Nemocnice v Pardubicích hledá místo onkologický stacionář. Ilustrační foto.

Nemocnice v Pardubicích hledá místo onkologický stacionář. Ilustrační foto. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Vyšší dávky ozařování zvýší i šanci na úspěšný boj s rakovinou

  • 1
Onkologické centrum v Pardubicích projde letos modernizací klíčových přístrojů pro boj s nádory. Jedno ze čtrnácti špičkových center v zemi dostane od Unie peníze, které mají zajistit lidem lepší léčbu.

Léčba pacientů s rakovinou bude v Pardubicích od letošního roku účinnější než dosud.

Onkologické centrum provozované firmou Multiscan a nemocnicí dostane celkem 140 milionů korun, přičemž soukromá firma získá 120 milionů a zbytek krajská nemocnice. Lékaři budou moci především vyměnit zastaralý lineární urychlovač, který slouží k ozařování rakovinových nádorů. Jeden novější přístroj už onkologie má, druhý je z roku 2003.

„Vylepšoval se před pěti lety, ale teď už na něm není co vylepšovat, koupíme nový,“ řekl Jan Calta, ředitel společnosti Multiscan.

Nové přístroje znamenají kvalitnější léčbu

Nový v dnešní medicíně znamená synonymum pro účinnější. „Přístroje se zdokonalují, lépe ohraničují ozařované pole, nechávají minimální lemy, které zasahují zdravou tkáň. Může se také zvýšit dávka, která se na nádor použije,“ řekl Calta.

Současně podle něj ošetření bude kratší, tudíž pardubické pracoviště bude moci ošetřit více pacientů. Firma z evropských peněz koupí i počítačový tomograf, který slouží pro plánování radioterapie.

Důvod, proč soukromá firma získá daleko víc peněz než krajská nemocnice, je jednoduchý. Multiscan zajišťuje ozařování, chemoterapii, pardubická nemocnice má na starosti především lůžkovou péči, ale i léčbu na jiných odděleních.

„Částka 20 milionů korun by byla určena na nákup hematologické linky pro oddělení klinické hematologie, laparoskopicko-endoskopická sestavy pro urologické oddělení a systému pro navigované endoskopické operační výkony pro ušní, nosní, krční oddělení,“ uvedl mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Dušan Korel.

Nyní ještě chybí nová budova pro chemoterapii Bylo by skvělé říct, že peníze z dotace vyřeší všechny potřeby centra, kde se léčí lidé s rakovinou. Ale není to pravda.

Prostory pro léčbu nejsou důstojné

Pacienti, kteří jezdí na chemoterapii do pardubické nemocnice, podstupují léčbu v budově, které se přezdívá domeček. Ale je to příliš lichotivý název. I laik pozná, že jde o malé a nevyhovující prostory, které lidem nezajišťují důstojnou léčbu.

Soukromá firma Multiscan a nemocnice se už léta domlouvají, kde udělat nové a lepší zařízení, ale zatím chybí výsledek. „Chceme vybudovat nový stacionář pro chemoterapii, ten stávající je stísněný. Měl by se rozšířit, ale stále společně s nemocnicí hledáme v areálu vhodné místo,“ uvedl před časem primář pardubické onkologie Jaroslav Vaňásek .

„Jsme připraveni, že zainvestujeme výstavbu nového objektu, který by nahradil domeček,“ řekl Calta. Ministerstvo zdravotnictví na přelomu roku udělilo onkologii v Pardubicích statut centra vysoce specializované onkologické péče. Mezi špičková pracoviště v léčbě nádorových onemocnění do té doby sice Onkologické a radiologické centrum Multiscan patřilo, ale jen pod hlavičkou a dohledem Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Nyní je komplexní onkologické centrum samostatné a společně se soukromou firmou jej tvoří i pardubická nemocnice. Ta díky tomu po letech dostala šanci získat evropské dotace na přístrojové vybavení.