Pardubičtí fotbalisté tlačí na radní kvůli stadionu, ti stále váhají

  14:30aktualizováno  14:30
Fotbalisté FK Pardubice úspěšně zvládli první ročník ve druhé lize a roste jejich chuť po dalších úspěších. Ty však nepřijdou bez nového stadionu. Politici ho ale do konce volebního období nestihnou postavit.

Jednou z variant je přestavba stávajícího fotbalového stadionu Pod Vinicí. | foto: Michal Klíma

Pardubické fotbalisty necelé dva týdny před očekávaným derby s Hradcem Králové, které zahájí další ročník druhé ligy, trápí dva problémy.

Jeden je akutní a druhý dlouhodobý. První se týká žaludečních problémů velkého počtu hráčů, druhý toho, že týmu stále chybí důstojné prostředí. Zatímco zdraví spraví nejspíše pár prášků, u léčby druhé obtíže musí pomoci radní města.

Historie Letního stadionu

V květnu 1931 stánek u příležitosti 1. Československé celostátní výstavy sportu a tělesné kultury otevíral sám prezident republiky T. G. Masaryk. Patnáctého srpna 1937 Pardubice poprvé postoupily do naší nejvyšší fotbalové soutěže. O týden později se ve městě poprvé hrála liga. Před návštěvou 11 000 diváků porazily ve východočeském derby Pardubice Náchod 2:1. Zatím poslední velký zápas se na něm hrál v září 2002, kdy k pohárovému duelu nastoupila Sparta Praha.

Silný tým tenkrát před 4 620 fandy porazil nadšeně bojující domácí 2:1 gólem z penalty v 92. minutě.

"Okolo výstavby nového stadionu v Pardubicích se neudálo nic nového. Město má v Plánu rozvoje města vybudovat sportoviště a prioritu zde má mít fotbalový stadion. Ale konkrétní jednání klubu se zástupci města se nijak neposunulo," uvedl poněkud rozladěný šéf FK Pardubice Vladimír Pitter.

Není divu, že nemá ani přes dobré počínání svého týmu v nováčkovské sezoně nejlepší náladu. Radní o opravě městského stadionu u arény mluví roky, a zatím to nepřineslo žádný efekt. A už je téměř jisté, že do konce stávajícího volebního období, které končí za nějakých 15 měsíců, ani současní radní nic nevylepší.

"Nic konkrétního na stole není. Musíme teprve rozhodnout, co s Letním stadionem dál," říká náměstek primátorky František Brendl i přesto, že stejná slova říkal už před rokem jeho někdejší kolega Martin Bílek. Nestalo se ale nic.

Zatím se vše jen připravuje

Podle dalšího náměstka primátorky Jiřího Rozinka ale vedení magistrátu na fotbal nezapomnělo.

"Připravují se analýzy, kreslí se studie, vymýšlí se nejlepší řešení. Podle mě by jím byla oprava stadionu u arény. Naším úkolem je do konce volebního období rozhodnout, jak se zázemím pro fotbal naložit," uvedl.

Druhou hlavní variantou je podle něj ještě více zdokonalit stadion Pod Vinicí, na kterém FK momentálně hraje své mistrovské zápasy.

"I to je varianta, i když Letní stadion určitě musíme dál udržovat, tak jako tak. Své zápasy tam hrají dívky nebo slouží pro americký fotbal," doplnil Rozinek z ČSSD.

Otázkou je, jestli takové proklamace budou zástupcům fotbalu stačit. Pitter nebyl spokojený ani s tím, jak město před rokem pomohlo klubu opravit stadionek Pod Vinicí. Bez úprav by klub přitom nemohl hrát soutěž.

"Z naší strany zavládlo určité zklamání, protože město nám nepřispělo na tuto rekonstrukci v úplném rozsahu, jak bylo původně slíbeno," uvedl.

Čekání na nový stadion trvá už deset let

Pardubičtí politici posbírali během posledních let docela slušnou řádku restů. Oprava třídy Míru, kultivace Tyršových sadů, likvidace torza sportovní haly, cyklostezka na Hradec Králové nebo oprava Letního stadionu u arény.

