Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Problémy nekončí, rekonstrukce stadionu v Přelouči se znovu protáhne

  14:09aktualizováno  14:09
Snad žádnou stavbu v Přelouči nedoprovázely takové komplikace jako rekonstrukci fotbalového stadionu. Měla být hotová do konce letošního roku, kvůli náročnosti oprav a čekání na dotace však radní na svém posledním zasedání schválili další posun termínů.

Kompletně zarovnaný a vyměněný trávník obklopí tartanová dráha. | foto: Michal Klíma, MAFRA

U některých částí se s ukončení oprav počítá až na konci dubna příštího roku.

„Nejdříve musí být hotová železná konstrukce, až poté se budou moci provést další práce v prostoru pod hledištěm, oprava fasády a další nedodělky. Řadu věcí bude možné provést až na jaře,“ uvedla starostka Přelouče Irena Burešová.

Fotbalový stadion ze 70. let minulého století dosud nikdy neprošel rekonstrukcí a ve špatném stavu je už léta. Do tribuny zatékalo a byla vybavena pouze dřevěnými sedačkami. Správci stadionu se běžně museli vypořádávat s obrovskými tepelnými úniky kvůli netěsnícím oknům, železná konstrukce byla popraskaná a zatékalo i do kabin.

Rozsáhlé opravy jsou rozdělené na dvě části - rekonstrukci tribuny a opravu hřiště s okolní atletickou dráhou. První část by měla vyjít na necelých sedm milionů korun, druhá asi na 11 milionů korun.

Přeloučská radnice navíc musela čekat na dotace ve výši 5,85 milionu korun od ministerstva školství na druhou fázi rekonstrukce. „Firma Prostavby už nastoupila a do konce roku by měla být většina práce hotova. K úpravám vzrostlého trávníku ale dojde až na jaře,“ řekla Burešová.

V plánu je kompletní výměna travnatého povrchu hřiště včetně jeho vyrovnání a vymodelování plochy. Bude připraven nový drenážní a zavlažovací systém včetně vrtané studny pro zavlažování, vymění se i stávající časomíra.

„Zároveň vznikne tartanová dráha, která nahradí původní zastaralou škvárovou. Dráha je hojně využívaná veřejností a tartan by mohl lidi přilákat ještě víc. Areál využívají fotbalisté, cvičí tam dobrovolní hasiči, děti ze základních škol, ragbisté, hokejbalisté a florbalisté, všechny věkové kategorie,“ řekla Burešová.

Rekonstrukci provázejí problémy už delší dobu

Dlouho odkládaná rekonstrukce se přitom v minulosti dvakrát zkomplikovala. Poprvé, když firma Ivexi, která zvítězila ve výběrovém řízení na její provedení, od uzavření smlouvy odstoupila. Vedení města proto tehdy oslovilo klešickou firmu Mikostav, která se ve výběrovém řízení umístila na druhé pozici, požadovala však o 260 tisíc korun více než vítězná společnost Ivexi.

„Vítězný uchazeč odmítl podepsat smlouvu s tím, že přecenil své síly a není schopný práci v takovém rozsahu provést. S tím nic nenaděláme, má na to právo. Firmy to dělají běžně, přihlásí se do více výběrových řízení a potom odstoupí,“ uvedla tehdy Burešová.

Podruhé se rekonstrukce prodražila a prodloužila ve chvíli, kdy došlo k odkrytí konstrukce tribuny. „Část nosníků byla značně zasažená korozí, místy až kriticky,“ řekla Hana Mencová z odboru správy majetku Přelouč.

Oprava se tak prodražila zhruba o dalších 800 tisíc korun. Navíc kvůli ní město nestihlo uspořádat celostátní žákovský turnaj. Akce by se proto měla uskutečnit až příští rok. Podle smluvních pravidel totiž není možné, aby se celostátní žákovský turnaj konal někde jinde než v Přelouči.

„Shodli jsme se, že je to naše priorita. Je naší velkou snahou, aby příští jubilejní 60. ročník Celostátního žákovského turnaje v kopané s mezinárodní účastí, který je naplánován už na příští červen, se uskutečnil na novém hřišti, v prostředí odpovídajícím podmínkám 21. století. Doufáme, že tuto výraznou proměnu fotbalového stadionu i tribuny ocení nejen fotbalisté, ale i široká sportovní veřejnost,“ řekla Burešová.
Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...Třinec přetlačil v pátém čtvrtfinále Pardubice, od postupu jej dělí výhra

Třinecký Tomáš Marcinko (vpravo) slaví se spoluhráčem Romanem Vlachem gól v...

Můj stadion, můj hrad. Takové pravidlo zatím platí ve čtvrtfinálové sérii mezi Třincem a Pardubicemi. Oceláři v pátém...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Nečekaný pardubický hrdina: Třinci vadí tvrdá hra a chybí bojovníci

Matěj Beran z Pardubic oslavuje branku proti Třinci.

Můžete nad tím překvapeně kroutit hlavou, ale každé play off je to stejné. Z vyřazovacích bojů vždycky vyplyne hrdina,...

Další z rubriky

VIDEO: Dva tisíce tun uhlí vyloží s robotem v elektrárně jeden člověk

Robot a obsluha s dálkovým ovladačem při vykládce uhlí ve chvaletické...

Je to robot, je na dálkové ovládání, ale ani při exkurzích ho zájemcům ve chvaletické elektrárně do rukou nepůjčí....

Nové byty v centru Pardubic přinesou potíže v dopravě

U Vektoru vyroste 275 nových bytů.

V pardubické čtvrti Na Spravedlnosti rostou dva velké bytové komplexy. Ten u kliniky Vektor postupně nabídne 275 bytů....

VIDEO: Obnova pardubické radnice bude dražší kvůli restaurátorským pracím

Omítky historických stropů pardubické radnice už dostávají finální podobu.

Místo úředníků obsadilo pardubickou historickou radnici mnoho desítek řemeslníků. Její rekonstrukce však také ukázala,...

Najdete na iDNES.cz