Záchytná stanice pro opilce. Ilustrační foto.

Záchytná stanice pro opilce. Ilustrační foto. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Záchytce se rozrůstá stálá klientela. Rekordman přespal sedmnáctkrát

  • 4
Počet opilců, kteří loni skončili na pardubické záchytce vzrostl. Ne sice nějak dramaticky, ale rok, kdy opilců výrazně ubude, na záchytce U Trojice asi jen tak nepoznají. Navíc přibylo i opilých cizinců. Rekordmanem je muž, který na zdejším lůžku pobýval sedmnáctkrát.

Pobyt na Protialkoholní záchytné stanici Pardubice v roce 2014 absolvovalo 1 217 osob. Oproti předchozím rokům tak nastal mírný nárůst.

„Rozrůstá se i stálá klientela. Několik mužů na záchytce pobývalo opakovaně v průběhu loňského roku. Například jeden dokonce sedmnáctkrát, několik dalších zase pětkrát,“ uvedla Markéta Fialová z psychiatrického oddělení pardubické krajské nemocnice a zároveň vedoucí lékařka Protialkoholní záchytné stanice Pardubice.

Nejde ale jen o obyvatele Pardubic. Přibývá i cizinců, a to nejen ze zemí, pro něž je Česká republika oblíbenou destinací k alkoholové turistice.

„Loni jsme na záchytce museli přijmout i lidi z Rumunska, Španělska, Kazachstánu, Ukrajiny, Polska či Slovenska,“ doplnila Fialová.

Také pardubická městská policie potvrzuje, že nezvladatelných opilců každý rok přibývá. „Co je ještě více znepokojující, je fakt, že agresivita u takovýchto osob stoupá. Naši strážníci jsou na podobné situace připraveni. I toto byl jeden z důvodů, kdy jsme ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou Pardubického kraje opět zavedli pravidelné stáže,“ uvedl Rostislav Hübl, ředitel městské policie.

Účtenku za pobyt zaplatí jen třetina

Strážníci se na uvedených stážích nejenom zdokonalí v poskytnutí první pomoci, ale také jsou připraveni záchranářům a lékařům pomoci ve vypjaté situaci, kdy je ošetřován opilý člověk, který je na zdravotníky agresivní.

S agresivními lidmi se ovšem setkávají všude, nejenom ve výčepních zařízeních. Často i v nemocnicích. Právě tam je na konci roku přivolal personál ke zvláště agresivnímu pacientovi.

„Tady už bylo použití donucovacích prostředků, konkrétně hmatů, chvatů a pout skutečně zapotřebí. Strážníci byli chováním muže přímo v ohrožení,“ řekl Ondřej Bukač, velitel oddělení výjezdových hlídek, které se s agresivními opilci setkává nejčastěji.

To s sebou nese další problémy, s nimiž se musí pardubická nemocnice potýkat. Lidé, co propadli alkoholu, si totiž obvykle nedělají těžkou hlavu s placením dluhů.

Účtenku za pobyt totiž zaplatí jen část hospitalizovaných, a tak dluh neustále narůstá a jede do milionů korun. „Platební morálka klientů je nadále špatná. Za pobyty na záchytce v minulém roce jsme fakturovali celkem 3,9 milionu korun, ale zaplaceno jsme dostali pouze 1,1 milionu korun. Klienti tedy za více než dvě třetiny pobytů v našem zařízení dluží úhradu,“ uvedla vedoucí lékařka.

Strážníci museli krotit muže s pepřákem i švédské borce

Lékaři na záchytce i strážníci, kteří k nim případy vozí, se musejí potýkat také s opilci, jejichž počínání je mnohdy nečekané. V prosinci například jeden opilec vystříkal ordinaci v nemocnici pepřovým sprejem. Zřízenec dokonce musel vyhledat lékařské ošetření. Muž zkrotl až s příjezdem strážníků, i tak skončil na záchytné stanici. Opilou ženu zase v jednom hotelu přepadl takový záchvat žárlivosti, že zcela zdemolovala hotelový pokoj. S 1,5 promile alkoholu v krvi také ona na jednu noc změnila ubytovací zařízení. Ne všechny případy končí na záchytce, i když v nich hraje hlavní roli alkohol. Vyprávět by o tom mohli majitelé aut, po kterých se „prošli“ reprezentanti švédského in-line hokejového týmu. Návrat ze zapíjení oslavy vítězství proti soupeřům z Kanady se zvrhl v noční demolici dvanáctky aut v pardubických ulicích. Švédská výprava způsobila jak škodu za 340 tisíc, tak mezinárodní ostudu.