Zatímco u všech prvně uvedených staveb se v poslední době alespoň něco děje, v případě vybudování nového domova pro fotbal se roky jen a jen mluví.

Přitom se už mnohokrát zdálo, že stačí jen malý krůček a nedaleko Labe vystřídá rozpadlé sutiny z první republiky moderní stánek pro zhruba osm tisíc lidí.

"Jedná se s konkrétním partnerem ze západní Evropy, který chce investovat do pozemků i pardubického fotbalu a měl by postavit nový stadion," uvedl už v dubnu 2002 někdejší vlivný zastupitel a radní za ODS Jaroslav Kňava.

Z jednání nebylo samozřejmě nic a podobná situace se opakovala ještě mnohokrát. Ostatně právě kvůli stadionu už v roce 2006 zmizela druholigové licence z Pardubic do Sokolova.

"Jsme připraveni. Peníze na rekonstrukci už máme zahrnuty v letošním rozpočtu. Stadion budeme opravovat bez ohledu na to, jestli tady druhá liga zůstane, či ne," řekl pár týdnů před prodejem klubu na západ Čech tehdejší primátor Jiří Stříteský.

Jak jeho slib dopadl, si může každý prohlédnout. Historická tribuna, která byla se drolí přímo před očima a ani ostatní části stadionu, který dříve měl i cyklistický ovál, nejsou právě v nejlepší kondici.

"Celé okolí Letního stadionu i on samotný je ostudou města a my prostě musíme rychle říct, co bude s územím dál. Nejspíše oslovíme odbornou firmu, která nám s tím pomůže," uvedl v pondělí František Brendl.

Nejčtenější

Rajčata zaplevelila koryto řeky ve Svitavách, právě dozrávají

V korytu rostou nejrůznější druhy rajčat. jen si vybrat - cherry, keříková či...

Koryto řeky Svitavy připomíná v těchto dnech rajčatovou plantáž. Rostliny vyrašily mezi velkými „šutry“ na břehu...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni, zabavila i auta

Královehradecká zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni

Orlickoústečtí kriminalisté zaměření na drogovou trestnou činnost ve spolupráci s královéhradeckou zásahovkou udeřili v...

Dvaaosmdesátiletá řidička převrátila „stodvacítku“ na střechu

Policisté vyčíslili škodu na Škodě 120L na deset tisíc korun.

Dvaaosmdesátiletá řidička nezvládla v úterý odpoledne řízení své škodovky u Kostěnic na Pardubicku. Pro těžce zraněnou...

Žák zdemoloval dveře, lavice i podlahu, podle znalce byl nepříčetný

Ilustrační snímek

Vykopnuté dveře na dámské toaletě, zdemolované lavice i proražené linoleum na podlaze. To je necelý výčet řádění...

Další z rubriky

Pro stranu musíte zabít i bratra, deklamuje na výstavě komunista Nejedlý

Nápis a oprátka na soše Zdeňka Nejedlého.

Lidé v Litomyšli se už 28 let přou, zda mají před Základní školou v Zámecké ulici nechat sochu rodáka, muzikologa a...

V městských firmách nesedíte na ozdobu, ukazuje trestní stíhání politikům

Policie zasahuje kvůli bombové hrozbě v budově pardubického magistrátu (10....

Kvůli podezřelému nákupu lesních pozemků městskou společností Služby města Pardubic v roce 2016 policie obvinila...

Kvůli zhodnocení politikova pozemku na úkor Pardubic policie stíhá pět lidí

Radnice v Pardubicích.

Policie obvinila pět lidí v kauze pozemku pardubického politika Karla Hrona, který svůj majetek zhodnotil díky...

Seriál o motorickém vývoji: Jak ve druhém roce dítě podpořit, aby se vyvíjelo správně?
Seriál o motorickém vývoji: Jak ve druhém roce dítě podpořit, aby se vyvíjelo správně?

Ve druhém roce se z kojence stává batole a jeho vývoj jde stále kupředu. Podívejte se, jaké aktivity mu v něm pomohou.

Najdete na iDNES.cz