Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubice dají za opravu prostoru před nádražím desítky milionů navíc

  13:42aktualizováno  13:42
Příprava modernizace okolí pardubického nádraží rychle pokračuje. Radní chtějí, aby se už v květnu začalo stavět. Opozice však upozorňuje na to, že stavba se oproti odhadům prodražuje kvůli „zapomenuté“ opravě trolejového vedení a dani.

Okolí pardubického nádraží zatím není prostorem, kterým by se mohlo město chlubit. | foto: Michal Klíma

Dlouhé měsíce pardubičtí politici mluvili o tom, že zvelebí prostor před budovou vlakového nádraží za zhruba 130 milionů korun. Cena však bude podstatně vyšší, a to zhruba o 60 milionů.

„V původní částce nebyla zahrnuta daň z přidané hodnoty, i když jiné částky jsou sdělovány s daní. A nově se k tomu přičetla i úprava trolejbusové trakce. Navýšení celkové částky investice je tedy přes 60 milionů korun,“ uvedl zastupitel za ODS Petr Klimpl s tím, že podle schváleného rozpočtu města oprava vyjde přesně na 194 milionů.

Co se naopak nemění, je dotace, kterou na nákladnou stavbu přispějí správci švýcarských fondů. Podle současného kurzu to vypadá, že do Pardubic přiteče zhruba 110 milionů korun.

„Možná někteří zastupitelé jsou překvapení, ale od začátku bylo jasné, že se při stavbě bude muset opravit i trolejové vedení za zhruba 30 milionů korun. Na to žádné peníze nedostaneme, a jelikož dotace nelze kombinovat, budeme tuto položku muset zaplatit z rozpočtu města,“ uvedla náměstkyně Helena Dvořáčková s tím, že výsledná cena díla tedy bude určitě kolem zmíněných 190 milionů.

Vítěznou firmu chtějí znát v dubnu

Přesné číslo se veřejnost zřejmě dozví za pár týdnů. Radní musí dokončit stavbu ještě tento rok, a tak spěchají. Už v únoru by se tak mohla vypsat výběrová soutěž na zhotovitele díla.

„Když půjde vše dobře, soutěž by mohla být dokončená v dubnu a hned poté by se mělo začít stavět. Víme, že nás tlačí čas, a proto se snažíme spěchat,“ uvedl náměstek primátora Jan Řehounek.

V každém případě se trochu opakuje situace z minulého volebního období, kdy tehdejší vedení také zpočátku mluvilo o přestavbě za zhruba za 100 milionů, ale nakonec se cifra zastavila na čtvrt miliardě korun.

„Za skoro 200 milionů se upraví prostranství před nádražím a bude řešen terminál pro dopravní podnik. ‚Modré‘ autobusy totiž zůstanou na autobusovém nádraží. Bude navíc redukována zeleň, nevyřeší se parkování aut, snad aspoň budou uspokojeni cyklisté s ukládáním kol. Nebude ale ani napojení na Duklu. Je to poněkud drahé řešení,“ bilancoval opoziční zastupitel Klimpl.

Místo má řadu nedostatků

Lidé z vedení radnice však chtějí využít nabízené dotace a jejich plánem je značně vylepšit ne příliš reprezentativní místo, které pro cestující po železnici funguje jako vchod do Pardubic.

„Přednádraží už je nedůstojná brána do našeho města, taxikáři parkují na chodnících, není kde zamknout kolo, dlažba se tam rozpadá, řidiči parkují na zákazu stání,“ popsal situaci primátor města Martin Charvát, podle kterého město čeká velmi složité období během rekonstrukce.

„Bude to velmi náročná stavba. Doprava se ztíží pro všechny. Výhodou je, že práce by neměly trvat nějak dlouho,“ uvedl primátor s tím, že lidem bude radnice chtít poskytnout maximum důležitých informací. „Už na druhého února chystáme veřejnou prezentaci,“ dodal.
Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...

Hotel můžeme nabídnout migrantům, hrozí majitel radnici

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

V Chrudimi vygradoval spor o dostavbu hotelu Bohemia mezi městem a firmou Homa holding, která jej vlastní. Město chce...

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

Další z rubriky

Skutečský festival ozdobí Beňačková, Brabec, Čechomor i Dasha s Jacksonem

Sopranistka Gabriela Beňačková

Hudební festival Tomáškova a Novákova hudební Skuteč se letos koná popatnácté. A začíná již tuto neděli. Celý program...

Lodní kontejner slouží jako prodejna na vesnici a u lidí má úspěch

V Květné u Poličky funguje obchod, který má netradiční podobu, ale sází na...

Už řadu let mizí z nejmenších vesnic venkovské prodejny. S receptem na krachující obchody teď možná přišli v Květné na...

VIDEO: Výstava s obřím žihadlem přibližuje včely a úly ze všech úhlů

Výstava o včelách na pardubickém zámku potrvá do 23. září.

Včely ze všech ú(h)lů. To je název výstavy, která začala v pardubickém zámku. Nevěnuje se jen včele medonosné, mnoho...

Najdete na iDNES.cz