Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Problémy nekončí, rekonstrukce stadionu v Přelouči se znovu protáhne

  14:09aktualizováno  14:09
Snad žádnou stavbu v Přelouči nedoprovázely takové komplikace jako rekonstrukci fotbalového stadionu. Měla být hotová do konce letošního roku, kvůli náročnosti oprav a čekání na dotace však radní na svém posledním zasedání schválili další posun termínů.

Kompletně zarovnaný a vyměněný trávník obklopí tartanová dráha. | foto: Michal Klíma, MAFRA

U některých částí se s ukončení oprav počítá až na konci dubna příštího roku.

„Nejdříve musí být hotová železná konstrukce, až poté se budou moci provést další práce v prostoru pod hledištěm, oprava fasády a další nedodělky. Řadu věcí bude možné provést až na jaře,“ uvedla starostka Přelouče Irena Burešová.

Fotbalový stadion ze 70. let minulého století dosud nikdy neprošel rekonstrukcí a ve špatném stavu je už léta. Do tribuny zatékalo a byla vybavena pouze dřevěnými sedačkami. Správci stadionu se běžně museli vypořádávat s obrovskými tepelnými úniky kvůli netěsnícím oknům, železná konstrukce byla popraskaná a zatékalo i do kabin.

Rozsáhlé opravy jsou rozdělené na dvě části - rekonstrukci tribuny a opravu hřiště s okolní atletickou dráhou. První část by měla vyjít na necelých sedm milionů korun, druhá asi na 11 milionů korun.

Přeloučská radnice navíc musela čekat na dotace ve výši 5,85 milionu korun od ministerstva školství na druhou fázi rekonstrukce. „Firma Prostavby už nastoupila a do konce roku by měla být většina práce hotova. K úpravám vzrostlého trávníku ale dojde až na jaře,“ řekla Burešová.

V plánu je kompletní výměna travnatého povrchu hřiště včetně jeho vyrovnání a vymodelování plochy. Bude připraven nový drenážní a zavlažovací systém včetně vrtané studny pro zavlažování, vymění se i stávající časomíra.

„Zároveň vznikne tartanová dráha, která nahradí původní zastaralou škvárovou. Dráha je hojně využívaná veřejností a tartan by mohl lidi přilákat ještě víc. Areál využívají fotbalisté, cvičí tam dobrovolní hasiči, děti ze základních škol, ragbisté, hokejbalisté a florbalisté, všechny věkové kategorie,“ řekla Burešová.

Rekonstrukci provázejí problémy už delší dobu

Dlouho odkládaná rekonstrukce se přitom v minulosti dvakrát zkomplikovala. Poprvé, když firma Ivexi, která zvítězila ve výběrovém řízení na její provedení, od uzavření smlouvy odstoupila. Vedení města proto tehdy oslovilo klešickou firmu Mikostav, která se ve výběrovém řízení umístila na druhé pozici, požadovala však o 260 tisíc korun více než vítězná společnost Ivexi.

„Vítězný uchazeč odmítl podepsat smlouvu s tím, že přecenil své síly a není schopný práci v takovém rozsahu provést. S tím nic nenaděláme, má na to právo. Firmy to dělají běžně, přihlásí se do více výběrových řízení a potom odstoupí,“ uvedla tehdy Burešová.

Podruhé se rekonstrukce prodražila a prodloužila ve chvíli, kdy došlo k odkrytí konstrukce tribuny. „Část nosníků byla značně zasažená korozí, místy až kriticky,“ řekla Hana Mencová z odboru správy majetku Přelouč.

Oprava se tak prodražila zhruba o dalších 800 tisíc korun. Navíc kvůli ní město nestihlo uspořádat celostátní žákovský turnaj. Akce by se proto měla uskutečnit až příští rok. Podle smluvních pravidel totiž není možné, aby se celostátní žákovský turnaj konal někde jinde než v Přelouči.

„Shodli jsme se, že je to naše priorita. Je naší velkou snahou, aby příští jubilejní 60. ročník Celostátního žákovského turnaje v kopané s mezinárodní účastí, který je naplánován už na příští červen, se uskutečnil na novém hřišti, v prostředí odpovídajícím podmínkám 21. století. Doufáme, že tuto výraznou proměnu fotbalového stadionu i tribuny ocení nejen fotbalisté, ale i široká sportovní veřejnost,“ řekla Burešová.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Z Pardubic bude jezdit více pendolin, nabídnou nové interiéry i kino

Rekonstruovaná souprava Pendolino - 1. třída

Od prosince letošního roku bude v Pardubicích jezdit více pendolin. Podle nového jízdního řádu Českých drah se tyto...

VIDEO: U Svitav testovali nový vlak pro Británii. Jel až stošedesátkou

Ačkoli se nové vlaky testují ve Velimi, tato souprava se cvičně proháněla na...

Výjimečnou příležitost vidět na kolejích vlak, který bude sloužit cestujícím ve Velké Británii, měli minulý týden...

VIDEO: Střety vojáků, výbuchy, střelba. Akce Cihelna bavila tisíce diváků

Největší vojenská akce v Pardubickém kraji Cihelna 2018

Teploty přesahující třicítku by měly spíše o víkendu hnát většinu národa k vodě. Přes 20 tisíc lidí však i v takovém...

Najdete na iDNES.cz