Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Elektrárna musí do kotlů investovat miliardy. Emise výrazně poklesnou

  8:23aktualizováno  8:23
Hrozba snížení výkonu vede elektrárnu v Opatovicích nad Labem k tomu, aby kvůli plnění emisních stropů investovala miliardy do nového vybavení. Rekonstrukce umožní provozovat zařízení i po roce 2025.

Elektrárny Opatovice zásobují teplem obě východočeská krajská města i Chrudim. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„Emisní limity začnou platit v roce 2016 a do konce tohoto roku zrekonstruujeme čtyři kotle a čtyři filtry za kotly, které odloučí pevné částice. Ještě letos zkusíme jednu novou linku odsíření a v dubnu příštího roku druhou linku odsíření. Do modernizace investujeme celkem 2,7 miliardy korun,“ řekl mluvčí společnosti Martin Sýkora.

Cílem je podle něj jednak splnit přísné limity nastavené pravidly Evropské unie i schopnost garantovat odběratelům teplo v požadované kvalitě a zároveň za ekonomicky přijatelných podmínek, aby byla firma na trhu konkurenceschopná.

Rekonstrukce stávajícího zařízení pro odsíření spalin sníží emise oxidů síry více než osmkrát. Úpravy kotlů a zavedení nové technologie pro odstraňování oxidů dusíku srazí emise tohoto plynu na méně než polovinu. Emise prachu klesnou na pětinu.

Nynější investice bude kvůli vyšším odpisům snižovat v příštích letech zisk elektrárny o 120 milionů korun ročně. „Nedá se říci, zda se investice projeví ve zvýšení cen tepla,“ dodal mluvčí.

Uhlí z Německa se bude nejspíše spalovat dál

Současně se nechce vyjadřovat k informaci, že Elektrárny Opatovice, patřící do Energetického a průmyslového holdingu Daniela Křetínského, údajně přestanou do konce roku spalovat německé hnědé uhlí, dovážené z dolů v Mibragu.

„Nemohu to potvrdit, nemám o tom informace. Dlouhodobá smlouva o dodávce z Mibragu je uzavřena, zároveň platí, že nechceme být závislí na jednom dodavateli. Máme jich víc, aby nedošlo ke komplikacím jako před několika lety, kdy jsme se spoléhali na jediného,“ řekl Martin Sýkora.

Tehdy společnost Czech Coal podnikatele Pavla Tykače vypověděla Elektrárně Opatovice kvůli údajné půlmiliardové pohledávce smlouvu a dodávky zastavila. Soud později těžební společnosti předběžnými opatřeními nařídil, aby firma dodávala palivo dále. V roce 2012 proto začal nepříliš běžný daleký transport hnědého uhlí z Německa, ovšem z dolů v majetku Křetínského holdingu.

„Zastavení dodávek uhlí z Mibragu do Opatovic je jen spekulace,“ řekl také ředitel komunikace a marketinku holdingu Daniel Častvaj, který rovněž zdůrazňuje, že odběratelé z Pardubicka, Chrudimska i Hradecka mohou být naprosto klidní, protože dodávky tepla naprosto nejsou ohroženy, ať už bude uhlí odkudkoli.

„Každý dodavatel má palivo o určitých parametrech a nedá se říci, že by jedno bylo kvalitnější, nebo méně kvalitní,“ dodal mluvčí elektráren Martin Sýkora.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Špaček se cítí silnější, ve Winnipegu si vzal pod křídlo Reichela

Michael Špaček (80) oslavuje se spoluhráči z Winnipegu svou trefu.

Minule se v kempu Winnipeg Jets udržel málem až do konce. A letos pardubický hokejový odchovanec Michael Špaček...

Další z rubriky

V sobotu večer budou oceněni nejlepší dabéři. Šanci má Adamovská i Olšovský

Soška, kterou si v sobotu večer odveze z Přelouče některý z oceněných dabérů.

Vidět nejsou, ale jejich hlasem česky promlouvá Nicole Kidmanová nebo Jack Nicholson. V Přelouči budou v sobotu oceněni...

Volby v Ústí nad Orlicí: politici se přou, jak má vypadat nová čtvrť

Dominantou čtvrti, která vznikne v areálu bývalé textilky Perla, má být vysoký...

Jak mají strany v Ústí nad Orlicí vymýšlet volební program, když vše zásadní je dopředu dané? Město totiž koupilo a...

Motorkář v pádu srazil druhého v protisměru, oba museli do nemocnice

Střet motorkářů u Těchonína na Orlickoústecku. (15. 9. 2018)

Čelní střet dvou motorkářů skončil zraněním obou jezdců. Bourali v sobotu dopoledne na Orlickoústecku. A nehod...

Najdete na iDNES.cz