Opilci vědí, že o ně bude dobře postaráno. Ze složenek za záchytku si nic nedělají. Ilustrační foto

Opilci vědí, že o ně bude dobře postaráno. Ze složenek za záchytku si nic nedělají. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Opilců na chodnících přibývá. Výjimkou už nejsou ani za bílého dne

  • 1
Od léta jezdí strážníci v Pardubicích stále častěji k opilcům, kteří vyspávají alkoholické delirium přímo na ulici. Lidé ležící na zemi se objevují ve městě v průběhu celého dne, třeba i dopoledne.

Žáci základní školy v Polabinách stojí před budovou a nevěřícně si prohlížejí znečištěnou ženu, kterou zmohl alkohol v dopoledních hodinách a leží přímo před jejich školou.

Pro pardubické strážníky, kteří si pro ženu přijíždějí s vysloužilou sanitkou na odvoz opilců, je to však rutina. Probudí opilou, naloží ji do auta a odvezou na záchytku na psychiatrii v pardubické nemocnici.

"Od léta těchto případů rozhodně přibylo. Tři denně je minimum, není ale vzácností i vyšší číslo," řekl tiskový mluvčí pardubické městské policie Pavel Čejka.

O opilce je dobře postaráno

Podle Čejky se přitom vůbec nedá charakterizovat skupina lidí, ze které se opilci spící na chodníku rekrutují. "Je tam samozřejmě hodně bezdomovců, ale nejen oni. Sbíráme z chodníku muže i ženy všech věkových kategorií. Proč jich je ale teď tolik, vysvětlit nedokážeme," dodal Čejka.

Důvodem k pijatice v kteroukoliv denní dobu může být fakt, že strážnici i záchytka se vlastně o opilce dobře postarají. Ten, koho přemíra pití skolí přímo na ulici, se ráno probudí v teple a čisté posteli. Dostane sice složenku na 3200 korun, z té si ale většina návštěvníků záchytky nic nedělá.

"Přesnou statistiku nemáme, ale jestli jich zaplatí třetina, tak je to hodně," řekla lékařka pardubické psychiatrie Markéta Fialová.

Někteří pijáci používají záchytku jako hotel

Strážníci i lékaři ze záchytky se přitom shodují, že mezi opilci jsou i známé firmy, které se jezdí na záchytku vyspat takřka pravidelně. "Není výjimkou případ, kdy je tu někdo třeba podvacáté," řekla Fialová. Takový člověk už dluží nemocnici desítky tisíc korun, vrásky si z toho ale dělá málokdo.

"Že by se ráno po probuzení někdo kál nebo styděl, to nepamatujeme. Občas někdo přijde zaplatit složenku, většinou ale zmizí a nevidíme je do té doby, dokud je sem policie nepřiveze znovu," dodala Fialová.

Práce s opilci přitom není jednoduchá. Ti, co jsou v bezvědomí, na záchytku vůbec nejedou, čeká je vyšetření na interním oddělení nemocnice, jestli nemají třeba otravu alkoholem.

Když alespoň trochu komunikují, předají je strážníci personálu záchytky. Mnohdy ale musí asistovat i po předání opilce, těch agresivních je hodně.

Na koho neplatí domluva strážníků, skončí ve speciální místnosti, kde nemůže ničit zařízení. V té je sám až do rána, kdy i jemu předají sestry složenku za nocleh v nemocnici.