Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Elektrárna musí do kotlů investovat miliardy. Emise výrazně poklesnou

  8:23aktualizováno  8:23
Hrozba snížení výkonu vede elektrárnu v Opatovicích nad Labem k tomu, aby kvůli plnění emisních stropů investovala miliardy do nového vybavení. Rekonstrukce umožní provozovat zařízení i po roce 2025.

Elektrárny Opatovice zásobují teplem obě východočeská krajská města i Chrudim. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„Emisní limity začnou platit v roce 2016 a do konce tohoto roku zrekonstruujeme čtyři kotle a čtyři filtry za kotly, které odloučí pevné částice. Ještě letos zkusíme jednu novou linku odsíření a v dubnu příštího roku druhou linku odsíření. Do modernizace investujeme celkem 2,7 miliardy korun,“ řekl mluvčí společnosti Martin Sýkora.

Cílem je podle něj jednak splnit přísné limity nastavené pravidly Evropské unie i schopnost garantovat odběratelům teplo v požadované kvalitě a zároveň za ekonomicky přijatelných podmínek, aby byla firma na trhu konkurenceschopná.

Rekonstrukce stávajícího zařízení pro odsíření spalin sníží emise oxidů síry více než osmkrát. Úpravy kotlů a zavedení nové technologie pro odstraňování oxidů dusíku srazí emise tohoto plynu na méně než polovinu. Emise prachu klesnou na pětinu.

Nynější investice bude kvůli vyšším odpisům snižovat v příštích letech zisk elektrárny o 120 milionů korun ročně. „Nedá se říci, zda se investice projeví ve zvýšení cen tepla,“ dodal mluvčí.

Uhlí z Německa se bude nejspíše spalovat dál

Současně se nechce vyjadřovat k informaci, že Elektrárny Opatovice, patřící do Energetického a průmyslového holdingu Daniela Křetínského, údajně přestanou do konce roku spalovat německé hnědé uhlí, dovážené z dolů v Mibragu.

„Nemohu to potvrdit, nemám o tom informace. Dlouhodobá smlouva o dodávce z Mibragu je uzavřena, zároveň platí, že nechceme být závislí na jednom dodavateli. Máme jich víc, aby nedošlo ke komplikacím jako před několika lety, kdy jsme se spoléhali na jediného,“ řekl Martin Sýkora.

Tehdy společnost Czech Coal podnikatele Pavla Tykače vypověděla Elektrárně Opatovice kvůli údajné půlmiliardové pohledávce smlouvu a dodávky zastavila. Soud později těžební společnosti předběžnými opatřeními nařídil, aby firma dodávala palivo dále. V roce 2012 proto začal nepříliš běžný daleký transport hnědého uhlí z Německa, ovšem z dolů v majetku Křetínského holdingu.

„Zastavení dodávek uhlí z Mibragu do Opatovic je jen spekulace,“ řekl také ředitel komunikace a marketinku holdingu Daniel Častvaj, který rovněž zdůrazňuje, že odběratelé z Pardubicka, Chrudimska i Hradecka mohou být naprosto klidní, protože dodávky tepla naprosto nejsou ohroženy, ať už bude uhlí odkudkoli.

„Každý dodavatel má palivo o určitých parametrech a nedá se říci, že by jedno bylo kvalitnější, nebo méně kvalitní,“ dodal mluvčí elektráren Martin Sýkora.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Mladíci ukradli ve škole gekony i šváby. Chtěli mít vlastní chov

Ještěrka zelená

Dva mladíci ve věku dvaceti let se v týdnu vloupali na Střední školu zahradnickou a technickou v Litomyšli. Škole...

Na Orlickoústecku bouraly dva kamiony, oba zcela zatarasily silnice

Nehoda kamionu mezi obcemi Podlesí a Mostek.

Během tří dnů se na Orlickoústecku staly dvě dopravní nehody, při nichž kamiony zcela zablokovaly silnice. Jedna se...

Cestující v Pardubickém kraji bude možná vozit po kolejích víc dopravců

Jednotka railjet poblíž České Třebové

Až dosud krajští politici tvrdili, že dopravu na železnici svěří po roce 2019 na dalších deset let jednomu dopravci. To...

Najdete na iDNES.cz