Buďte otevření, žádá hejtman nemocnici v případu zničeného zdraví chlapce

  16:11aktualizováno  16:11
Nemocnice Pardubického kraje by měla být sdílnější, pokud se objeví informace o údajném selhání tamních zdravotníků. Krajští radní o to žádají v souvislosti s poškozením zdraví osmiletého chlapce v pardubické nemocnici.

Nemocnice v Pardubicích. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Policie prověřuje vážné poškození zdraví osmiletého chlapce, který loni v květnu podstoupil operaci mandlí v pardubické nemocnici. Rodina tvrdí, že personál neposkytl dostatečnou péči. Nemocnice pochybení odmítá.

Krajským politikům se příliš nelíbí, jak nemocnice o případu informovala. Totiž že vyjádřila lítost a odmítla pochybení s tím, že není možné vždy předejít komplikacím. To bylo vše.

Manažeři Nemocnice Pardubického kraje dostali po jednání krajské rady za úkol, aby už příště postupovali jinak.

„Říkali mi, že zaujali stanovisko nebýt příliš aktivní. Jenže toto je typická krizová komunikace, kdy je třeba být maximálně otevřený. Na případné dotazy bych byl velmi konkrétní,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Podle něj v některých médiích byla časová posloupnost případu prezentována nepřesně.

„Na případné dotazy je třeba reagovat konkrétně i s uvedením časových údajů, popsání postupu, říct, jak to ve skutečnosti bylo. Jde mi o pověst nemocnice, jeden takový případ může znamenat, že si to lidé zobecní a budou z toho zkratkovité úsudky,“ uvedl hejtman.

Snímky z kamer nemocnice nekomentovala

Kvůli operaci mandlí byl hoch hospitalizován na dětském oddělení. Když čtyři dny po zákroku začal v noci masivně krvácet, přivolaná dětská lékařka jej podle tvrzení rodiny poslala s matkou na ambulanci ORL v téže budově.

Rodina uvádí, že když matka se synem došli k ordinaci, byla zamčená. Když se konečně podařilo telefonicky kontaktovat službu konajícího lékaře ORL, dostavil se k chlapci po třinácti minutách od počátku krvácení a dítě nalezl v bezvědomí.

Díky čtyřicetiminutové resuscitaci chlapec nezemřel, ale je stále v takzvaném vigilním kómatu, při němž je pacient při vědomí jen zdánlivě. Rodina se o něj stará doma.

Rodiče dítěte si prostřednictvím soudu vymohli od nemocnice záběry kamerového systému prostoru před ordinací ORL. Médiím poskytli dva snímky, ze kterých se zdá, že dětská lékařka od matky s krvácejícím dítětem odchází.

Nemocnice tvrdí, že to je vytržené z kontextu, ale nezveřejnila vlastní verzi a na detailní otázky novinářů neodpověděla.

„Nesmíme zapomenout, že v současné době probíhá prověřování celé věci ze strany orgánů činných v trestním řízení, při němž Nemocnice Pardubického kraje poskytuje veškerou potřebnou součinnost. Závěry orgánů činných v trestním řízení, včetně případných závěrů znaleckého zkoumání postupů zaměstnanců pardubické nemocnice, nelze v tuto chvíli předjímat,“ uvedla k tomu před třemi týdny mluvčí Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

Krajští radní se o případu nechali informovat při svém říjnovém jednání. „Ale žádné usnesení k tomu není,“ uvedl mluvčí kraje Dominik Barták.

Hejtman uvedl, že postup nemocnice musí posoudit odborníci, ne politici. Ti mohou podle něj jen doporučit, jak se má nemocnice chovat navenek.

„Chci, aby naše služby byly profesionální, ovšem profesionální musí být i komunikace, jenom tak můžete udržet veřejné mínění pozitivní ve vztahu k nemocnicím. Chci, aby lépe komunikovali, to je zadání,“ uvedl hejtman.

Nejčtenější

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni, zabavila i auta

Královehradecká zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni

Orlickoústečtí kriminalisté zaměření na drogovou trestnou činnost ve spolupráci s královéhradeckou zásahovkou udeřili v...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Další z rubriky

V městských firmách nesedíte na ozdobu, ukazuje trestní stíhání politikům

Policie zasahuje kvůli bombové hrozbě v budově pardubického magistrátu (10....

Kvůli podezřelému nákupu lesních pozemků městskou společností Služby města Pardubic v roce 2016 policie obvinila...

Muž vysypal žhavý popel do dřevěné bedny na půdě, shořel mu podkrovní byt

Hasiči likvidují požár v Jeníkovicích u Přelouče.

Pět jednotek hasičů zasahovalo při čtvrtečním požáru domu v Jeníkovicích u Přelouče. Podle vyšetřovatele za něj může...

V areálu pardubické nemocnice vznikne parkovací dům pro 585 aut

Parkovacích míst v okolí nemocnice příliš není, a řidiči tak často parkují...

Každý, kdo alespoň jednou hledal parkovací místo u pardubické nemocnice, na nevšední zážitek hned tak nezapomene....

Najdete na iDNES.cz