Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mimořádné pardubické zastupitelstvo bude. Opozici ale hrozí fiasko

  11:17aktualizováno  11:17
Pardubická komunální politika ve středu v 16 hodin zažije velkou premiéru. Vůbec poprvé se bude konat mimořádné zasedání zastupitelstva, které vyvolali čistě opoziční zastupitelé.

Šéfové magistrátu. Zleva na fotografii sedí náměstek primátora za ANO Jan Řehounek, vedle jeho kolegyně z hnutí Helena Dvořáčková, primátor Martin Charvát, vlivný radní za ČSSD Vítězslav Novohradský a první náměstek ze stejné strany Jiří Rozinek. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„Pro všechny to je velká neznámá, vůbec nevíme, do čeho jdeme. Jasné je, že se ukáže, jak na tom je pardubická politická kultura, uvidíme, jak to celé bude vypadat,“ uvedl lídr pardubické ODS Karel Haas.

Jeho obavy jsou na místě. Jemu i dalším kolegům je jasné, že z jednání může být fiasko. Opozice má totiž sice sílu, aby si zasedání u primátora na základě zákona o obcích vynutila, ale už nemá tu moc třeba schválit jeho program.

„Koalice má hned několik možností, jak jednání sabotovat. Buď zastupitelé koalice nepřijdou a my nebudeme usnášeníschopní, nebo neschválí program či dají podnět na ukončení debaty,“ zmínil možnosti radních blokovat záměr koalice Karel Haas.

Program je přitom prostý. Zástupci ODS, Pardubáků, STAN, Sdružení pro Pardubice, KSČM a Patriotů dali do kupy pět bodů, na kterých chtějí jednak demonstrovat špatnou práci vedení města, a pak hlavně budou chtít znát odpovědi na položené otázky.

„Nechceme do toho vnášet zbytečné emoce. Vybrali jsme pět jasných bodů z nedávné minulosti, které jsou z našeho pohledu kontroverzní a na které při běžném jednání není dost času,“ uvedl zastupitel za Patrioty Jiří Lejhanec.

Opozice nechce, aby měla náměstkyně vliv na územní plánování

Opozice chce vedle toho na jednání prosadit, aby některé kroky vedení radnice prověřily kontrolní orgány města. Ráda by také dostala své zástupce do dozorčích rad městských společností a chtěla by zbavit náměstkyni primátora Helenu Dvořáčkovou (ANO) funkce pro územní plánování.

Zda na zmíněné body ale přijde vůbec řeč, není zatím jasné. Primátor Martin Charvát je prý ochoten o návrzích mluvit, s některými podklady však zásadně nesouhlasí.

„Jsme demokratické hnutí, takže jsme připraveni nad tématy jednat. Určitě se tak zastupitelstvo bude konat,“ uvedl Charvát, který je zvolený za ANO. Z jeho dalších slov však plyne, že opozice si rozhodně nemůže myslet, že dnes na radnici bude vládnout. „Budeme mít i svůj návrh, který chceme předložit. Chceme dát jasné mantinely, v rámci kterých budeme jednání vést,“ dodal Charvát.

Zdá se tak pravděpodobné, že pět navržených bodů od opozice se do programu zasedání vůbec nedostane a koalice díky většině schválí jiný model debaty. O tom svědčí i vyjádření zástupců TOP 09, kteří sice minulý týden deklarovali, že podpoří návrh opozice, ale to už prý neplatí.

Zastupitelé poukazují na porušení zákona

„Takový byl závěr jednání u nás na straně. V pondělí jsme ale měli koaliční jednání a tam jsme se dohodli na jiném řešení. Byli jsme v koalici přehlasovaní, a tak to musíme respektovat, protože v ní chceme zůstat,“ uvedla zastupitelka za TOP 09 Ludmila Ministrová.

Opoziční subjekty dlouhodobě kritizují porušení pravidel při objednání externích právních služeb za 121 500 korun, které radní schválili až dodatečně. Poukazují i na požadavek půlmilionového daru pro Nadační fond Naše nemocnice, v němž jako členové statutárních a dozorčích orgánů figuruje pět členů rady města jako soukromé osoby. Čtyři z nich požadavek podpořili, což je podle opozice střet zájmů a porušení zákona o obcích.

Opozičním zastupitelům se nelíbí ani úroveň materiálů předkládaných radou zastupitelstvu, v letošním prvním pololetí předkladatelé 13 navržených bodů stáhli z jednání. Chtějí také apelovat na vedení města, aby mohli být opoziční zastupitelé členy dozorčích rad městských firem, jak bylo v minulosti běžné. Změny územního plánu se podle nich vlečou i tři roky, jsou zbytečně nákladné a vedení města do nich nekompetentně zasahuje. Náměstkyni Dvořáčkovou by proto ve funkci takzvaného určeného zastupitele pro územní plánování měl nahradit opoziční zastupitel architekt Milan Košař, který má v této oblasti mnohaleté zkušenosti.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Pardubická juniorka finišuje. Semifinále provázely emoce

Dalibor Svrčina

Velké vedro, velké emoce. Vítězné výkřiky, ale i slzy po prohraném duelu. Takový byl semifinálový den 91. ročníku...

Neexistující most přes říčku rozdělil obyvatele pardubického Svítkova

Ilustrační snímek

Malá říčka Bylanka v šestém pardubickém obvodu doslova i názorově rozdělila obyvatele Svítkova. Ti ze satelitu chtějí...

Z Pardubic bude jezdit více pendolin, nabídnou nové interiéry i kino

Rekonstruovaná souprava Pendolino - 1. třída

Od prosince letošního roku bude v Pardubicích jezdit více pendolin. Podle nového jízdního řádu Českých drah se tyto...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz