Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubice dají za opravu prostoru před nádražím desítky milionů navíc

  13:42aktualizováno  13:42
Příprava modernizace okolí pardubického nádraží rychle pokračuje. Radní chtějí, aby se už v květnu začalo stavět. Opozice však upozorňuje na to, že stavba se oproti odhadům prodražuje kvůli „zapomenuté“ opravě trolejového vedení a dani.

Okolí pardubického nádraží zatím není prostorem, kterým by se mohlo město chlubit. | foto: Michal Klíma

Dlouhé měsíce pardubičtí politici mluvili o tom, že zvelebí prostor před budovou vlakového nádraží za zhruba 130 milionů korun. Cena však bude podstatně vyšší, a to zhruba o 60 milionů.

„V původní částce nebyla zahrnuta daň z přidané hodnoty, i když jiné částky jsou sdělovány s daní. A nově se k tomu přičetla i úprava trolejbusové trakce. Navýšení celkové částky investice je tedy přes 60 milionů korun,“ uvedl zastupitel za ODS Petr Klimpl s tím, že podle schváleného rozpočtu města oprava vyjde přesně na 194 milionů.

Co se naopak nemění, je dotace, kterou na nákladnou stavbu přispějí správci švýcarských fondů. Podle současného kurzu to vypadá, že do Pardubic přiteče zhruba 110 milionů korun.

„Možná někteří zastupitelé jsou překvapení, ale od začátku bylo jasné, že se při stavbě bude muset opravit i trolejové vedení za zhruba 30 milionů korun. Na to žádné peníze nedostaneme, a jelikož dotace nelze kombinovat, budeme tuto položku muset zaplatit z rozpočtu města,“ uvedla náměstkyně Helena Dvořáčková s tím, že výsledná cena díla tedy bude určitě kolem zmíněných 190 milionů.

Vítěznou firmu chtějí znát v dubnu

Přesné číslo se veřejnost zřejmě dozví za pár týdnů. Radní musí dokončit stavbu ještě tento rok, a tak spěchají. Už v únoru by se tak mohla vypsat výběrová soutěž na zhotovitele díla.

„Když půjde vše dobře, soutěž by mohla být dokončená v dubnu a hned poté by se mělo začít stavět. Víme, že nás tlačí čas, a proto se snažíme spěchat,“ uvedl náměstek primátora Jan Řehounek.

V každém případě se trochu opakuje situace z minulého volebního období, kdy tehdejší vedení také zpočátku mluvilo o přestavbě za zhruba za 100 milionů, ale nakonec se cifra zastavila na čtvrt miliardě korun.

„Za skoro 200 milionů se upraví prostranství před nádražím a bude řešen terminál pro dopravní podnik. ‚Modré‘ autobusy totiž zůstanou na autobusovém nádraží. Bude navíc redukována zeleň, nevyřeší se parkování aut, snad aspoň budou uspokojeni cyklisté s ukládáním kol. Nebude ale ani napojení na Duklu. Je to poněkud drahé řešení,“ bilancoval opoziční zastupitel Klimpl.

Místo má řadu nedostatků

Lidé z vedení radnice však chtějí využít nabízené dotace a jejich plánem je značně vylepšit ne příliš reprezentativní místo, které pro cestující po železnici funguje jako vchod do Pardubic.

„Přednádraží už je nedůstojná brána do našeho města, taxikáři parkují na chodnících, není kde zamknout kolo, dlažba se tam rozpadá, řidiči parkují na zákazu stání,“ popsal situaci primátor města Martin Charvát, podle kterého město čeká velmi složité období během rekonstrukce.

„Bude to velmi náročná stavba. Doprava se ztíží pro všechny. Výhodou je, že práce by neměly trvat nějak dlouho,“ uvedl primátor s tím, že lidem bude radnice chtít poskytnout maximum důležitých informací. „Už na druhého února chystáme veřejnou prezentaci,“ dodal.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Zájemci o zakázku na stavbu psychiatrie se možná domluvili. Tendr se ruší

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje zruší výběrové řízení na stavbu nového pavilonu psychiatrie v...

Z Pardubic bude jezdit více pendolin, nabídnou nové interiéry i kino

Rekonstruovaná souprava Pendolino - 1. třída

Od prosince letošního roku bude v Pardubicích jezdit více pendolin. Podle nového jízdního řádu Českých drah se tyto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz