanců omezila pekárna Hrubý i kavárna J. Homolka.

"Hledáme úspory v nákladech. Snížili jsme počet zaměstnanců na minimum. Neustále jednáme o výši nájmu s městem, měli bychom vědět konečnou částku na konci března," řekl Ivan Hrubý. "Pokud se ale nájem nesníží a ztratíme více než šedesát procent zákazníků, mohlo by to vést až k uzavření prodejny," dodal Hrubý.

K výrazné slevě pro obchodníky na třídě Míru během opravy se přiklání ekonomický náměstek primátorky Jiří Rozinek.

"Na radě jsme to neřešili, ale osobně jsem určitě pro. Je jasné, že stavba obchodníky poškodí. Město už dalo slevu pekárně Hrubý. Ostatní podnikatelé jsou však v nájmu u Městského rozvojového fondu Pardubice, ten o slevě rozhoduje. Znovu opakuji, že by měla logiku," uvedl Rozinek s tím, že oprava ulice však už byla nezbytná.

Nájmy se sníží individuálně, ne plošně

Městský rozvojový fond Pardubice zveřejnil své stanovisko k požadavkům nájemců začátkem minulého týden. Plošné snižování nájmů nechystá.

Tvrdí, že nájemcům kvůli chystaným opravám třídy Míru postihl desetiprocentní slevu s předstihem v roce 2011, aby se na rekonstrukci připravili. Navíc také nemá harmonogram stavebních prací.

Ředitel Rozvojového fondu Pardubice Martin Charvát potvrdil, že změny k otázce nájmů nechystají a jedinou možností zůstávají individuální jednání.

V menší nájem doufají i Uzeniny Kořínek, kde je však majitelem nemovitosti soukromá osoba.

Na třídě Míru končí ke konci měsíce prodejna Yetti Sport. Jednatel společnosti Jindřich Vlček říká, že se na tom oprava hlavní ulice podílí jen částečně.

"Byl to pro nás jeden z důvodů, ale ne rozhodující. Už dlouho jsme uvažovali o změně." Firma se chce zatím soustředit na svou hlavní prodejnu, která sídlí ve Štrossově ulici. Podle Vlčka časem možná otevře v jiné části druhou prodejnu, ale zatím nemají vyhlídnutou přesnou lokalitu.

Ne všichni podnikatelé na třídě Míru bědují. Někteří, že se ještě opravy na jejich tržbách neprojevily. Patří k nim například květinářství Kateřiny Doležalové.

"Je ještě strašně brzy na hodnocení dopadů rekonstrukce. Třída Míru není zatím téměř vůbec rozkopaná. Uvidíme, jak to bude vypadat potom. Celkově ale poslední roky chodí stále méně zákazníků, " uvedla Doležalová.

Autor:


Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Jako pěst na oko, stěžují si lidé ve Třebové na novou tenisovou halu

V České Třebové vzniká nová tenisová hala. Neobejde se bez kritiky sousedů.

Spory mezi obyvateli České Třebové a vedením města vyvolala stavba nové tenisové haly. Lidé, kteří žijí v okolí, si...

Tisíce sportovců, ale i vědci, jdou dnes do akce. Park se otvírá

Olympijský park Pardubice

Minimálně dvanáct tisíc lidí, kteří si už pořídili hrací karty, mají dnešní datum vyznačené v kalendáři. Začíná totiž...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Najdete na iDNES.cz