Chceme slevu na kanál jako na třídě Míru, bouří se lidé z ulice V Ráji

  8:00aktualizováno  8:00
Příspěvek pardubické radnice majitelům nemovitostí na třídě Míru na vodovodní a kanalizační přípojky vyvolal zájem o podporu i od dalších vlastníků domů ve městě. Ti z ulice V Ráji dokonce sepsali petici.

Oprava třídy Míru s sebou nese také novou kanalizaci. | foto: Michal Klíma, MAFRA

V Pardubicích začíná boj o kanály. Lépe řečeno o náklady na jejich opravu. Radní totiž rozhodli, že finančně pomohou majitelům domů na třídě Míru. Půlku nákladů zaplatí za ně. Celkem logicky stejnou výsadu nyní žádají i lidé z ostatních částí města.

"Těm bohatým a vlivným na třídě Míru město zaplatí polovinu nákladů na opravu kanalizačních a vodovodních přípojek a my máme být ti blbí, co vše budou platit ze svého. Tak to ale ne!" řekl Ladislav Dvořák z ulice V Ráji, kde společně se sousedy dokonce sepsali petici za stejný přístup radnice jako na hlavní ulici.

Archy s podpisy 54 majitelů nemovitostí už doputovaly i na magistrát. "Bydlíme v ulici, která po léta byla ve špatném stavu. Když se konečně začala opravovat, lidé si uvědomili nerovnost dotací poskytovaných městem, nehospodárnost, špatné plánování a plýtvání veřejnými prostředky," stojí v petici s tím, že lidé odmítají být "občany druhé kategorie."

Šéfové města zatím neplánovali, že by lidem opravy přípojek platili z poloviny všude ve městě. Na třídě Míru k tomu přistoupili hlavně kvůli tomu, aby šla její oprava placená z fondů Unie co nejvíce hladce.

"Nemůžeme si při opravě za dotace dovolit nějaká zdržení," uvedla primátorka města Štěpánka Fraňková.

Ovšem nyní se zdá, že pod vlivem okolností, radní udělají vstřícný krok i k ostatním majitelům domů.

"Město nemá povinnost přispívat na přípojky, ale souhlasím s tím, že pokud se někde přispěje, bylo by minimálně slušné se zamyslet nad tím, zda by se nemělo dát i jinde. Občané Pardubic nejsou někde lepší a jinde horší. Určitě se o tom bavit chceme a jednání vyvoláme," řekl náměstek primátorky Jindřich Tauber.

Příspěvkem dalším vlastníkům na přípojky by se z věci stal precedens, který by již zřejmě nebylo možné v budoucnu ignorovat. "Nebráníme se debatě s dalšími ulicemi. Já s tím nemám problém," doplnil Tauber.

Ovšem jeho vyjádření nemá v praxi žádný dopad. A tak petičníci zaslali svou žádost všem 39 zastupitelům a budou po politicích co nejdříve požadovat konkrétní kroky.

"Všichni jsou strašně naštvaní. Přípojky budou zřejmě hrozně drahé, několik desítek tisíc korun, i když o částkách s námi zatím nikdo nejednal," řekla Olga Kudrnová, další z hlavních iniciátorek petice.

První část ulice V Ráji se podle Kudrnové opravuje od 10. března, druhá od 4. dubna, po odstranění vozovky ale podle ní na stavbě nikdo nepracuje.

Požadujeme stejný přístup ke všem

Lidé prý mají také obavy, že se za několik let část opravené ulice opět rozkope, až bude chtít společnost ČEZ položit do země rozvody elektřiny. Vedení je nyní nadzemní.

"Požadujeme stejný přístup k majitelům nemovitostí ve městě. Žádáme zastupitelstvo města Pardubic o přidělení peněžních dotací stejným poměrem jako na třídě Míru. Finanční prostředky by měly být rozdělovány rovnoměrně," doplnili Kudrnová a Dvořák.

Na třídě Míru se polovina z 80 majitelů nemovitostí zdráhala přípojky opravovat nebo si chtěla najmout jinou firmu než tu, která ulici rekonstruuje.

Pro radnici by to byly komplikace a zdržení, přitom musí kvůli získané evropské dotaci dodržet termín dokončení stavby a nesmí ji později měnit. Proto se rozhodla zaplatit vlastníkům polovinu nákladů. Na příspěvky v centru vydá šest nebo sedm milionů korun.

"Ještě jsme se nestačili s kolegy o tom pobavit. Buď zvolíme přístup, že budeme přispívat všem obyvatelům města, nebo si řekneme, že třída Míru je natolik důležitá, stěžejní a privilegovaná a přípojky budeme platit jen tady," dodal k problematice náměstek primátorky Tauber.Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Na Pardubicku havaroval autobus se šedesáti lidmi, polovina má zranění

Na Pardubicku havaroval linkový autobus.

U Časů na Pardubicku odpoledne havaroval linkový autobus, převrátil se na bok do pole. Podle záchranné služby v něm...Hoch upadl do kómatu po operaci mandlí, postup nemocnice řeší policie

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Policie prověřuje vážné poškození zdraví osmiletého chlapce, který loni v květnu podstoupil operaci mandlí v pardubické...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...

Faltejsek popáté. Velkou pardubickou ovládl s Tzigane Du Berlais

Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na...

Nebyl největším favoritem, neměla mu sedět tvrdší půda. Přesto to byl právě sedmiletý hnědák Tzigane Du Berlais, kdo...

Další z rubriky

VIDEO: Smutný výlov. Kvůli nákaze musejí hospodáři všechny ryby udusit

V Břehách na Přeloučsku začal výlov rybníka Buňkov. Veterinární správa nařídila...

Tradiční výlov rybníka Buňkov na Přeloučsku se ve středu změnil pro muže ve vysokých holínkách ve smutnou podívanou....

Motorkář vjel v zatáčce do protisměru, srážku s nákladním autem nepřežil

Motorkář podlehl těžkým zraněním v nemocnici.

Dopravní nehoda u Dolní Dobrouče na Orlickoústecku stála ve čtvrtek odpoledne život motorkáře. Jednapadesátiletý muž...

Koaliční jednání v pardubických obvodech vítězové voleb zvládli

Ve velkých pardubických obvodech měl nejlepší výsledek starosta Polabin Radek...

Žádná velká překvapení nepřinesla povolební vyjednávání na malých radnicích v Pardubicích. V obvodech se tak stanou...

Najdete na iDNES.cz