Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chceme slevu na kanál jako na třídě Míru, bouří se lidé z ulice V Ráji

  8:00aktualizováno  8:00
Příspěvek pardubické radnice majitelům nemovitostí na třídě Míru na vodovodní a kanalizační přípojky vyvolal zájem o podporu i od dalších vlastníků domů ve městě. Ti z ulice V Ráji dokonce sepsali petici.

Oprava třídy Míru s sebou nese také novou kanalizaci. | foto: Michal Klíma, MAFRA

V Pardubicích začíná boj o kanály. Lépe řečeno o náklady na jejich opravu. Radní totiž rozhodli, že finančně pomohou majitelům domů na třídě Míru. Půlku nákladů zaplatí za ně. Celkem logicky stejnou výsadu nyní žádají i lidé z ostatních částí města.

"Těm bohatým a vlivným na třídě Míru město zaplatí polovinu nákladů na opravu kanalizačních a vodovodních přípojek a my máme být ti blbí, co vše budou platit ze svého. Tak to ale ne!" řekl Ladislav Dvořák z ulice V Ráji, kde společně se sousedy dokonce sepsali petici za stejný přístup radnice jako na hlavní ulici.

Archy s podpisy 54 majitelů nemovitostí už doputovaly i na magistrát. "Bydlíme v ulici, která po léta byla ve špatném stavu. Když se konečně začala opravovat, lidé si uvědomili nerovnost dotací poskytovaných městem, nehospodárnost, špatné plánování a plýtvání veřejnými prostředky," stojí v petici s tím, že lidé odmítají být "občany druhé kategorie."

Šéfové města zatím neplánovali, že by lidem opravy přípojek platili z poloviny všude ve městě. Na třídě Míru k tomu přistoupili hlavně kvůli tomu, aby šla její oprava placená z fondů Unie co nejvíce hladce.

"Nemůžeme si při opravě za dotace dovolit nějaká zdržení," uvedla primátorka města Štěpánka Fraňková.

Ovšem nyní se zdá, že pod vlivem okolností, radní udělají vstřícný krok i k ostatním majitelům domů.

"Město nemá povinnost přispívat na přípojky, ale souhlasím s tím, že pokud se někde přispěje, bylo by minimálně slušné se zamyslet nad tím, zda by se nemělo dát i jinde. Občané Pardubic nejsou někde lepší a jinde horší. Určitě se o tom bavit chceme a jednání vyvoláme," řekl náměstek primátorky Jindřich Tauber.

Příspěvkem dalším vlastníkům na přípojky by se z věci stal precedens, který by již zřejmě nebylo možné v budoucnu ignorovat. "Nebráníme se debatě s dalšími ulicemi. Já s tím nemám problém," doplnil Tauber.

Ovšem jeho vyjádření nemá v praxi žádný dopad. A tak petičníci zaslali svou žádost všem 39 zastupitelům a budou po politicích co nejdříve požadovat konkrétní kroky.

"Všichni jsou strašně naštvaní. Přípojky budou zřejmě hrozně drahé, několik desítek tisíc korun, i když o částkách s námi zatím nikdo nejednal," řekla Olga Kudrnová, další z hlavních iniciátorek petice.

První část ulice V Ráji se podle Kudrnové opravuje od 10. března, druhá od 4. dubna, po odstranění vozovky ale podle ní na stavbě nikdo nepracuje.

Požadujeme stejný přístup ke všem

Lidé prý mají také obavy, že se za několik let část opravené ulice opět rozkope, až bude chtít společnost ČEZ položit do země rozvody elektřiny. Vedení je nyní nadzemní.

"Požadujeme stejný přístup k majitelům nemovitostí ve městě. Žádáme zastupitelstvo města Pardubic o přidělení peněžních dotací stejným poměrem jako na třídě Míru. Finanční prostředky by měly být rozdělovány rovnoměrně," doplnili Kudrnová a Dvořák.

Na třídě Míru se polovina z 80 majitelů nemovitostí zdráhala přípojky opravovat nebo si chtěla najmout jinou firmu než tu, která ulici rekonstruuje.

Pro radnici by to byly komplikace a zdržení, přitom musí kvůli získané evropské dotaci dodržet termín dokončení stavby a nesmí ji později měnit. Proto se rozhodla zaplatit vlastníkům polovinu nákladů. Na příspěvky v centru vydá šest nebo sedm milionů korun.

"Ještě jsme se nestačili s kolegy o tom pobavit. Buď zvolíme přístup, že budeme přispívat všem obyvatelům města, nebo si řekneme, že třída Míru je natolik důležitá, stěžejní a privilegovaná a přípojky budeme platit jen tady," dodal k problematice náměstek primátorky Tauber.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Sportovní park v Pardubicích rozpohyboval tisícovky dětí

Sportovní park Pardubice. (11.8.2018)

Kdo chtěl o víkendu zaparkovat v centru Pardubic, zejména tedy v blízkosti soutoku Labe a Chrudimky, brzy zjistil, že...

Kraj prověří v nemocnicích firmy podezřelé z korupce lobbistou Horáčkem

Nemocnice v Pardubicích.

Společnost První chráněná dílna, kterou vlastní ve vazbě sedící lobbista Tomáš Horáček stíhaný za úplatky, vydírání a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz